کد خبر: ۲۰۰۳۹۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۲ - ۰۷ دی ۱۴۰۰ - 28 December 2021
رکوردزنی در بازار باز همچنان ادامه دارد . در هفته منتهی به ۶ دی ماه حجم خرید اوراق بدهی دولتی به بالاترین میزان خود در تمام هفته های برگزاری بازار باز رسید. در حالی که این آمار در هفته گذشته نیز رکورد بالایی را ثبت کرده بود.

در هفته اول دی ماه بانک مرکزی در بازار باز نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی بسط داده که یک رکورد تاریخی دیگر در این بازار است.

به گزارش بانکداری ایرانی به نقل از اقتصاد نیوز، رکوردزنی در بازار باز همچنان ادامه دارد . در هفته منتهی به ۶ دی ماه حجم خرید اوراق بدهی دولتی به بالاترین میزان خود در تمام هفته های برگزاری بازار باز رسید. در حالی که این آمار در هفته گذشته نیز رکورد بالایی را ثبت کرده بود.

به عبارت دیگر سه هفته مداوم است که بسط پول در بازار باز در حال ثبت رکوردی جدید است.

بالاترین میزان بسط پول در بازار باز

در هفته اول دی ماه بانک مرکزی در بازار باز نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی بسط داده که یک رکورد تاریخی دیگر در این بازار به حساب می آید.

به طور کلی در این بازار بانک مرکزی در جهت مدیریت نقدینگی بانک ها و نرخ سود بین بانکی اقدام به بسط پول می کند و این مبلغ را هر هفته در سررسید معلوم و با نرخ سود مشخص پس می گیرد.

این سررسید در هفته های اخیر هفت روزه بوده و نرخ سود آن ۲۰.۱۵ درصد بوده است.

در نهایت با توجه به بسط هفته گذشته ۵۷ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان از نقدینگی در بازار باز جمع آوری شده است. برخی از تحلیلگران در بانک مرکزی اعتقاد دارند آن چه در این محاسبات اهمیت بیشتری دارد مابه التفاوت قبض و بسط پول در هر هفته است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: