کد خبر: ۲۱۸۶۲۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۲۱ تير ۱۴۰۳ - 11 July 2024

 بانکداری ایرانی- شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه فاش کرد که گروه هفت G۷ "احتمالا" طرح آمریکا برای مصادره دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی روسیه را به دلیل "تهدید پنهان" از سوی عربستان سعودی کنار گذاشته است.

به گزارش تسنیم، شبکه خبری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه فاش کرد که گروه هفت G7 "احتمالا" طرح آمریکا برای مصادره دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی روسیه را به دلیل "تهدید پنهان" از سوی عربستان سعودی کنار گذاشته است.

ایالات متحده و بریتانیا برای مصادره کامل حدود 280 میلیارد دلار از منابع مالی روسیه که غرب در سال 2022 به دلیل درگیری اوکراین بلوکه کرده بود، فشار آورده بودند.

اتحادیه اروپا، جایی که بیشتر این دارایی‌ها در آن نگهداری می‌شود، مایل نیست که یورو به دلیل واکنش‌های احتمالی به این مصادره به خطر بیفتد.

بلومبرگ روز سه شنبه به نقل از "افراد آگاه" گزارش داد که عربستان سعودی "به طور خصوصی" مقامات اروپا را متوجه کرده است که در صورت اجرای برنامه‌های گروه 7 برای مصادره دارایی‌های روسیه، ممکن است برخی از اوراق بدهی اتحادیه اروپا را بفروشد.

یکی از این افراد که نامشان فاش نشده است، پیام وزارت دارایی عربستان را "تهدید پنهان" توصیف کرد، در حالی که دو نفر دیگر گفتند که ریاض به طور خاص به بدهی خزانه داری فرانسه اشاره کرده است.

این امر "احتمالاً" روی تصمیم گروه 7 تأثیر گذاشت تا از موضع خود کوتاه بیاید و از تصاحب وجوه بلوکه شده روسیه خودداری کند و فقط سود حاصل از این وجوه را به صورت وام به کی‌یف تحویل دهد.

این در حالی است که مسکو این اقدام را غیرقانونی خوانده است و دمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق این کشور گفت که این اقدام می‌تواند به عنوان عاملی برای جنگ تفسیر شود.

با این حال، زمانی که بلومبرگ برای اظهار نظر با وزارت دارایی عربستان تماس گرفت، این وزارتخانه تأکید کرد که "هیچ تهدیدی صورت نگرفته است."

لیلا فریادرس
برچسب ها: عربستان ، گروه7 ، روسیه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: