کد خبر: ۲۱۶۲۵۳
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۱ - ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - 07 March 2024
مدیرعامل بیمه ایران معین و نماینده ارزش گذار با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی از برنامه افزایش سرمایه ۶۰ درصدی از دو محل، پیش بینی سود خالص و ارزش هر سهم خبر دادند.

مدیرعامل بیمه ایران معین و نماینده ارزش گذار با اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی از برنامه افزایش سرمایه ۶۰ درصدی از دو محل، پیش بینی سود خالص و ارزش هر سهم خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، آخرین وضعیت مالی و عملکردی با حضور اعظم هنردوست مدیرعامل، رحمت اله عباس‌پور مدیر ارزش‌گذاری تأمین سرمایه تمدن به‌عنوان نماینده ارزش‌گذار برگزار شد تا این شرکت 1.25 هزار میلیارد تومانی، آماده عرضه اولیه 15 درصدی سهام در بازار دوم معاملات فرابورس در آینده نزدیک شود.

معرفی شرکت و دلایل تغییر مأموریت

بر اساس این گزارش، اعظم هنردوست مدیرعامل بیمه‌ ایران معین با اشاره به تاسیس این شرکت در سال 82 با سرمایه 150 میلیارد تومانی، گفت: این شرکت طی 18 سال بیمه‌گری مستقیم، 60 درصد بیمه‌گری مناطق آزاد را در اختیار داشت. شرکت سال 1400 ماهیت فعالیت را از بیمه‌گری مستقل به بیمه‌گری اتکایی تغییر داد.

وی افزود: سال گذشته سرمایه شرکت به 1.25 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و بزرگترین بیمه اتکایی داخلی از لحاظ سرمایه ثبتی شد. دلایل تغییر مأموریت شرکت به از دست رفتن مزایای رقابتی مناطق آزاد (حذف معافیت مالیاتی)، فعالیت روزافزون شرکت‌های بیمه در مناطق آزاد، بازدهی بیشتر بیمه‌گری اتکایی و نیاز صنعت بیمه به ایجاد ظرفیت بیشتر در حوزه بیمه اتکایی برمی گردد.

این مقام مسئول ادامه داد: بیمه ایران به عنوان سهامدار عمده، مالکیت 95 درصد سهام و شرکت توسعه کسب و کار سبا 4.9 درصد سهام را در اختیار دارد. دو فعالیت اصلی شامل قبول بیمه‌های اتکایی و اتکایی مجدد و سرمایه‌گذاری از محل منابع مالی است.

هنردوست با اشاره به رشد 92 درصدی سود خالص شرکت در 9 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: از مهم‌ترین دستاوردها، اصلاح پرتفوی و افزایش سودآوری است. رشد 183 درصدی قبولی اتکایی در این مدت از دیگر دستاوردهای مهم است ضمن آنکه رتبه یک توانگری مالی را از ابتدای تأسیس تا کنون داشته است.

برنامه افزایش سرمایه 60 درصدی از دو محل

وی از دستور کار افزایش سرمایه 60 درصدی برای رساندن سرمایه از 1.25 به 2 هزار میلیارد تومان خبر داد و افزود: 370 میلیارد تومان از این مبلغ از محل مطالبات و آورده نقدی سهامدار عمده و مابقی از محل اندوخته صورت می گیرد.

پنج روش ارزش‌گذاری و برآورد ارزش هر سهم

همچنین رحمت اله عباس‌پور مدیر ارزش‌گذاری تأمین سرمایه تمدن کل دارایی‌های شرکت در پایان سال مالی 1401 بالغ بر 2.4 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سود خالص 408 میلیارد تومان بوده و حاشیه سود خالص 116 درصد است.

وی افزود: هزینه خسارت 1402 بر اساس خسارت واقعی 9 ماهه و برای سال‌های آینده بر اساس میانگین نسبت خسارت 1401 و 1402 برآورد شده است. نرخ تورم نیز طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول برای سال 1403 معادل 30 درصد پیش‌بینی شد. میزان تقسیم سود، 60 درصد و سود خالص برای سال جاری 580 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

عباس پور ادامه داد: برای ارزش‌گذاری از 5 روش رایج خالص ارزش دارایی‌ها، تنزیل جریان نقد آزاد حقوق صاحبان سهام، جریان نقد آزاد شرکت، تنزیل سود نقدی و P/E استفاده‌ شده که بطور میانگین کل ارزش شرکت 3 هزار میلیارد تومان و ارزش هر سهم 2422 ریال برآورد شده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: