کد خبر: ۲۱۶۱۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۱ - ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - 02 March 2024
بانکداری ایرانی گزارش می دهد؛
عملکرد بانک صادرات در سالهای اخیر گویای آن است که این بانک هم با صورت های مالی باکیفیت، برخورداری از ابزارهای های نوین تامین مالی و ایجاد یک زنجیره تولید مناسب و بهینه سازی منابع و هدایت آن به سمت تولید دست به کارهای بزرگی زده است که نتیجه آن کمک به تولید و بهبود شرایط بانکی و تولیدی است.

بانک صادرات دارای باکیفیت ترین شرایط مالی است که به بخش تولید هم خدمات رسانی مناسبی دارد.

به گزارش بانکداری ایرانی، عملکرد بانک صادرات در سالهای اخیر گویای آن است که این بانک هم با صورت های مالی باکیفیت، برخورداری از ابزارهای های نوین تامین مالی و ایجاد یک زنجیره تولید مناسب و بهینه سازی منابع و هدایت آن به سمت تولید دست به کارهای بزرگی زده است که نتیجه آن کمک به تولید و بهبود شرایط بانکی و تولیدی است.

تراز مثبت مالی
بانک صادرات در یازده ماهه منتهی به 30بهمن 1402 دارای تراز مثبت مصارف منابع 168 هزار میلیارد ریالی شده است که این رخداد با کسب درآمد یازده ماهه 640 هزار میلیارد ریالی و هزینه کرد 472 هزار میلیارد ریالی محقق شده است.
بالاترین محل درآمد بانک صادرات در سال جاری از محل تسهیلات مرابحه با رقم 145 هزار میلیارد ریالی بود. بالاترین هزینه کرد بانک بابت سپرده بلند مدت دوساله با رقم 91 هزار میلیارد ریال بوده است.


انتشار اوراق گام

در اقدامی مهمتر بانک صادرات مبلغ 12 هزار و 900 میلیارد ریال اوراق گام با هدف منابع مالی به سمت فعالیت‌‌های مولد اقتصادی، تامین سرمایه در گردش موثر و پایدار برای واحد‌‌های تولیدی و رفع موانع پولی صدور کرده است. بانک صادرات ایران در پی انتشار اعتبارات اسنادی ریالی در قالب طرح طراوت در سال ٩٨، به عنوان نخستین بانک در کشور، انتشار اوراق گام را نیز در همین سال آغاز کرد و با توجه به استقبال بخش‌های مختلف تولیدی از این اوراق طی سال‌های ٩٩ و ١٤٠٠ نیز صدور این اوراق ادامه یافته و در سال جاری نیز با سرعت بیشتری برای حل مشکلات تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.

در حقیقت، اوراق گام از جمله ابزار‌‌های تامین مالی در زنجیره تامین است که واحد‌‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند برای تامین مالی سرمایه درگردش، تامین مواد اولیه و کالا با دریافت آن از شعب بانک صادرات ایران نسبت به تامین مالی واحد‌‌های خود در مدت حداقل یک ماه و حداکثر ١٢ ماه اقدام کنند. این اوراق همچنین قابل واگذاری به تامین‌‌کنندگان بعدی بدون هر گونه هزینه و کارمزد یا تنزیل از طریق بازار سرمایه است. افزایش شفافیت جریان مالی، کاهش انحراف منابع، افت هزینه تامین مالی و هزینه تمام‌شده محصول، کاهش آثار تورمی و تسهیل دسترسی به منابع مالی از جمله مزایای این اوراق برای بنگاه‌های اقتصادی مولد است.

 

کمک‌های بانک صادرات به تولید با بهره‌بردن از وضعیت مالی با کیفیت

زنجیره تولید

روند اقدامات این بانک در دو سال اخیر و در طول دولت سیزدهم با تمهیدات بهینه سرعت بیشتری به خود گرفت و با انجام اقدامات متنوع و جامع همچون طرح تأمین مالی زنجیره تولید با هدف انعقاد توافق‌نامه پلتفرم زنجیره تأمین، فراهم شدن امکان رؤیت اطلاعات قراردادهای تسهیلاتی برای مشتریان و ضامنین به تفکیک ضامنین، وثایق و جزئیات قرارداد و وضعیت اقساط، سامانه توثیق دارایی‌ها(ست) و تدوین دستورالعمل ویژه نهضت ملی مسکن همراه بوده است.

این بانک همچنین با تضمین انتشار اوراق صکوک در بورس اوراق بهادار، تسهیل‌گری پرداخت وام‌قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، ایجاد سامانه جامع اعتباری، تقویت قرارداد همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین بررسی پرونده‌های درخواست انواع تسهیلات و تعهدات در بخش‌های مختلف اقتصادی، روند خدمت‌رسانی و حمایت مالی و بانکی از واحدهای اقتصادی و تولیدی را سرعت داده است.

بهینه سازی منابع و هدایت به سمت تولید
تامین مالی بخش تولید با داشتن منابع عالی امکان پذیر است و بانک صادرات برای این منظور دست به اقدام مهمی زد. این بانک به منظور هدایت بهینه منابع به سمت تولید، اصلاح ساختار مالی، تخصیص بهینه منابع، فروش اموال و املاک مازاد و بازگرداندن منابع منجمد به چرخه تسهیلات و خدمت به اقتصاد کشور، با برگزاری بیش از ۲۷۸ مزایده املاک از ابتدای دولت سیزدهم بیش از ۶۱۹ رقبه ملک مازاد به ارزش ۲۲ هزار و ۹۸۵ میلیارد ریال را فروخت که نسبت به مدت مشابه ۱۱۴ درصد رشد داشته است.بانک صادرات ایران همچنین در همکاری با ستاد تسهیل استانداری‌ها در تهران و سایر استان‌ها و وضع بخشنامه‌هایی به منظور تعیین تکلیف و احیای واحدهای تولیدی و صنعتی، موفق به اقاله یا احیای بیش از ۷۰ واحد تولیدی در کشور شده است.

در همین راستا استفاده از ظرفیت اموال وتجهیزات اداری بانک صادرات ایران نیز برای کمک به فضاهای آموزشی در مناطق محروم ادامه دارد به نحوی که این بانک طی دوره دولت سیزدهم به منظور عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود با اهدای بیش از ۳۷۰ قلم کالا واثاثیه و تجهیزات اداری، به ارزش بیش از ۱,۴۲۳ میلیون ریال به مدارس مناطق محروم اقدام کرده است.

این اقدام بانک سبب می شود تا بانک با شرایط بهتری به بخش مالی کمک کرده و تامین مالی آنها را انجام دهد.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: