کد خبر: ۲۱۳۷۸۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۶ - ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - 06 November 2023
اختصاصی بانکداری ایرانی ؛
شرکت سهامی بیمه دانا در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۱۱۹ هزار میلیارد ریال در حق بیمه تولیدی و رشدی 138 درصدی، توانسته است پرتفوی خود را به بیش از ۲۰۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و در جایگاه اول تولید در بین شرکت‌های بیمه غیردولتی، قرار بگیرد.

بیمه دانا در سالهای اخیر عملکرد قابل قبول و رو به رشدی را از خود به نمایش گرفته و نشان داده است که شرکتی با ریشه های قوی در صنعت بیمه ایران است و با این رشدی که از خود به نمایش گذاشته است قطعا در سالهای آتی جایگاهی به مراتب بهتری را خواهد داشت چرا که بسترسازی های مناسب برای رشد انجام شده است.

به گزارش بانکداری ایرانی، شرکت بیمه دانا در حوزه‌های مختلف بیمه گری مانند حوزه بیمه‌های اموال و مسئولیت مثل اتومبیل، آتش‌سوزی، حمل‌ و نقل، کشتی و هواپیما، مهندسی و خاص، مسئولیت و حوزه بیمه‌های اشخاص مثل درمان، عمر و پس‌انداز ، عمر و حادثه گروهی فعال است.

این شرکت در مهر امسال با رشدی قابل توجه نسبت به سالهای قبل حدود 222 هزار میلیارد ریال حق بیمه تولید کرد.

بررسی عملکرد بیمه دانا در سالهای اخیر
بر اساس این گزارش، شرکت سهامی بیمه دانا در سال ۱۴۰۱ با افزایش ۱۱۹ هزار میلیارد ریال در حق بیمه تولیدی و رشدی 138 درصدی، توانسته است پرتفوی خود را به بیش از ۲۰۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و در جایگاه اول تولید در بین شرکت‌های بیمه غیردولتی، قرار بگیرد.

همچنین، درآمد حق بیمه ناخالص این شرکت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه سال مالی ۱۴۰۱ حدود 170 هزار میلیارد تومان بوده که رشدی 168 درصدی را تجربه کرد. در جدول زیر عملکرد پنجساله شرکت نمایش داده می شود.

بررسی عملکرد بیمه دانا در سالهای اخیر

پورتفوی بیمه درمان
در تصویر زیر پورتفوی شرکت بیمه دانا در مهر 1402 مشاهده می شود که بیمه درمان بالاترین سهم را دارد و بعد از آن بیمه شخص ثالث و زندگی قرار دارند.

بررسی عملکرد بیمه دانا در سالهای اخیر


وضعیت نسبت خسارت بیمه درمان
نسبت خسارت شرکت را باید در سالهای اخیر نزولی ارزیابی کرد. این شرکت از نسبت خسارت 76 درصدی در سال 1397 به نسبت خسارت 48 درصدی در مهر امسال رسید که نشان از کاهش ریسک شرکت دارد.

بررسی عملکرد بیمه دانا در سالهای اخیر

وضعیت رشد حق بیمه تولیدی
حق بیمه تولیدی بیمه دانا در مهر 1396 حدود 13 هزار و 723 میلیارد ریال بود که در نهایت با رشد حدود 17 برابری طی شش سال به رقم 222 هزار میلیارد ریال رسید. بیشترین رشد را در سال جاری تجربه کرد البته رشد سال گذشته چند صد درصدی بود که اگر ماهیت تورمی را از ان دور کنیم بیشترین رشد را امسال تجربه کرده است.

 

بررسی عملکرد بیمه دانا در سالهای اخیر

نسبت های مالی شرکت بیمه دانا در حال حاضر
برای بررسی بهتر عملکرد شرکت باید به سراغ نسبت های مالی این شرکت رفت که بهتر وضعیت شرکت را بازگو می کند.بازده دارایی های شرکت بیمه دانا در سال گذشته منفی بود ولی امسال به مثبت حدود 25 درصدی رسید. بازده سرمایه شرکت نیز منفی بود .

علاوه برای این نسب های دارایی به بدهی شرکت و برعکس، در سال جاری روند رو به رشدی را تجربه کرده که نشان از کاهش ریسک شرکت دارد و گویای این است که شرکت از دارایی خود بهترین شکل ممکن بهره برده است.

بررسی عملکرد بیمه دانا در سالهای اخیر

 

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: