کد خبر: ۲۰۷۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - 20 December 2022
ابوذر سروش درباره روند تسهیلات‌دهی خرد بانک‌ها مبنی بر ایجاد میانگین و سپرده‌گذاری اظهار کرد: پرداخت تسهیلات خرد نباید مبتنی بر ایجاد میانگین باشد، اما ممنوع نیست.

معاون نظارت بانک مرکزی تقاضا برای وام را زیاد ارزیابی کرد و گفت: در این زمینه منابع بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات محدود است و تحت فشار تسهیلات تکلیفی قرار دارند. ابوذر سروش درباره روند تسهیلات‌دهی خرد بانک‌ها مبنی بر ایجاد میانگین و سپرده‌گذاری اظهار کرد: پرداخت تسهیلات خرد نباید مبتنی بر ایجاد میانگین باشد، اما ممنوع نیست.

در این زمینه، بانک‌های قرض‌الحسنه خدمات بهتری در جهت پرداخت تسهیلات ارائه می‌دهند و شبکه بانکی نیز تحت فشار پرداخت تسهیلات تکلیفی است.

او افزود: با این حال رشد پرداخت تسهیلات خرد زیر ۲۰۰میلیون تومان حدود ۴۰ تا ۴۵درصد طی ۶تا ۷ماه امسال بوده است. باید به این موضوع توجه شود که تقاضا برای تسهیلات زیاد و ظرفیت و منابع بانکی محدود است.

معاون نظارت بانک مرکزی ادامه داد: سهم تسهیلات تامین مالی خرد در شبکه بانکی باید مشخص شود؛ زیرا همه بانک‌ها نمی‌توانند به عموم مردم وام بدهند، بلکه اولویتی که برای برخی بانک‌ها تعیین شده این است که به بخش تولید وام پرداخت کنند.

سروش در پایان اعلام کرد: بانک‌هایی که بخشی از مبلغ وام یا سپرده را بلوکه می‌کردند، به هیات انتظامی بانک‌ها معرفی شدند و درصورتی‌که موارد دیگری از تخلف بانک‌ها مشاهده کردید، اعلام کنید تا مورد پیگیری قرار گیرد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: