کد خبر: ۲۰۶۳۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - 20 October 2022
معاون وزیر صمت با بیان اینکه سهم کسب‌‌وکارهای اینستاگرامی از تجارت الکترونیک کشور تنها ۳ درصد است، تاکید کرد که درباره تعطیلی کسب‌‌وکارها با محدود شدن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، آدرس غلط ندهید.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه سهم کسب‌‌وکارهای اینستاگرامی از تجارت الکترونیک کشور تنها ۳ درصد است، تاکید کرد که درباره تعطیلی کسب‌‌وکارها با محدود شدن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، آدرس غلط ندهید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا شاه‌میرزایی گفت: متاسفانه عده‌‌ای آمارهای غلطی از میزان کسب‌وکارهای تعطیل شده می‌دهند که هیچ پایه و اساسی ندارد. از سوی دیگر، عده‌‌ای نیز ساده‌‌انگاری می‌کنند و راه‌‌حل‌‌های سطحی می‌دهند که هر دو طرف غلط است.

معاون وزارت صمت اظهار کرد: «تجارت الکترونیکی» و کسب‌وکار مجازی در کشور، حداقل ۱۳۰۰هزار میلیارد تومان در سال فروش دارد و صدها زیرشاخه دارد و کسب‌وکارهایی که در اینستاگرام بودند، کمتر از ۳درصد این عدد بودند. از کسانی که براساس برخی از فرضیات، سریعا آمار بیکاری و تعطیلی کسب‌وکارها را اعلام کردند، سوال کردیم که با چه مبنایی به این آمارها رسیدید و آنها هیچ پاسخی نداشتند.
شاه‌میرزایی ضمن انتقاد از ساده‌‌انگاری و پاک کردن صورت‌مساله گفت: در طرف مقابل، عده‌‌ای سعی می‌کنند مساله را کوچک کنند و بگویند هیچ مشکلی وجود ندارد. درحالی‌که مشکل وجود دارد و مشکل پیچیده‌ای هم هست و با راه‌‌حل‌‌های ساده نمی‌توانیم کسب‌وکارها را به سمت پلتفرم‌های داخلی بکشانیم. معاون تجارت و خدمات وزیر صمت، ضمن برشمردن برخی از کمبودها و مشکلات گفت: اگر می‌خواهیم پلتفرم‌‌های داخلی، پذیرای کسب وکار باشند، باید کمبودهای فنی آنها رفع شود و از نظر جذابیت فرهنگی و اجتماعی هم ارتقا یابند.

برآوردهای انجام‌شده نشان می‌دهد ارزش بازار سالانه فروش مستقیم کسب‌‌وکارهای ایرانی اینستاگرام حدود ۴۱هزار میلیارد تومان است که حدودا معادل ۳درصد ارزش سالانه بازار تجارت الکترونیک کشور است و با گفته‌های معاون وزیر صمت نیز همخوانی دارد. با وجود این اگرچه شاه‌‌میرزایی تاکید دارد که نسبت به موج تعطیلی کسب‌‌وکارها با فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی خارجی بزرگنمایی شده، اما آمارهای ارائه‌شده از سوی پادرو نشان می‌دهد مبلغ ذکرشده برای فروش مستقیم انجام‌شده از طریق اینستاگرام طی هر سال، حدودا دو برابر ارزش سالانه کل خرده‌فروشی آنلاین کشور است. از سوی دیگر گزارشی که چندی پیش مرکز آمار ایران منتشر کرد نیز نشان داد که شغل ۱۱میلیون نفر ایرانی به شبکه‌های اجتماعی (حدود ۹میلیون نفر نیز اختصاصا به اینستاگرام) وابسته است.

نگار کریمی
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: