کد خبر: ۲۰۶۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۴ - ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - 17 October 2022
برای جلوگیری از فساد باید به صورت کامل روی تراکنش‌های بانکی نظارت شود. این کارشناس اقتصادی گفت: تعدادی از کالاها در اقتصاد ایران کارکرد پولی و سنجه ارزش‌گذاری دارند مانند طلا، سکه و ارز که خود این امر فسادزا است.

تحليل بازار : در دنیا زمان بانکداری سنتی به پایان رسیده و حضور ابزار نوین، شرایط جدیدی را برای بانک‌ها به ارمغان آورده است. میثم مهرپور، کارشناس اقتصادی بیان کرد: برای جلوگیری از فساد باید به صورت کامل روی تراکنش‌های بانکی نظارت شود. این کارشناس اقتصادی گفت: تعدادی از کالاها در اقتصاد ایران کارکرد پولی و سنجه ارزش‌گذاری دارند مانند طلا، سکه و ارز که خود این امر فسادزا است.

وی افزود: تا زمانی که کالاهایی باشد که با آن بتوان مبادلات پولی خارج از شبکه انجام داد، اقتصاد به شفافیت نمی‌‌رسد. اگر روی یک بازار تمرکز کنیم و فعالیت سفته‌بازی را در آن بازار از بین ببریم، ممکن است منابع ریالی از بازارهای دیگر سر در‌بیاورند، پس باید یک برنامه منسجمی وجود داشته باشد تا تمامی بازارهای مالی کنترل شوند. مهرپور الکترونیکی شدن سفته و برات را از اقدامات بانک مرکزی در جهت تسهیل دسترسی مردم به خدمات بانکی دانست و گفت: در دنیا زمان بانکداری سنتی به پایان رسیده و حضور ابزار نوین شرایط جدیدی را برای بانک‌ها به ارمغان آورده است پس در این حوزه باید خدماتی بر پایه فناوری اطلاعات ایجاد شود.

وی افزود: در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات بانکی به سمت الکترونیک شدن در حال حرکتیم اما در این راستا باید عدالتی وجود داشته باشد؛ به این معنی که هدف بانک جذب منابع است به همین علت بانک در منطقه‌‌ای مرفه تعداد شعب خود را کم نمی‌کند و بیشتر در مناطق محروم که جذب سپرده‌‌گذاری کم است شعب خود را کم می‌کند، پس حذف شعب دارای حواشی است. مهرپور در پایان گفت: در کل باید از سمت بانکداری سنتی به سمت بانکداری نوین حرکت کنیم که این بانکداری جدید بر پایه رایانه است و در راستای نوین شدن می‌توانیم به اقداماتی مانند ایجاد شعب دانش‌بنیان و شعب بانکداری اسلامی اشاره کنیم.

باران ایرمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: