کد خبر: ۲۰۵۷۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - 14 September 2022
بررسی وضعیت بانک دی؛
بانک دی در سال جاری در حوزه درامدزایی، عملکرد قابل توجهی را ارائه کرده‌است. در پنج ماهه امسال، این بانک توانسته است در سه حوزه درآمد از محل تسهیلات، سرمایه گذاری و کارمزد عملکرد مناسبی را امسال ثبت کند.

بانک دی در سال جاری در حوزه درامدزایی، عملکرد قابل توجهی را ارائه کرده‌است. در پنج ماهه امسال، این بانک توانسته است در سه حوزه درآمد از محل تسهیلات، سرمایه گذاری و کارمزد عملکرد مناسبی را امسال ثبت کند.

به گزارش بانکداری ایرانی ، در مرداد ماه سال جاری بانک دی 12 هزار میلیارد ریال از محل اعطای تسهیلات درامد ساخت. این درآمد بیشتر از محل وام های مرابحه کسب شده است. اما تسهیلات تنها منبع درآمدی بانک‌ها نیستند، بلکه از محل شرکت‌های زیرمجموعه، از کارگزاری و صرافی، از محل کارمزد و سرمایه گذاری‌ها درآمد کسب می‌شود.

افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌ها
یکی از منبع مهم درامدی بانک‌ها سرمایه گذاری آنهاست. بر اساس مجوزها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی، بانک‌ها اجازه دارند تا از منابع موجود خود در محل های مناسبی برای کسب بازدهی مناسب سرمایه گذار کنند. این حوزه های سرمایه گذاری متنوع است. بعضا در اوراق بهادار، اوراق بدهی و سپرده گذاری ها انجام می شود. بانک دی نیز منابع موجود خود را برای کسب بازدهی مناسب در حوزه های مختلفی سرمایه گذاری می کند که نتیجه آن تحقق درامد مناسب در ماه‌های اخیر بود.

در سال جاری نتیجه این سرمایه گذاری ها سود و بازدهی مناسبی برای بانک دی داشت. از محل فروش سرمایه گذاری ها در خرداد امسال معادل دو هزار و 675 میلیارد ریال درآمد نصیب بانک شد در حالی که در سال گذشته این رقم دو هزار میلیارد ریال بوده و امسال 32 درصد رشد داشت. این رشد همچنان ادامه داشته و در مرداد 1401 به رقم چهار هزار و 200 میلیارد ریال رسید.

درآمد از محل کارمزدها
کارمزدها از جمله مواردی است که بانک ها در کسب درآمد از آن محل تلاش می کنند. از درآمد کارمزد بانک در مرداد امسال یک هزار میلیارد ریال بوده که به دلیل پایین بوده هزینه کارمزد متقابل، خالص درامد مناسبی در این حوزه وجود دارد. در مرداد ماه بانک دی 142 میلیارد ریال هزینه کارمزد پرداخت کرد که رقمی معادل 900 میلیارد ریال به عنوان درآمد خالص کارمزد ثبت شده است. همین رویه در خرداد هم تکرار شده بود ، چرا که در خرداد ماه که بانک 657 میلیاردریال درآمد کارمزد داشت، تنها 82 میلیارد ریال هزینه کارمزد پرداخت کرده و خالص کارمزدی معادل 574 میلیارد ریال ثبت کرد.

هزینه مطالبات مشکوک الوصول
در کنار درآمدهایی که در ماه‌های اخیر محقق شده باید از کاهش هزینه مطالبات مشکوک الوصول نیز سخن گفت چرا که بالاترین درآمد از محل تسهیلات اعطایی است لذا این احتمال وجود دارد که هزینه مطالبات بانک به شدت افزایش یابد، اما این اتفاق در بانک دی نیافتاده و حتی در خرداد ماه صفر شده است. هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک دی در سال جاری صفر شده است که نشان از بهبود فضای کسب و کار این بانک دارد چرا که مطالبات مشکوک الوصول به معنی اعطای تسهیلات پرریسک به مشتریان بوده و می تواند در بلند مدت برای بانک موجب دردصرهای مالی زیادی شود.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: