کد خبر: ۲۰۲۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ - ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - 16 April 2022
در مجموع دادوستدهای هفته منتهی به ۲۴فروردین‌‌‌‌‌‌‌‌ماه، بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌ها شاهد خروج ۹۲۶میلیارد‌تومانی معامله‌‌‌‌‌‌‌‌گران خرد از گردونه معاملات سهام بودند، با این‌حال با توجه به تغییر نظر حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در روز پایانی هفته به‌نظر می‌رسد در صورت عدم‌وقوع رخدادی جدید، مجددا شاهد ورود سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های خرد به گردونه معاملات سهامی باشیم که عموما در محدوده مناسبی از منظر ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری قرار دارند.

دنیای‌اقتصاد : همزمان با نزولی‌شدن شاخص‌کل بورس تهران پس از ۴ هفته صعود متوالی، سهامداران خرد نیز مجددا فروشنده شدند. به این ترتیب درحالی‌که انتظار می‌رفت سهامداران حقیقی به خرید سهام در هفته چهارم فروردین‌‌‌‌‌‌‌‌ماه ادامه‌‌‌‌‌‌‌‌ دهند اما در اکثر روزهای هفته فروشنده بودند و به سبب شوک تحمیل‌شده به بورس طی دادوستدهای روز سه‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، بیشترین خالص فروش حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در ۸هفته اخیر رقم خورد.

در مجموع دادوستدهای هفته منتهی به ۲۴فروردین‌‌‌‌‌‌‌‌ماه، بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌ها شاهد خروج ۹۲۶میلیارد‌تومانی معامله‌‌‌‌‌‌‌‌گران خرد از گردونه معاملات سهام بودند، با این‌حال با توجه به تغییر نظر حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در روز پایانی هفته به‌نظر می‌رسد در صورت عدم‌وقوع رخدادی جدید، مجددا شاهد ورود سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های خرد به گردونه معاملات سهامی باشیم که عموما در محدوده مناسبی از منظر ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری قرار دارند.

یک هفته با صنایع بورسی
در هفته‌ای که سهامداران حقیقی در نقش فروشنده ظاهر شدند، از 39 صنعت فعال بورسی، 28 گروه با خالص خروج این دسته از معامله‌‌‌‌‌‌‌‌گران مواجه شدند که در صدر آنها گروه‌های کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌‌محور به‌چشم می‌خوردند. در این راستا بیشترین خالص فروش سهامداران خرد به میزان 328‌میلیارد و 533‌میلیون‌ تومان از آن زیرمجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌های گروه فلزات اساسی شد، پس از آن نوبت به پالایشی‌‌‌‌‌‌‌‌ها رسید ‌تا شاهد جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جایی سهامی به ارزش 168‌میلیارد و 281‌میلیون‌ تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشند. پتروشیمی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و در مجموع دادوستدهای هفته‌ای که گذشت انتقال سهامی به ارزش 143‌میلیارد و 437‌میلیون ‌تومان را به پرتفوی سهامداران عمده بورس تهران تجربه کردند.

معدنی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز با خالص خروج 102 میلیارد‌ تومانی حقوقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در رتبه چهارم این لیست قرارگرفتند. دلیل این فشار فروش در گروه‌های کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌‌محور شناسایی سود در ابتدای هفته و شوک ناشی از بخشنامه عوارض صادراتی در روز سه‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه ‌عنوان می‌شود. ماجرا از این قرار بود که در میانه هفته گذشته طی یک بخشنامه از سوی ستاد تنظیم‌بازار به گمرک اعلام شد که به‌منظور اطمینان از تامین مواداولیه صنایع کشور با قیمت‌های رقابتی به‌صورت پلکانی و براساس تغییرات قیمت‌های صادراتی ایران نسبت به قیمت مبنا از ابتدای سال‌۱۴۰۱ بر صادرات برخی کالاها (محصولات زنجیره ارزش فولاد از سنگ‌‌‌‌‌‌‌‌آهن تا شمش فولاد و محصولات پایین‌‌‌‌‌‌‌‌دست؛ محصولات زنجیره فلزات اساسی مس، آلومینیوم و روی از کنسانتره تا فلز و محصولات پایین‌‌‌‌‌‌‌‌دست؛ محصولات زنجیره پتروشیمی و شیمیایی، شیشه، کلینکر و سیمان و انواع فروآلیاژ) عوارض اعمال خواهد شد.

در این بخشنامه آمده است؛ قیمت مبنا تا ابتدای خرداد 1401 برابر با آخرین قیمت صادراتی فوب ایران منتهی به هفته اول دی‌‌‌‌‌‌‌‌ماه 1400 بوده، سپس از ابتدای خرداد مجددا تعیین‌‌‌‌‌‌‌‌تکلیف خواهد شد. همین خبر بهانه لازم را به‌دست بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌ها داد تا با افزایش چشمگیر فروشندگان، شاخص‌کل بورس تهران بیش از 2‌درصد که بیشترین مقدار از اواخر دی 1400 بود، ریزش کند. در آنسوی بازار اما 11 صنعت با ورود سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های خرد به گردونه معاملات خود همراه بودند. در صدر آنها سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری‌‌‌‌‌‌‌‌ها قرار داشتند که با محوریت «وساپا» به‌عنوان زیرمجموعه یکی از دو خودروساز بزرگ، خالص خرید 44‌میلیارد و 981‌میلیون ‌تومانی سهامداران خرد در مجموع دادوستدهای هفته‌ای که گذشت را ثبت کردند. خودرویی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز در هفته موردبررسی شاهد انتقال سهامی به ارزش 31میلیارد‌تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در ادامه این لیست نام صنایعی همچون انبوه‌‌‌‌‌‌‌‌سازی، تامین آب و برق و مواد دارویی به چشم می‌خورد.

مروری بر روزهای هفته
شنبه: استارت معاملات سهام در هفته‌ای که گذشت با افت شاخص‌کل بورس تهران زده شد. در ادامه روند منفی بورس در معاملات پایانی چهارشنبه هفته قبل از آن، دادوستدهای روز شنبه بازار سهام نیز با فشار فروش و افت نماگرهای تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای آغاز شد. هر چند در ادامه با تحرک نسبی خریداران و پا پس‌‌‌‌‌‌‌‌کشیدن فروشندگان شاهد تغییر مسیر

شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بودیم. در این میان نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزن با توجه به وضعیت مساعدتر گروه‌های با ارزش بازار پایین توانست خود را تا محدوده سبز تابلو بالا کشیده و در پایان دادوستدها رشد ۱۹/ ۰‌‌‌‌‌‌‌‌درصدی را نشان دهد. شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌کل اما با وجود تغییر مسیر نسبت به کف روزانه خود، اما در نهایت با افت ۳۵/ ۰‌‌‌‌‌‌‌‌درصدی مواجه شد. در این روز سهامداران خرد خالص فروش 184‌میلیارد و 186‌میلیون‌تومانی را رقم زدند. فلزی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در صدر لیست خروج حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها طی معاملات روز شنبه قرار داشتند و خالص فروش این دسته از بازیگران بورسی در گروه مذکور 3/ 59 میلیارد‌ تومان برآورد شد. بانکی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز در شرایطی مشابه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 6/ 57 میلیارد‌تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در ادامه این لیست نام گروه‌های معدنی، پتروشیمی، حمل‌ونقل و خودروسازان به چشم می‌خورد. در آنسوی بازار اما پالایشی‌‌‌‌‌‌‌‌ها به سبب چشم‌‌‌‌‌‌‌‌انداز مطلوب بازارهای جهانی همچنان مورد‌توجه حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها قرار دارند. این گروه در شنبه هفته گذشته خالص ورود 6/ 31 میلیارد‌تومانی سهامداران خرد را تجربه کرد. دیگر گروه‌های حاضر در لیست خرید حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها اما در زمره صنایع کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌تر و ریالی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌گرفتند که در این‌خصوص می‌توان به سه گروه مواد دارویی، محصولات غذایی و اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد.

یکشنبه: در دومین روز کاری هفته‌ای که گذشت، ورق بازار سهام برگشت و شاخص‌کل رشد بیش از یک‌درصدی را نشان داد. سهامداران خرد نیز روز یکشنبه مجددا خریدار شدند و شاهد خالص ورود 165‌میلیارد و 823‌میلیون ‌تومانی این دسته از بازیگران بورسی بودیم. در این روز در مقابل خالص خرید مثبت حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در 21 صنعت بورسی، 18گروه نیز به لیست خروج سهامداران خرد رفتند. بانکی‌‌‌‌‌‌‌‌ها با ورود 136 میلیارد‌تومانی حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها رتبه نخست را به خود اختصاص دادند و در قعر این لیست نیز نام زیرمجموعه‌‌‌‌‌‌‌‌های پالایشی با خالص خروج 2/ 38میلیارد‌تومانی سهامداران خرد به چشم می‌خورد.

دوشنبه: در میانه معاملات هفته‌ای که گذشت هر چند شاخص‌کل به صعود ادامه داد اما از سرعت رشد این نماگر کاسته شد و تنها 37/ 0‌درصد صعود کرد. حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز مجددا فروشنده شدند و این‌بار 6/ 159 میلیارد‌تومان از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را از گردونه معاملات سهام خارج کردند. گروه‌های کوچک ریالی اما مورد‌توجه سهامداران خرد قرار داشتند. در این‌خصوص می‌توان به خالص خرید 4/ 13 میلیارد‌تومانی حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در سیمان، 6/ 12میلیارد‌تومانی در صنعت مخابرات و 2/ 11میلیارد‌تومان سهامداران خرد در نمادهای خودروساز اشاره کرد، در مقابل اما بیشترین خروج پول حقیقی به ترتیب از بانک‌ها، فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی رقم خورد.

سه‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه: شوک ناشی از بخشنامه عوارض صادراتی در چهارمین روز هفته به افت بیش از 2‌درصدی شاخص‌کل و ثبت بیشترین خالص فروش حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در حدود سه‌ماه اخیر منجر شد. در این روز سهامی به ارزش 3/ 758 میلیارد‌تومان از گردونه معاملات سهام بورسی خارج شد. بیشترین خالص فروش حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز از گروه‌های صادرات‌‌‌‌‌‌‌‌محوری همچون فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی رقم خورد.

چهارشنبه: در دادوستدهای پایان هفته، با فروش جو هیجانی ناشی از شوک روز سه‌‌‌‌‌‌‌‌شنبه، حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها هرچند کم‌‌‌‌‌‌‌‌مقدار اما مجددا خریدار شدند. در این روز کمی بیشتر از 10 میلیارد‌تومان پول حقیقی جذب معاملات سهام شد و بیشترین ورود سرمایه‌های خرد به گروه فرآورده‌های نفتی به میزان 44 میلیارد‌تومان اختصاص یافت، با این‌حال حقیقی‌‌‌‌‌‌‌‌ها به فروش سهام خود در گروه‌های فلزات اساسی و کانه‌های فلزی ادامه دادند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: