کد خبر: ۲۰۰۸۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۲ - ۲۵ دی ۱۴۰۰ - 15 January 2022
داود منظور در سفر یک‌روزه به فارس و در جمع مدیران مالیاتی استان فارس، وجود نیروهای جوان و پرانرژی را سرمایه سازمان امور مالیاتی کشور ‌دانست و افزود: در این راستا باید از ظرفیت همکاران نخبه بیشتر بهره برد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که مالیات بر جمع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه یا سوداگری به‌عنوان پایه‌های جدید مالیاتی است که به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

داود منظور در سفر یک‌روزه به فارس و در جمع مدیران مالیاتی استان فارس، وجود نیروهای جوان و پرانرژی را سرمایه سازمان امور مالیاتی کشور ‌دانست و افزود: در این راستا باید از ظرفیت همکاران نخبه بیشتر بهره برد.

به گزارش اداره کل امور مالیاتی فارس، منظور تفاوت سازمان امور مالیاتی با دیگر دستگاه‌های اجرایی را توان اجرایی و دانش تخصصی در استفاده از داده‌ها دانست. وی ادامه داد: اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، قانون دائمی ارزش افزوده و قانون پایانه‌های فروشگاهی نشانه حرکت رو به جلوی نظام مالیاتی است؛ حرکتی که سازمان مالیاتی را به سازمانی مقتدر و دانش‌محور و مبتنی بر روش‌های روزآمد تبدیل خواهد کرد و منابع پایدار و متنوعی را برای نظام مالیاتی ایجاد می‌کند تا نظام مالیاتی بتواند درآمدهای پایداری را برای بودجه دولت فراهم کند.
منظور ضمن اشاره به رویکردهای نظام مالیاتی بر استفاده موثر از ظرفیت‌های قانونی موجود تاکید و اضافه کرد: با شناسایی مودیان جدید و کاهش فرار مالیاتی از ظرفیت‌های قانونی موجود در راستای تحقق هر چه بهتر درآمدهای مالیاتی استفاده کنیم و با روش‌های سیستمی مبتنی بر داده، تحلیل داده‌ها و روش‌های هوش مصنوعی، داده‌کاوی نقاط فرار مالیاتی را انجام دهیم تا مودیان پرریسک شناسایی شوند.رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در این خصوص همکاری سایر دستگاه‌ها ضروری است. استفاده از ظرفیت‌های موجود و همکاری پلیس امنیت اقتصادی، قوه قضائیه و نظام بانکی یک حرکت تیمی موثر برای این دوره مدیریت فراهم می‌کند. او خاطرنشان کرد که در بحث فرار مالیاتی اعتقاد داریم با همکاری نظام بانکی و ساماندهی پوزها و درگاه‌های پرداخت تحول جدی در تعداد مودیان خواهیم داشت‌. منظور، اصلاح قوانین را از رویکردهای نظام مالیاتی کشور دانست و گفت: ساماندهی معافیت‌ها موجب اثربخشی نظام مالیاتی می‌شود؛ در طرح‌واره‌های تنظیمی سازمان فرصت‌های اصلاح و ساماندهی معافیت‌ها مدنظر قرار گرفته است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی، مالیات بر جمع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه یا سوداگری را به‌عنوان پایه‌های جدید مالیاتی دانست که به زودی در دستور کار قرار خواهند گرفت. او با بیان اینکه سوداگران معاملاتی مشمول قانون جدید مالیاتی هستند، گفت: افرادی که نه برای مصارف شخصی بلکه با اهداف سوداگرانه اقدام به خرید و فروش ساختمان، طلا، ارز یا خودرو می‌کنند، با توجه به افزایش ارزش از زمان خرید تا زمان فروش دارایی، مشمول مالیات می‌شود.

منظور ادامه داد: این منبع جدید مالیاتی به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رسیده و امید است بعد از بررسی لایحه بودجه۱۴۰۱، برای تصویب نهایی به صحن مجلس شورای اسلامی برود. او مالیات بر مجموع درآمد هر فرد را ظرفیت جدید دیگر در دست اقدام نظام مالیاتی کشور عنوان کرد که بر اساس آن مجموع در آمد فرد و خود فرد مودی ملاک پرداخت مالیات قرار می‌گیرد.

باران ایرمان
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: