کد خبر: ۱۹۶۹۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - 15 August 2021
آمارها بیانگر این است که بدهی‌های خارجی ایران از ۶میلیارد و ۶۵۵میلیون دلار در اواخر سال ۱۳۹۲ به هشت‌میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار در خردادماه سال جاری رسیده است.

 آمارها بیانگر این است که بدهی‌های خارجی ایران از ۶میلیارد و ۶۵۵میلیون دلار در اواخر سال ۱۳۹۲ به هشت‌میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار در خردادماه سال جاری رسیده است.

بر این اساس، بدهی خارجی مجموعه تعهدات ایجادشده در نتیجه گشایش اعتبار اسنادی تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و همچنین تامین مالی پروژه‌ها از طریق فاینانس، پیش‌فروش نفت و اوراق قرضه بین‌المللی را در بر می‌گیرد.


بررسی آمار بانک مرکزی از وضعیت بدهی‌های خارجی کشور از اواخر سال ۱۳۹۲ تا پایان خردادماه سال جاری نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۲ بدهی‌های خارجی ایران معادل ۶میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار بوده که سهم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت از این مقدار ۷۷۷میلیون دلار و پنج‌میلیارد و ۸۷۸ میلیون دلار است. همچنین، بدهی‌های خارجی کشور در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب معادل پنج‌میلیارد و ۱۰۷میلیون دلار، هفت‌میلیارد و ۴۷۶میلیون دلار و هشت‌میلیارد و ۴۸۱میلیون دلار بوده است. علاوه بر این، بدهی‌های خارجی کشور با افزایش قابل ملاحظه‌ای در پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۰میلیارد و ۹۱۰میلیون دلار رسید که در طول هشت سال اخیر بیشترین میزان بدهی‌های خارجی ایران بوده است.

از سوی دیگر، در اواخر سال‌های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، بدهی‌های خارجی کشور به‌ترتیب به ارقام ۹میلیارد و ۳۳۹میلیون دلار، ۹میلیارد و ۳۱ میلیون دلار و ۹میلیارد و ۱۴۲میلیون دلار رسیده است. طبق آخرین اعلام بانک مرکزی، هشت‌میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار تا پایان خردادماه سال جاری برای بدهی‌های خارجی کشور ثبت شده است که نشان می‌دهد، بدهی‌های خارجی کشور از اواخر سال ۱۳۹۲ تا پایان خردادماه سال جاری بیش از ۳۰درصد زیاد شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: