کد خبر: ۲۱۷۴۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳ - ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 15 May 2024
بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی از رشد ۱۰ درصدی مراودات مالی ایران با بانک های خارجی در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ خبر داد و کل سپرده‌های ایران نزد این بانک ها را بیش از ۱۳ میلیارد دلار اعلام کرد.

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی از رشد ۱۰ درصدی مراودات مالی ایران با بانک های خارجی در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ خبر داد و کل سپرده‌های ایران نزد این بانک ها را بیش از ۱۳ میلیارد دلار اعلام کرد.

 بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد میزان سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ برابر با ۱۳ میلیارد و ۱۴۳ میلیون دلار بوده است.

سپرده‌های ایران نزد این بانک‌ها و مؤسسات نسبت به سه‌ماهه قبل ۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار برابر با ۹ درصد افزایش داشته است. در پایان سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ کل سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات خارجی ۱۱ میلیارد و ۹۹۵ میلیون دلار اعلام شده بود.

از کل سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۲ میلیون دلار نزد بانک‌های خارجی و ۴۴۷ میلیون دلار نزد مؤسسات مالی غیربانکی و بقیه نزد بخش‌های غیرمالی قرار داشته است.

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی از نگهداری ۶۲ درصدی سپرده‌های خارجی ایران برابر با ۸ میلیارد و ۱۹۴ میلیون دلار در قالب یورو خبر داده است. سهم دلار ۴۱۴ میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش تعهدات ایران در برابر بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی در پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ نیز با افزایش ۱۶۰ میلیون دلاری برابر با ۱۹ درصد نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ به ۹۹۷ میلیون دلار رسیده است. تعهدات ایران نزد این بانک‌ها در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ بالغ بر ۸۳۷ میلیون دلار بوده است.

از کل تعهدات ایران نزد بانک‌ها و مؤسسات خارجی در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۳ بالغ بر ۵۰۱ میلیون دلار مربوط به تعهدات ایران در برابر بانک‌ها بوده است، همچنین ۹۳۴ میلیون دلار از تعهدات ایران در قالب یورو و ۹ میلیون دلار در قالب دلار بوده است.

بر این اساس مجموع مراودات مالی ایران با بانک ها و موسسات خارجی در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مراودات ۱۲ میلیارد و ۸۳۲ میلیون دلاری ایران در سه ماهه سوم این سال رشد ۱۰ درصدی برابر با ۱ میلیارد و ۳۰۸ میلیون دلار داشته است.

مقر اصلی بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در شهر «بازل» در سوییس است و گزارش‌های آن تحت عنوان «بانکداری بین‌المللی و تحولات بازار مالی» چهار بار در سال منتشر می‌شود. بانک های مرکزی ۶۳ کشور دنیا عضو این مؤسسه هستند.

نگار کریمی
منبع: بازار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: