کد خبر: ۲۱۶۳۵۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۷ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - 12 March 2024
معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک‌های مورد بررسی موظف شدند موارد عدم رعایت نرخ سود و نرخ شکست سپرده‌ها و سایر ضوابط مطرح‌شده در بخشنامه شماره ۰۱.۲۰۸۳۷۳ مورخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۰ را ظرف دو هفته اصلاح و نتیجه رفع تخلفات مزبور را به همراه مستندات در فاصله زمانی مذکور به بانک مرکزی ارسال کنند.

معاون نظارت بانک مرکزی از اتمام حجت این بانک با مدیران ۶بانک متخلف در زمینه نقض نرخ سود سپرده‌های بانکی مصوب شورای پول و اعتبار خبر داد.

معاون نظارت این بانک پیرو اخطار بانک مرکزی مورخ ۳اسفند ماه سال جاری خطاب به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی درخصوص لزوم رعایت دقیق نرخ سود سپرده‌ها وفق مصوبه شورای پول و اعتبار تصریح کرد: با توجه به نتایج بازرسی‌های انجام‌شده در شبکه بانکی کشور مشخص شد همچنان ۶بانک، بیشترین تخلفات را در زمینه رعایت نرخ‌های سود سپرده‌ها داشته‌اند. او افزود: بر این اساس و وفق مفاد مصوبه شورای پول و اعتبار درخصوص نرخ‌های سود تسهیلات و سود علی‌الحساب انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار موضوع بخشنامه شماره ۰۱.۲۸۰۳۷۳ مورخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۰ که طی آن مقرر شده بود در صورت عدم رعایت نرخ‌های سود ابلاغی، علاوه بر اتخاذ اقدامات نظارتی مقتضی از جمله ارجاع خارج از نوبت و به قید تسریع موضوع به هیات انتظامی بانک‌ها، صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل و تمام اعضای هیات‌مدیره بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی مربوطه در کمیسیون احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری بانک مرکزی برای اتخاذ تصمیم درخصوص تداوم تصدی سمت مدیریتی آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او افزود: گزارش مدیریت کل نظارت بر بانک‌‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی درخصوص نقض نرخ‌های سود سپرده‌ها در ۶بانک، در جلسات کمیسیون احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری با حضور مدیران عامل و عضو هیات‌مدیره ذی‌ربط بررسی شد که پس از بحث و بررسی و استماع توضیحات ایشان و تذکر جدی و اتمام حجت با ایشان در این خصوص مقرر شد: معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک‌های مورد بررسی موظف شدند موارد عدم رعایت نرخ سود و نرخ شکست سپرده‌ها و سایر ضوابط مطرح‌شده در بخشنامه شماره ۰۱.۲۰۸۳۷۳ مورخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۰ را ظرف دو هفته اصلاح و نتیجه رفع تخلفات مزبور را به همراه مستندات در فاصله زمانی مذکور به بانک مرکزی ارسال کنند.

او گفت: همچنین بانک‌های مورد بررسی موظف شدند اقدامات اصلاحی لازم درخصوص ضوابط انتشار گواهی سپرده سرمایه‌گذاری خاص موضوع نامه ۰۲.۲۷۶۱۸۰ مورخ ۱۴۰۲.۱۱.۱۰ را طی دو هفته انجام دهند و نتیجه را به همراه مستندات در فاصله زمانی مذکور به بانک مرکزی ارسال کنند.

محمدپور افزود: بانک‌های مورد بررسی موظف شدند‌ سازوکار مناسب برای ارتقای نظامات کنترل داخلی برای پیشگیری از وقوع تخلفات در بانک‌های مذکور تعبیه کنند و نتیجه را طی یک ماه آینده از تاریخ این صورت‌جلسه به بانک مرکزی اعلام کنند. وی گفت: بانک‌های مورد بررسی موظف شدند اقدام لازم برای انجام بازرسی‌های موردنیاز درخصوص رعایت مفاد بخشنامه‌های بانک مرکزی با موضوع رعایت نرخ سود سپرده‌ها را اتخاذ کنند و نتیجه پس از تایید در هیات‌مدیره محترم آن بانک‌ها برای بانک مرکزی ارسال شود. معاون نظارت بانک مرکزی در خاتمه تاکید کرد: درصورت عدم اقدام موثر به شرح فوق، درخصوص تمدید صلاحیت حرفه‌ای اعضای هیات‌مدیره بانک‌های مذکور تصمیم‌گیری خواهد شد./بانک مرکزی

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: