کد خبر: ۲۱۵۴۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۲ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ - 24 January 2024
به عنوان مثال، فیس‌بوک را در نظر بگیرید؛ در حالی که در درجه اول، یک پلتفرم شبکه اجتماعی است، دامنه وسیع جهانی آن به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا تبلیغات کنند و آن را به یک مولد درآمد قابل توجه تبدیل می‌کند.

دارایی‌های مولد دارایی‌هایی هستند که توانایی ایجاد سود و جریان نقدی را دارند.

به گزارش ایسنا، دارایی‌های مولد، دارایی‌های مشهود یا نامشهودی هستند که درآمدزایی می‌کنند یا ارزش آنها افزایش می‌یابد و آنها را از دارایی‌هایی که بازده مالی تولید نمی‌کنند، متمایز می‌کند.

ذات دارایی‌های مولد

دارایی‌های مولد، اقلام مشهود یا نامشهودی هستند که در طول زمان باعث ایجاد درآمد یا افزایش ارزش می‌شوند. برخلاف دارایی‌های غیرمولد، این دارایی‌ها پتانسیل ایجاد بازده مالی مستقیم را دارند که آنها را به انتخابی مطلوب برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌کند. به عنوان مثال، یک مجتمع آپارتمانی که درآمد اجاره به دست می‌آورد یا فناوری ثبت اختراع که حق امتیاز را به همراه می‌آورد، دارایی مولد محسوب می‌شود اما یکی محسوس و دیگری، نامحسوس است.

از لحاظ تاریخی، آمریکا، نمونه‌های مختلفی از دارایی‌های مولد را دیده است. در قرن نوزدهم، راه‌آهن به یک دارایی مولد مهم تبدیل شد و حمل‌ونقل و تجارت را متحول کرد.

در قرن بیستم، ظهور شرکت‌های فناوری، دارایی‌های نامشهود مانند نرم‌افزار و الگوریتم‌ها را به موجودیت‌های درآمدزای عظیمی تبدیل کرد. به نوبه خود، توسعه این دارایی‌ها باعث رشد و شکوفایی اقتصادی نه تنها در آمریکا بلکه در سطح جهانی هم شد. مطالعه و شناسایی دارایی‌های مولد در یک بخش سرمایه‌گذاری یا صنعت، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران حیاتی است، به خصوص هنگامی که دارایی‌های خود را متنوع می‌کنند.

تنوع سبدهای سرمایه‌گذاری با دارایی‌های مولد

تنوع سازی، شامل توزیع سرمایه‌گذاری در انواع مختلف دارایی برای کاهش ریسک است.

املاک و مستغلات به طور مداوم از بسیاری از روش‌های سرمایه گذاری سنتی و انواع دارایی‌های مولد، بهتر عمل می‌کند. داده ها نشان می‌دهد املاک تجاری دارای بازده متوسط سالانه ۹.۵ درصد، املاک مسکونی ۱۰.۶ درصد، و تراست‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITs)، میزان ۱۱.۸ درصد است. به طور کلی، هر سرمایه‌گذاری بهتر است سبد خود را با دارایی‌های مولد متنوع کند، خواه این دارایی‌ها املاک و مستغلات باشند یا غیره. بخشی از مزایای این کار عبارتند از:

خنثی سازی ریسک: هر طبقه دارایی، چرخه فراز و فرود خود را دارد. با متنوع سازی دارایی‌ها با دارایی‌های مولد، سرمایه‌گذار می‌تواند زیان‌های احتمالی در یک بخش را با سود در بخش دیگر جبران کند، به عنوان مثال، در حالی که سهام ممکن است در طول رکود اقتصادی سقوط کند، درآمد اجاره از املاک ممکن است نسبتا ثابت بماند.

جریان نقدی ثابت: دارایی‌های تولیدی خاص، به خصوص املاک و مستغلات، جریان درآمدی منظمی را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، اداره سرشماری آمریکا اعلام کرد که نرخ اجاره مسکن در سه ماهه دوم ۲۰۲۳، حدود ۶.۳ درصد بود که نشان دهنده تقاضای قوی است. چنین دارایی‌هایی بدون توجه به نوسانات بازار، می‌توانند بازده ثابتی داشته باشند و جریان نقدی سرمایه‌گذار را تقویت کنند.

سپری در برابر تورم: دارایی‌های مولد، به ویژه دارایی‌های مشهود مانند زمین، اغلب به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می‌کنند. این به معنای آن است که آنها می‌توانند قدرت خرید خود را در طول زمان حفظ یا حتی افزایش دهند.

مزایای مالیاتی: سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مولد خاص مانند املاک و مستغلات، مشوق ‌ای مالیاتی را در بردارد. استهلاک، کسر سود وام مسکن و اعتبارات خاص می‌تواند بدهی‌های مالیاتی سرمایه‌گذاران را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به عنوان مثال، یک کسب و کار زمین که به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود راه اندازی شده است، می تواند از مالیات انتقالی برخوردار شود.

دارایی‌های مولد در املاک و مستغلات

املاک و مستغلات یکی از ملموس‌ترین و مطلوب‌ترین اشکال دارایی‌های تولیدی است. دارایی‌های املاک و مستغلات را می‌توان به طور کلی به زیر دسته بندی کرد:

املاک تجاری

این املاک برای فعالیت‌های تجاری طراحی شده اند. ساختمان‌های اداری شلوغ در منهتن یا مراکز خرید گسترده در مناطق حومه شهر، چه به استارتاپ‌های فناوری اجاره داده شده باشند و چه فروشگاه‌های گران‌قیمت، املاک تجاری به طور مداوم درآمد اجاره‌ای قابل‌توجهی برای صاحبان خود ایجاد می‌کنند. بازده فضاهای تجاری، به ویژه در مکان‌های ارزشمند، می‌تواند در طول زمان قابل توجه باشد.

املاک اجاره‌ای

املاک مسکونی، از خانه‌های تک خانواری در حومه شهر گرفته تا مجتمع‌های آپارتمانی چند طبقه در شهر، در صورت اجاره، جریان ثابتی از درآمد را تولید می‌کنند. در آمریکا، با شهرنشینی و مهاجرت شغلی، تقاضا برای املاک اجاره ای در شهرهای در حال رشد همچنان قوی است. افزایش آموزش از راه دور و دورکاری در دوران پاندمی کرونا و پساکرونا، مهاجرت به حومه شهرها و ایالت‌هایی با هزینه زندگی پایین‌تر را تسهیل کرده است. املاک اجاره ای درآمد ماهانه را فراهم می‌کند و اغلب ارزش آن را افزایش می دهد و مزیتی دو برابر برای سرمایه گذاران ارائه می دهد.

زمین کشاورزی

فراتر از فولاد و بتن، زمین‌های کشاورزی نقش بزرگی در هر اقتصادی ایفا می کنند. این زمین‌ها خواه برای کشت غلات و خواه برای پرورش دام استفاده می‌شوند، محصولاتی به دست می‌آورند که در صورت فروش، سود ایجاد می‌کنند.

زمین‌های کشاورزی به قدری برای اقتصاد جهانی مهم است که چهار درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می‌دهد و گاهی تا ۲۵ درصد برای اقتصادهای در حال توسعه متمرکز بر کشاورزی کمک می‌کند. بعلاوه، با افزایش تقاضای جهانی برای غذا از ۳۵ درصد به ۵۶ درصد از سال ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰، اهمیت و ارزش زمین‌های کشاورزی حاصلخیز به طور همزمان افزایش می‌یابد.

بعلاوه، حتی زمین‌های توسعه نیافته یا خام می‌تواند سرمایه گذاری جذابی را برای بسیاری از سرمایه گذارانی که به دنبال یک سبد سرمایه گذاری کامل هستند، باشد.

تاثیر نرخ بهره بر ارزش دارایی‌های مولد

نرخ بهره پایین وام گرفتن را ارزان‌تر کرده و می تواند کسب و کارها را به سرمایه گذاری در دارایی‌های مولد جدید، مانند ماشین آلات یا املاک و مستغلات، با پیش بینی رشد آینده تشویق کند. در مقابل، هنگامی که نرخ بهره افزایش می‌یابد، هزینه تامین مالی این دارایی‌ها افزایش می‌یابد و به طور بالقوه تقاضا و متعاقبا ارزش آنها را کاهش می‌دهد.

برای املاک و مستغلات، به خصوص، نرخ‌های بهره پایین می‌تواند ارزش ملک را افزایش دهد زیرا افراد بیشتری می توانند وام های مسکن را بپردازند. در مقابل، نرخ های بالاتر ممکن است قیمت املاک را کاهش دهد زیرا وام گیری گران تر می شود.

نرخ بهره توسط بانک مرکزی یک کشور مانند فدرال رزرو آمریکا تعیین می‌شود. این نرخ‌ها در تاثیرگذاری بر اقتصاد گسترده‌تر و در نتیجه بر ارزش دارایی‌های تولیدی بسیار مهم هستند.

آیا دارایی‌های دیجیتال مانند پلتفرم‌های شبکه اجتماعی، می‌توانند دارایی‌های مولد در نظر گرفته شوند؟

بله، پلتفرم‌هایی مانند شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و اپلیکیشن‌های تلفن همراه به لطف پیشنهاد فروش منحصربه ‌فردشان، دارایی‌های مولد قابل توجهی در نظر گرفته می‌شوند. ارزش آنها بر اساس حضور فیزیکی نیست، بلکه بر اساس پایگاه کاربر، داده‌ها و پتانسیل برای ایجاد درآمد است.

به عنوان مثال، فیس‌بوک را در نظر بگیرید؛ در حالی که در درجه اول، یک پلتفرم شبکه اجتماعی است، دامنه وسیع جهانی آن به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا تبلیغات کنند و آن را به یک مولد درآمد قابل توجه تبدیل می‌کند.

بر اساس گزارش وب سایت تیپ استر، چنین پلتفرم‌هایی، در حالی که نامشهود نیستند، پتانسیل ایجاد درآمد هنگفت را دارند و آنها را به دارایی‌های مولد بسیار قابل توجه در هر اقتصاد به اندازه کافی مدرن، تبدیل می‌کند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: