کد خبر: ۲۱۳۵۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۹ - ۰۳ آبان ۱۴۰۲ - 25 October 2023
گمانه‌زنی‌ها درباره راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله بیت‌کوینی شرکت مشهور بلک‌راک بار دیگر بیت‌کوین را به رالی صعودی بازگرداند. بر این اساس، بیت‌کوین در آخرین جهش خود تا نزدیکی ۳۴هزار و ۹۰۰دلار پیش‌ رفت و به نظر می‌رسد برای فتح کانال ۳۵هزار دلاری با اندکی مقاومت روبه‌رو است.

دنیای اقتصاد : گمانه‌زنی‌ها درباره راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله بیت‌کوینی شرکت مشهور بلک‌راک بار دیگر بیت‌کوین را به رالی صعودی بازگرداند. بر این اساس، بیت‌کوین در آخرین جهش خود تا نزدیکی ۳۴هزار و ۹۰۰دلار پیش‌ رفت و به نظر می‌رسد برای فتح کانال ۳۵هزار دلاری با اندکی مقاومت روبه‌رو است.

پیش‌تر قرار گرفتن نام صندوق‌ بیت‌کوینی بلک‌راک در لیست یکی از اتاق‌های تسویه تحت نظر بازار نزدک موجب شد تا بیت‌کوین تا سطح ۳۰هزار دلاری پیش‌برود و پس از تکذیب آغاز به کار این صندوق، تا عدد ۲۸هزار دلار عقب‌نشینی کند. با این حال حرکت اخیر بیت‌کوین موجب شد تا این رمزارز در ۵روز اخیر رشد ۲۰درصدی را تجربه کند و قیمت آن طی سال جاری میلادی دوبرابر شود.

به‌رغم استقبال قابل‌توجه سرمایه‌گذاران، همچنان هیچ دلیلی وجود ندارد که واقعا صندوق قابل‌معامله‌ای در کار باشد. دلایل دیگری نیز برای رشد شتابان بیت‌کوین می‌توان ذکر کرد. تجربه پلتفرم‌هایی چون FTX موجب شده است اقبال سرمایه‌گذاران به امن‌ترین رمزارز بیشتر شود. از سوی دیگر در شرایط اقتصادی مبهم، سرمایه‌گذاران به سمت ایجاد تنوع در سبد دارایی‌های خود پیش‌می‌روند که با توجه به تحولات ژئوپلیتیک اخیر، در حال حاضر می‌تواند یکی از دلایل رشد بیت‌کوین تلقی شود.
 

فائزه پوزش : با قوت یافتن احتمال تایید صندوق قابل‌معامله بیت‌کوین از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، لیدر رمزارزها برای سومین روز متوالی به روند صعودی خود ادامه داد و تا نزدیکی 34هزار و 900دلار نیز پیشروی کرد. این بالاترین سطح قیمت بیت‌کوین از ماه مه سال2022 به شمار می‌رود. هفته گذشته، محبوب‌ترین رمزارز بازار در پی انتشار گزارشی غیرموثق از بلک‌راک مسیر صعودی را در پیش گرفت و از سطح 30هزار دلاری عبور کرد؛ اما با تکذیب رسمی آن گزارش تا سطح 28هزار دلار عقب نشست.

این شرکت بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده صندوق‌های قابل‌معامله در جهان است که چند هزار میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند. راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله بیت‌کوین از سوی بلک‌راک مشروعیت تازه‌ای به این ارز دیجیتال می‌بخشد. با این حال گمانه‌زنی‌ها نسبت به صحت گزارش یادشده موجب شد تا خیز دوم قیمت بیت‌کوین پرشورتر اتفاق بیفتد و این‌بار قصد فتح سطح 35‌هزار دلاری را داشته باشد.

این اولین‌بار نیست که یک شرکت مدیریت دارایی برای راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله بیت‌کوین پیش‌قدم می‌شود. پیش‌تر، صندوق گری‌اسکیل برای این کار درخواست مجوز داده بود که از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده رد شد؛ اما دادگاه استیناف این حکم را به خاطر توضیحات ناکافی نهاد تنظیم‌گر رد کرد. برخی کارشناسان نا‌آرامی‌های اخیر منطقه را نیز بی‌تاثیر نمی‌دانند.


زک پاندل، یکی از کارشناسان حوزه رمزارزها می‌گوید که «ما شاهد تنش‌های ژئوپلیتیک اخیر بوده‌ایم که تقاضا برای دارایی‌های کمیاب را از جمله طلای فیزیکی و بیت‌کوین که بسیاری از سرمایه‌گذاران آن را طلای دیجیتال می‌دانند، افزایش می‌دهد.» به عبارت دیگر ترس یکی از عوامل رشد بیت‌کوین به حساب می‌آید. ازآنجاکه سرمایه‌گذاران به دنبال تنوع بخشیدن به پرتفوی خود در دوران‌هایی با وضعیت اقتصادی مبهم هستند، برخی به بیت‌کوین روی می‌آورند. بیت‌کوین راهی برای سرمایه‌گذاران شده است تا فراتر از سهام و اوراق قرضه سنتی جدا شوند. رشد 20درصدی بیت‌کوین طی 5روز گذشته موجب شده است بار دیگر اخبار بازار دارایی توسط این رمزارز تسخیر شود.

اگر بلندمدت‌تر نگاه کنیم، طی سال2023 ارزش بیت‌کوین دوبرابر شده است؛ تجربه پلتفرم‌هایی چون بایننس و FTX موجب شده است سرمایه‌گذاران اقبال بیشتری به این رمزارز امن نشان بدهند. با این حال این افزایش لزوما به این معنی نیست که واقعا صندوقی در کار باشد و ممکن است ضرر در انتظار افرادی باشد که در این دوره به بازار وارد شده‌اند.

با این حال افزایش قیمت بیت‌کوین قربانیان خاص خود را داشت؛ معامله‌گران بازار آتی که موقعیت فروش اختیار کرده بودند، طی 24ساعت اخیر بیش از 400میلیون دلار متحمل ضرر شدند.

با این حال باید توجه داشت که همچنان وضعیت آتی اقتصاد چین و تحولات اخیر مبهم است و سایه رکود اقتصادی و رشد قیمت انرژی هرچند ضعیف، حس می‌شود. این نکته می‌تواند تهدیدی برای رشد قیمت بیت‌کوین و سایر دارایی‌ها تلقی شود.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: