کد خبر: ۲۱۳۲۵۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۳ - ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - 08 October 2023
بانکداری ایرانی گزارش می دهد؛
در بین سه بانک بزرگ بورسی، بانک تجارت وضعیت به مراتب بهتری داشت. علاوه بر این این بانک بالاترین تراز عملیاتی را در صورت های مالی میان دوره ای خود ثبت کرده‌است.

در بین سه بانک بزرگ بورسی، بانک تجارت وضعیت به مراتب بهتری داشت. علاوه بر این این بانک بالاترین تراز عملیاتی را در صورت های مالی میان دوره ای خود ثبت کرده‌است.

به گزارش بانکداری ایرانی، میانگین تراز عملیاتی سال 1401 بانک تجارت حدود 1361 میلیارد ریال بود که در سال 1402 به رقم 1696 میلیارد ریال افزایش یافته و در حقیقت در شهریور امسال این تراز به 2239 میلیارد ریال رسید. این رقم نسبت به میانگین سال 1401 رشدی 64 درصدی داشته و رشد نسبت به ماهای قبل در سال جاری هم رشدی بالای 32 درصدی داشت.

شایان ذکر است که میانگین رشد ماهانه سال جاری کل بانکهای بورسی ، منفی 13درصد بود. در سال 1401 وتجارت توانست 16 هزار و 336 میلیارد تومان تراز عملیاتی داشته باشد که به نسبت سال قبل 54 درصد رشد داشت. بیشترین تراز عملیاتی سال قبل نیز به اسفند ماه با 5 هزار و 70 میلیارد تومان تعلق گرفت و کمترین تراز عملیاتی نیز به اردیبهشت این سال رسید.

وضعیت مانده تسهیلات و سپرده سرمایه گذاری بانک تجارت در هفت سال اخیر روند رو به رشدی داشته و تلاش کرده تا هر سال این فاصله را به نحوی تنظیم کند که درآمد بانک هر سال بیش از هزینه کرد آن باشد و تراز عملیاتی بر این اساس رشد قابل توجهی یافته است.

ثبت بالاترین تراز عملیاتی میان دوره‌ایی در صورت‌های مالی بانک تجارت

این رویه تراز عملیاتی بانک را در عمل بالا برده و از بقیه بانک‌های بزرگ پیشی داده است. تا جایی که بالاترین تراز عملیاتی را در بین بانکهای بورسی و خصوصی شده داشته است.

در شهریور 1402 بانک تجارت توانست رقم تراز عملیاتی 10 هزار و 700 میلیارد تومانی رو ثبت کند که بالاترین رقم در طول تاریخ فعالیت بانک تجارت در میان دوره شش ماهه بوده است. علاوه بر این در سال گذشته این بانک حدود 5هزار میلیارد تومان تراز عملیاتی مثبت داشت که با رشدی دوبرابری به رقم 10.7 هزار میلیارد تومانی رسید.

 

ثبت بالاترین تراز عملیاتی میان دوره‌ایی در صورت‌های مالی بانک تجارت

علاوه بر این تراز مثبت، بانک تجارت توانست در ماه های اخیر فروش اموال مازد را هم در دستور کار خود قرار دهد. و در کنار فروش اموال مازاد درآمد از محل فعالیت عملیاتی هم داشته است.

بر اساس این گزارش در شهریور ماه امسال، بانک تجارت از محل تسهیلات 344 هزار میلیارد ریال ، از محل درآمد سپرده گذاری 21 هزار میلیارد ریال، از محل اوراق بدهی 15 هزار میلیارد ریال ، از محل درآمد سرمایه گذاری مبلغ 31 هزار میلیارد ریال و از محل کارمزد مبلغ 31 هزار میلیاردریال درآمد داشته است. که در مجموع این درآمد به رقم 411 هزار میلیارد ریال درآمد طی شش ماه ابتدایی امسال نصیبت بانک تجارت شد.

در مقابل در این دوره مبلغ 237 هزار میلیارد ریال بابت سود سپرده ، مبلغ37 هزار میلیارد ریال بابت هزینه های مالی و مبلغ هشت هزار میلیارد ریال بابت کارمزد هزینه کرده است که در نهایت 282 هزار میلیارد ریال در مجموع هزینه کرده است. یعنی در حقیقت جمع تراز عملیات کل بانک در شهریور ماه امسال حدود 13 هزار میلیارد تومان بوده و نسبت به سال قبل بیش از 50 درصد رشد داشته است.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: