کد خبر: ۲۱۲۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۴ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - 28 August 2023

دنياي اقتصاد : شاخص دلار جهانی در ساعات پایانی روز جمعه از کانال ۱۰۳ به کانال ۱۰۴ واحدی صعود کرد و انتظارات را برای تقویت دوباره افزایش داد. بر این اساس شاخص دلار در لحظات پایانی بازارها رقمی معادل ۱۸/ ۱۰۴ واحد را به ثبت رساند.

در این میان طلای جهانی همچنان در حمایت ۱۹۰۰ دلاری روند معاملاتی خود را به پایان رساند. علاوه بر بازار طلا، بازار رمزارزها از جمله بیت‌کوین و اتریوم نیز واکنش منفی به این موضوع نشان دادند و شیب کاهشی به خود گرفتند. اما تقویت شاخص دلار اثر کدام رویداد اقتصادی است؟ در پاسخ به این سوال باید به نشست جکسون هول و سخنرانی پاول در این جلسه اشاره کرد. به گفته اقتصاددانان روند بازارها در روزهای اخیر مشابه سال گذشته‌ (پس از انتشار نتایج جکسون هول) است.

سوالی که در این قسمت مطرح می‌‌شود این است که این برآورد تا چه میزان با واقعیت تطابق دارد و بازارها روند معاملاتی روز دوشنبه را چگونه آغاز خواهند کرد؟ شواهد گویای آن است که بازارهای مالی آمریکا پس از اعلام نتایج گردهمایی جکسون‌هول دگرگون شده و برآورد تحلیلگران را از ادامه روند این بازارها تا پایان سال ۲۰۲۳ سخت‌تر کرده است. اما در این نشست چه گذشت؟ جواب این سوال را می‌توان با استناد به گزارش اخیر «دنیای اقتصاد» در خصوص این نشست پاسخ داد.

در این گزارش آمده است: «جرمی پاول در گردهمایی جکسون هول که از ۲۴ تا ۲۶ اوت در حال برگزاری بود، تاکید کرد که عملیات ضدتورمی او به پایان نرسیده است و به تعهدات خود به بانک مرکزی در خصوص بازگرداندن تورم به سطح ۲درصدی پایبند است. این مقام سیاسی - اقتصادی در سخنرانی خود اعلام کرد: «نرخ بهره سیاستی برای مدت بیشتری در سطوح بالا باقی خواهد ماند. ما آمادگی داریم در صورت لزوم نرخ‌ها را بیشتر افزایش دهیم و قصد داریم تا زمانی که مطمئن شویم تورم به‌طور پایدار به سمت هدف ما حرکت می‌کند، سیاست‌ها را در سطح محدودی نگه داریم. برای غلبه بر تورم راه درازی در پیش داریم. فدرال رزرو پیشرفت قابل‌توجهی در کاهش تورم داشته است، اما تورم همچنان با سطح پیش‌بینی‌شده فاصله دارد.

در این میان باید گفت فدرال رزرو رویکردی دقیق و سنجیده برای تشدید بیشتر سیاست‌ها اتخاذ خواهد کرد.» او در ادامه نیز افزود: «با گذشت زمان و تا نشست بعدی فدرال رزرو تصمیم خواهیم گرفت که نرخ بهره را بالا ببریم یا در سطح قبلی خود ثابت نگه داریم. این موضوعی است که در جلسه بعدی فدرال رزرو در مورد آن بحث خواهیم کرد.» از این رو باید گفت که سخن کارشناسان در خصوص تکرار تاریخ بازارها به دور از واقعیت نبوده و انتظار می‌رود دلار جهانی در روز دوشنبه بیش از پیش تقویت شده و فلز زرد را بار دیگر به کانال ۱۸۰۰ دلاری سوق دهد. بی‌شک این امر در بازار کریپتو نیز اثرگذار بوده و این بازارها را با شیب نزولی مواجه خواهد کرد. در

آخر باید گفت که گرچه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که شاخص دلار تقویت شده و بازارها از جمله طلا و رمزارزها را به زیر خواهد کشید، اما نه به میزان سال گذشته.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: