کد خبر: ۲۱۲۲۱۹
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۱ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - 12 August 2023
فرهاد پرتوی، مدیر‌کل بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران، اعلام کرد: با افزودن کلوز «پوشش پرداخت خسارت خودروهای نامتعارف» به بیمه‌نامه‌های بدنه بیمه ایران، تحول بزرگی برای پرداخت خسارت خودروهای نامتعارف در بیمه ایران آغاز شد.

فرهاد پرتوی، مدیر‌کل بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران، اعلام کرد: با افزودن کلوز «پوشش پرداخت خسارت خودروهای نامتعارف» به بیمه‌نامه‌های بدنه بیمه ایران، تحول بزرگی برای پرداخت خسارت خودروهای نامتعارف در بیمه ایران آغاز شد.

به گزارش شادا، به نقل از روابط عمومی بیمه ایران، پرتوی با اعلام این خبر افزود: بر اساس تبصره ۳ ماده ۸ قانون شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵، خودروها به دو دسته متعارف و نامتعارف تقسیم شدند و خودرویی که در زمان وقوع حادثه رانندگی ارزشی برابر یا کمتر از ۵۰ درصد دیه مرد مسلمان در ماه حرام داشته باشد، خودروی متعارف و خودروهایی که ارزش آنها بیش از این رقم باشد نامتعارف محسوب می‌شوند.


بنابراین سقف تعهدات پرداخت خسارت مالی با درنظرگرفتن دیه یک میلیارد و ۲۰۰میلیون‌‌ تومانی برای یک انسان کامل در ماه حرام، این عدد در سال ۱۴۰۲ رقمی معادل ۶۰۰ میلیون تومان است و اگر ارزش خودرویی بیش از ۶۰۰ میلیون تومان باشد، خودروی نامتعارف یا خودروی گران‌‌قیمت محسوب خواهد شد.

وی افزود: شرکت سهامی بیمه ایران در راستای مسوولیت‌های اجتماعی و بیمه‌‌گری خود و پاسخگویی به نیاز‌‌های تعداد زیادی از بیمه‌گذاران که با گران شدن قیمت ماشین، خودروی آنها در دسته خودروهای نامتعارف قرار گرفته بود، اقدام به طراحی کلوز «پوشش پرداخت خسارت خودروهای نامتعارف» در بیمه‌نامه‌های بدنه خودرو کرد.

مدیرکل بیمه‌های اتومبیل مهم‌ترین مزیت‌‌های این کلوز را، حق بیمه حداقلی، عدم کسر فرانشیز درهنگام پرداخت خسارت و جلوگیری از حذف تخفیفات بیمه‌نامه بدنه در زمان پرداخت خسارت عنوان کرد و گفت: بیمه‌گذاران با خرید این کلوز می‌توانند در زمان بروز حادثه تصادف و زیان دیده بودن، از محل تبصره ۳ ماده ۸ قانون شخص ثالث خسارت خود را از بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر و مازاد این خسارت را نیز از محل بیمه بدنه دریافت کنند.

پرتوی تصریح کرد: قبل از طراحی این کلوز نیز زیان‌دیدگان خودروهای نامتعارف می‌توانستند از بیمه‌نامه بدنه خود، مازاد خسارت اتومبیل را دریافت کنند، ولی در این صورت علاوه بر کسر فرانشیز، تمامی تخفیفات بیمه‌نامه بدنه آنها حذف می‌‌شد، ولی در‌حال‌حاضر با خریداری این کلوز می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. ایشان همچنین عنوان کردند که این پوشش فقط شامل خودروهای سواری است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: