کد خبر: ۲۱۲۱۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۵ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - 10 August 2023
برنامه افزایش سرمایه بانک در دستور کار قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌کنیم بر اساس آنچه در طرح راهبردی کسب‌وکار بانک طرح‌ریزی شده است، نسبت کفایت سرمایه بانک به بیش از این مقدار نیز افزایش می‌یابد.

غلامرضا فتحعلی  مدیرعامل بانک سینا در نشست با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار، طی سخنانی در خصوص تشریح عملکرد سال گذشته بانک سینا گفت: این بانک در سال 1401 شاهد رشد بیش از 27 درصدی منابع بوده است و به این ترتیب، منابع بانک در پایان سال گذشته به حدود 60 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش بانکداری ایرانی ؛ فتحعلی گفت: تسهیلات پرداختی این بانک که بر اساس یک برنامه‌ریزی مدون و منسجم و در چارچوب ضوابط و مقررات بانک مرکزی صورت گرفته، در سال 1401 حدود 23 درصد رشد داشته است. در این سال حدود 477 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که این رقم در سال قبل از آن 387 هزار میلیارد ریال بوده است.


فتحعلی تصریح کرد: بانک سینا در پایان سال 1401 با تحقق مبلغ 11 هزار و 193 میلیارد ریال سود خالص، توانست به میزان 53 درصد نسبت به سال قبل از آن سود خالص خود را افزایش دهد و به این ترتیب شاهد تحقق 150 درصدی سود پیش‌بینی‌شده و بودجه‌شده بانک سینا در سال 1401 بودیم و در سال 1402 نیز با اتخاذ تصمیمات صحیح و اقدامات مؤثر، افزایش سود‌آوری بانک سینا استمرار خواهد یافت.

به گفته فتحعلی، بانک سینا با کاهش سه دهم درصدی در نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات، توانست این نسبت را از رقم 2.5 درصد در پایان سال 1400 به 2.2 درصد در پایان اسفندماه سال 1401 برساند که اقدام مؤثری در جهت بهبود وضعیت ریسک اعتباری بانک محسوب می‌شود. این در حالی‌است که نسبت مطالبات غیرجاری بانک سینا در شبکه بانکی رتبه دوم کمترین میزان را دارد که حتی نسبت به استانداردهای جهانی نیز وضعیت این بانک بسیار مطلوب‌تر است.

مدیرعامل بانک سینا با اشاره به جایگاه مطلوب بانک سینا در میان بانک‌های خصوصی کشور گفت: نسبت کفایت سرمایه بانک سینا در سال 1401 به رقم 8.2 رسید که نسبت به سال مالی قبل از آن بهبود یافته است و بر اساس تمهیدات پیش‌بینی شده، این روند رو به رشد خواهد بود.


وی اظهار داشت: برنامه افزایش سرمایه بانک در دستور کار قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌کنیم بر اساس آنچه در طرح راهبردی کسب‌وکار بانک طرح‌ریزی شده است، نسبت کفایت سرمایه بانک به بیش از این مقدار نیز افزایش می‌یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که ورود صندوق توسعه ملی به جمع سهامداران بانک سینا، چه تأثیراتی بر عملکرد این بانک خواهد داشت، گفت: حضور همزمان بنیاد مستضعفان و صندوق توسعه ملی به عنوان سهامداران اصلی بانک سینا، فرصت طلایی برای رشد بانک سیناست. بنیاد مستضعفان و زیرمجموعه‌های این نهاد انقلابی، اقتصادی و اجتماعی، همواره حامی بانک سینا بوده و در حال حاضر نیز تعاملات بسیار خوبی با هلدینگ‌های زیرمجموعه بنیاد ایجاد شده است. حضور صندوق توسعه ملی نیز در همین مدت کوتاه دستاوردهای بسیار خوبی داشته و مانند سایر بانک‌ها، به عنوان بانک عامل صندوق توسعه ملی تلاش می‌کنیم در انجام وظایف محوله با موفقیت عمل کنیم.

فتحعلی از آغاز پرداخت تسهیلات ارزی در بانک سینا خبر داد و اظهار داشت: در یک سال گذشته فعالیت‌های خوبی برای تقویت حوزه ارز در بانک سینا صورت گرفته است و تلاش می‌کنیم هرچه بیشتر در توسعه فعالیت‌های ارزی بکوشیم.

وی با بیان اینکه بانک سینا در حوزه بانکداری دیجیتال و پلتفرمی از تحولات روز نظام بانکی عقب مانده بود، اظهار داشت: در طرح راهبردی کسب‌وکار بانک سینا که از سال جاری عملیاتی شده، توجه ویژه‌ای به جبران این عقب‌ماندگی‌ها شده است و تلاش داریم با ساماندهی «سرزمین هوشمند سینا» که بستری برای ارائه پلتفرم‌های بانکداری دیجیتال است، اقدام به بهره‌برداری از مجموعه پلتفرم‌های بانکداری دیجیتال کنیم.

فتحعلی ادامه داد: سرزمین هوشمند سینا دارای رویکرد تحولی در کسب‌وکار بانکداری الکترونیک است و زیست‌بوم مبتنی بر پلتفرم‌ها برای توسعه بانکداری دیجیتال، ایجاد زنجیره ارزش دیجیتال در حوزه کسب‌وکارهای آنلاین، هوشمندسازی فعالیت‌های مالی و... در بانک سینا محسوب می‌شود. مقرر شده است در این سرزمین هوشمند مجموعه‌ای از پلتفرم‌ها و سامانه‌های آنلاین با بهره‌گیری از ظرفیت‌های نوین بانکداری دیجیتال شکل بگیرند.

وی اظهار داشت: در نخستین گام، اپلیکیشن بانکداری دیجیتال بانک سینا با نام «سیبانک» در این سرزمین شکل گرفته است و در حال حاضر موضوعاتی مانند احراز هویت، افتتاح حساب و درخواست صدور کارت در این سامانه به صورت برخط انجام می‌شود که مقرر است به زودی همه خدمات بانکداری خرد و اجتماعی از جمله دریافت کلیه تسهیلات، صدور و ارائه چک الکترونیک و... نیز بر روی این پلتفرم ارائه شوند و به این ترتیب مشتریان حقیقی و دارندگان کسب‌وکارهای کوچک از حضور در شعب بانک سینا برای دریافت خدمات خود بی‌نیاز خواهند بود.


وی تصریح کرد: با این تغییر جهت و هدایت مشتریان به سمت استفاده از خدمات الکترونیک، شعب بانک سینا بیشتر در حوزه‌های بانکداری تجاری فعالیت خواهند داشت و به سمت ارائه خدمات مشاوره‌ای و بهره‌گیری از ظرفیت‌های ایجاد سوپرمارکت مالی حرکت خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک سینا ادامه داد: همزمان با توسعه «سیبانک»، بازارگاه «سیمارت» به عنوان دومین پلتفرم سرزمین هوشمند سینا نیز اخیراً به بهره‌برداری رسیده است. این بازارگاه جزئی از اکو‌سیستم دیجیتال بانک سیناست که هدف آن ارائه خدمات مطلوب و ارزش‌آفرین به گروه‌های مشتریان است.

وی در ادامه به همکاری با بنیاد علوی برای ارائه خدمات مناسب‌تر و پرداخت تسهیلات به گروه‌های هدف بنیاد مستضعفان در مناطق کم‌برخوردار اشاره کرد و گفت: سامانه‌ای برای ارائه خدمات بانکداری آنلاین جهت مخاطبان وام‌های حمایتی بنیاد علوی طراحی شده است که به زودی از آن رونمایی خواهد شد و در قالب این سامانه، سرعت اعطای تسهیلات این گروه از مخاطبان بدون حضور در شعب بانک سینا سرعت می‌گیرد.
وی همچنین از راه‌اندازی شعب سیار بانک سینا و اعزام آن‌ها به مناطق کم‌بهره‌مند و نقاطی که در دسترسی به اینترنت دچار محدودیت‌هایی هستند، خبرداد.

فتحعلی با بیان اینکه بانک سینا در حوزه‌های مربوط به تسهیلات قرض‌الحسنه و تکلیفی همواره پیشتاز بوده است، اظهار داشت: 55درصد تجهیز منابع قرض‌الحسنه در سطح کشور توسط بانک‌ها و مابقی توسط صندوق‌های خانگی، صندوق‌های مساجد و... صورت می‌گیرد و در حوزه فراگیری مالی، عملکرد نظام بانکی کم‌فروغ بوده است که این موضوع در دستور کار بانک سینا قرار گرفته و تلاش می‌کنیم موضوع فراگیری مالی را نهادینه کنیم.

 

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: