کد خبر: ۲۱۲۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۱ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - 09 August 2023
رئیس سازمان ثبت احوال کشور مطرح کرد؛
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: دستگاه‌ها از دریافت کپی مدارک هویتی خودداری کنند و دلیلی برای دریافت کپی وجود ندارد.

بانکداری ایرانی -رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: دستگاه‌ها از دریافت کپی مدارک هویتی خودداری کنند و دلیلی برای دریافت کپی وجود ندارد.

به گزارش مهر، هاشم کارگر رئیس سازمان ثبت احوال کشور در نشست خبری امروز خود درباره اتصال تمامی سامانه‌ها به ثبت احوال گفت: طبق قانون دستگاه‌ها از دریافت کپی مدارک هویتی منع شده‌اند و در حال حاضر سرویس‌های هویتی به ۲۰۰ دستگاه در ۲۰۰ هزار دستگاه ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: بارها درخواست کرده‌ایم که دستگاه‌ها از دریافت کپی مدارک هویتی خودداری کنند و دلیلی برای دریافت کپی وجود ندارد و از مردم می‌خواهیم اگر کسی از آنها مطالبه کپی مدارک هویتی کرد امر اعلام کنند زیرا دستگاه‌های هویتی نباید کپی دریافت کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه در اجرای قانون نمی‌توان سلیقه‌ای عمل کرد گفت: دستگاه‌های دولتی نباید از قانون تخطی کنند و نباید فضای سردرگمی را برای مردم ایجاد کنند در قانون گفته شده متولی پایگاه نشانی سازمان ثبت احوال کشور است.

کارگر گفت: امیدواریم در کمتر از ۳ ماه بتوانیم زیرساخت‌های استفاده از کارت ملی به جای کارت بانکی را فراهم کنیم و سپس بتوانیم وارد فاز عملیاتی آن شویم.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر با اشاره به قطعی سرویس‌های ثبت احوال و ایجاد مشکل برای دفاتر اسناد رسمی گفت: سرویس‌های ثبت احوال به صورت پوششی و برای تمامی دستگاه‌ها است و اگر دستگاهی ادعا می‌کند سرویس ثبت احوال قطع است قطعاً سایر دستگاه‌ها هم باید بگویند سرویس آنها هم قطع است زیرا سرویس ثبت احوال برای تمام دستگاه‌ها است و قابل ذکر است که ثبت احوال رتبه دوم پاسخ دهی را کسب کرده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به میز خدمت ثبت احوال برای اربعین گفت: آمادگی داریم درباره هر موضوعی که مطرح می‌شود میز خدمت ایجاد کنیم و از سال گذشته از مردم خواهش کردیم در مواردی که نیاز به تعویض مدارک هویتی خود دارند سریع‌تر اقدام کنند هریک از شهروندان برای سفر به اربعین یا شرکت در انتخابات اگر نیازمند تغییر مدارک هویتی خود هستند سریع‌تر اقدام کنند.

کارگر با اشاره به گواهی‌های الکترونیک فوت و ولادت گفت: هماهنگی‌هایی با وزارت بهداشت انجام شده است و از هفته دولت به بعد گواهی‌های فوت و ولادت به صورت الکترونیکی صادر خواهد شد.

وی درباره افراد فاقد شناسنامه گفت: عده‌ای از افراد بیش از چندین دهه است که بی شناسنامه هستند و از سال گذشته سامانه‌ای ایجاد شده است و درخواست افراد در آن ثبت می‌شود و درباره افرادی که صلاحیت داشته باشند پرونده تشکیل می‌شود و برای افرادی که صلاحیت به رسیدگی دارند شناسه ۱۰ رقمی صادر می‌شود و کارت موقت افراد فاقد شناسنامه برای آنها صادر می‌شود و سایر موارد توسط شورای تأمین پیش می‌رود و بعد از آنکه ایرانی بودن این افراد ثابت شد شناسنامه برای آنها صادر می‌شود و از ۱۱ هزار پرونده‌ای که تشکیل شده است به بیش از ۶ هزار مورد آن رسیدگی شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از شروع دولت سیزدهم ۱۰ میلیون درخواست صدور کارت ملی وجود داشت گفت: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته از دی ماه سال ۱۴۰۰ تولید کارت‌ها آغاز و در سال گذشته تمامی آنها صادر شدند.

کارگر گفت: کارت‌های ملی صادر شده‌اند اما مردم برای دریافت آنها هنوز مراجعه نکرده‌اند و برخی نیز شماره تلفنی را در زمان ثبت نام داده بودند که اکنون از آن استفاده نمی‌کنند و پیامک تحویل به شماره قدیم آنها ارسال شده است.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: