کد خبر: ۲۱۱۹۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۳ - ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - 31 July 2023
پس از اعلام مرکز توسعه فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال «طاقچه» چون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی نکرده، از دسترس خارج شد.

پس از اعلام مرکز توسعه فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال «طاقچه» چون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی نکرده، از دسترس خارج شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از حواشی و واکنش‌ها به انتشار تصویری از کارکنان پلتفرم «طاقچه» این پلتفرم با انتشار اطلاعیه‌ای سعی در توضیح ماجرا برای روشن‌شدن افکار عمومی و پایان دادن به حواشی ایجاد کرد. اما اطلاعیه ۳ بندی «طاقچه» نیز افاقه نکرد تا گمانه‌زنی‌ها درباره جلوگیری از فعالیت این پلتفرم بیش از پیش قوت بگیرد.

دیروز یکشنبه ۸ مرداد مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی اعلام کرد بر اساس اسناد بالادستی و در راستای «ساماندهی سکوهای نشر کتاب دیجیتال» از فعالیت طاقچه ممانعت به عمل می‌آورد.

این مرکز در اطلاعیه خود با اشاره به ماده ۲ قانون نحوه مجازات اشخاص که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند (مصوب سال ۱۳۸۶)، تصریح کرد که همه سکوهای ارائه‌دهنده محتواهای فرهنگی مکلف به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و به دلیل اینکه سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال «طاقچه» تا کنون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی این وزارتخانه نکرده، از فعالیت آن ممانعت به عمل می‌آورد.

به این ترتیب پایگاه اینترنتی طاقچه از دسترس خارج شده اما اپلیکیشن این پلتفرم همچنان بر روی تلفن همراه در دسترس است.

در پی انتشار تصویری از کارکنان پلتفرم طاقچه در فضای مجازی در روزهای پایانی هفته گذشته موجی از اعتراضات را توسط ناشران به راه افتاد و حدود ۵۰ ناشر از قطع همکاری خود با این وب‌سایت خبر دادند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: