کد خبر: ۲۱۰۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - 11 May 2023
مجید مشعلچی گفت: لایحه‌ای از سوی وزارت اقتصاد به مجلس پیشنهاد دادیم که لفظ خودرو متعارف و نامتعارف را در پرداخت بیمه شخص ثالث بی‌اثر کنیم.

قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی گفت: لفظ «خودروی متعارف» از بیمه شخص ثالث حذف می‌شود.

مجید مشعلچی گفت: لایحه‌ای از سوی وزارت اقتصاد به مجلس پیشنهاد دادیم که لفظ خودرو متعارف و نامتعارف را در پرداخت بیمه شخص ثالث بی‌اثر کنیم.

مشعلچی گفت: بحث خودرو‌های متعارف و غیرمتعارف در تبصره ۴ ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ لحاظ شد؛ علت نیز این بود که افرادی که شرایط مناسبی نداشتند و خودرو‌های به نسبت ارزان‌تری استفاده می‌کردند در تصادف با خودرو‌های گران قیمت دچار آسیبی می‌شدند که باید بیش از توان فرد مقصر حادثه، خسارت پرداخت می‌کردند.

قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در این قانون که در آن زمان اقدامی درست بود مسئولیت مالی مقصر حادثه محدود شد و بر این اساس یک حد متعارفی در نظر گرفته شد، اما در سال‌های گذشته قیمت خودرو به شکل فعلی نبود و عمده خودرو‌ها زیر قیمت متعارف بودند و این ماده و قانون پوشش خوبی را می‌داد در حالی که در دو سال اخیر متاسفانه قیمت خودرو بسیار افزایشی شده است و به غیر از یک تا دو خودرو، مابقی خودرو‌ها بالای نصف دیه ماه حرام هستند و به عبارتی خودرو‌های بالای ۶۰۰ میلیون تومان خودرو‌های غیرمتعارف محسوب می‌شوند و به این ترتیب، مجدد مردم دچار آسیب بیشتری خواهند شد.

او می‌گوید: به همین سبب لایحه‌ای از سوی وزارت اقتصاد به مجلس پیشنهاد دادیم که این لفظ خودرو متعارف و نامتعارف را بی‌اثر کنیم و یک تبصره‌ای را به ماده ۹ اضافه کردیم که در آن قید می‌شود شرکت‌های بیمه‌گر مکلف هستند تا سقف تعهد مالی خودشان صرف نظر از متعارف و یا نامتعارف بودن خودرو نسبت به مقصر حادثه ایفا کنند که این اصلاحی بخش عمده‌ای از مشکلات را پوشش خواهد داد.

قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی می‌گوید: این لایحه از سمت وزارت اقتصاد به صحن مجلس رفته و اکنون در دست بررسی است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: