کد خبر: ۲۰۹۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - 19 March 2023
بانک های ملت و صادرات درباره اثر اعمال نرخ های جدید تسعیر ارز شفاف سازی کردند.

 بانک صادرات از اثر درآمدی با اعمال نرخ های جدید تسعیر بر سود و زیان دوره منتهی به اسفند سال جاری خبر داد تا آماده بازگشایی نماد شود.

به گزارش بانکداری ایرانی،  "وبصادر" عطف به بخشنامه 25 اسفند بانک مرکزی با موضوع ابلاغ نرخ و نحوه تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی بانک ها اعلام کرد: مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی های ارزی به منظور گزارشگری مالی پایان سال مالی منتهی به اسفند 1401، مبلغ 26.5 هزار تومان برای هر یورو و 25 هزار تومان برای هر دلار و سایر اسعار بر مبنای نرخ برابری آنها به یورو در مقطع زمانی پایان اسفند ماه تعیین شده است.

با توجه به نرخ تسعیر اعمال شده در صورت های مالی میان دوره ای منتهی به 31 شهریور سال 1401 ( 22 و 20 هزار تومان برای هر یورو و دلار و سایر اسعار بر مبنای نرخ برابری آن به یورو) و با لحاظ وضعیت باز ارزی مثبت قابل تسعیر این بانک که 280 میلیون یورو با منظور کردن سپرده های ارزی مرتبط با اعتبارات اسنادی ریفاینانس شعب خارج در عملیات ارز خارجی است، اعمال نرخ های جدید تسعیر برای این بانک اثر درآمدی خواهد داشت.

لیکن تعیین آثار دقیق و کامل آن بر سود و زیان بانک، منوط به تکمیل فرایند تهیه و حسابرسی صورت های مالی سال مالی منتهی به 29 اسفند خواهد بود. صورت های مالی مزبور در موعد مقرر برای اطلاع عموم سهامداران اعلام می شود.

بر اساس این گزارش، بانک ملت هم درباره اثر درآمدی اعمال نرخ های جدید تسعیر ارز ابلاغی بانک مرکزی با لحاظ خالص وضعیت باز ارزی مثبت ، دست به شفاف سازی زد و آماده بازگشایی نماد شد.

"وبملت" اعلام کرده است  بر اساس بخشنامه 25 اسفند بانک مرکزی با موضوع نرخ و نحوه تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی در بانک ها، مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی برای پایان سال مالی جاری به منظور اعمال در دفاتر بانک و تهیه صورت های مالی، 26.5 و 25 هزار تومان ریال برای هر یورو و دلار آمریکا و سایر اسعار به نرخ برابری آنها به یورو با رعایت سایر شرایط اعلامی در بخشنامه تعیین شده است.

با عنایت به مراتب فوق و در نظر گرفتن نرخ تسعیر ارز اعمال شده در آخرین صورت های مالی انتشار یافته در سامانه کدال (22 و 20 هزار تومان برای هر یورو و دلار و سایر اسعار به نرخ برابری آنها به یورو) و با لحاظ خالص وضعیت باز ارزی مثبت این بانک، اعمال نرخ های جدید ابلاغی بانک مرکزی در تسعیر اقلام ارزی پولی، اثر درآمدی با اهمیتی را برای بانک به همراه خواهد داشت.

لیکن تعیین آثار دقیق آن بر سود و زیان بانک منوط به اعمال نرخ در سامانه های عملیاتی و مالی در پایان سال و تهیه گزارشات و صورت های مالی پایان سال مالی منتهی به اسفند خواهد بود. به محض تکمیل محاسبات و مشخص شدن آثار مالی، مراتب جهت اطلاع عموم سهامداران افشا خواهد شد.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: