کد خبر: ۲۰۹۰۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۳ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - 04 March 2023
رئیس هیات‌‌‌مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به استقبال گسترده از چکنو این بانک تاکید کرد: مزیت‌‌‌های قابل‌توجه چک دیجیتال جامعه و شبکه بانکی را به سمت حذف تدریجی چک کاغذی تا چند سال آینده سوق خواهد داد.

رئیس هیات‌‌‌مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به استقبال گسترده از چکنو این بانک تاکید کرد: مزیت‌‌‌های قابل‌توجه چک دیجیتال جامعه و شبکه بانکی را به سمت حذف تدریجی چک کاغذی تا چند سال آینده سوق خواهد داد.

به گزارش روابط‌‌‌عمومی بانک صادرات ایران، یاسر مرادی با اعلام اینکه بانک صادرات ایران تاکنون بیش از ۶۰‌هزار برگ چکنو صادرکرده و بیش از ۱۰‌هزار برگ آن کارسازی شده است، به تشریح و تبیین مشکلات حقوقی چک و مقایسه مزیت‌‌‌های چک دیجیتال در مقایسه با چک‌‌‌های کاغذی پرداخت. وی با اشاره به تاریخچه تغییرات قانون چک و ضرورت‌‌‌های سیاستگذاری‌‌‌های جدید طی سال‌های اخیر، تلاش‌‌‌های انجام شده برای بازگرداندن اعتبار به چک را با توسل به برخی الزامات از جمله عدم‌صدور دسته چک برای افراد دارای چک برگشتی، ایجاد سقف اعتبار متناسب با شرایط فعالیت اقتصادی افراد حقیقی و حقوقی، در نظر گرفتن مجازات متناسب برای دارندگان چک برگشتی و منتقل کردن اصلاحات برگه چک به سامانه‌‌‌های بانک مرکزی در سال ۹۷ خاطرنشان کرد و مباحث حقوقی چک کاغذی و مقایسه آن با چکنو را در جمع علاقه‌‌‌مندان مشتاق مباحث حقوق بانکی به بحث و بررسی گذاشت.

مرادی با اعلام اینکه چک امن دیجیتال در ۲۱ آبان سال‌جاری با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صمت، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال مجلس و مدیران عامل بانک‌ها با مشارکت بانک‌های صادرات ایران، تجارت و پارسیان رونمایی شد، در خصوص مزیت‌‌‌های چکنو افزود: سرعت بالا در صدور و پرداخت چک، صرفه‌‌‌جویی در مصرف کاغذ، امنیت بالا و کاهش جرائم نظیر جعل یا سرقت از جمله مزیت‌‌‌های این چک است.

وی همچنین عدم‌امکان ویرایش اطلاعات چک پس از صدور، مشخص بودن روند نقل و انتقال چک و امکان تضمین و پرداخت وجه چک دیجیتال توسط شخص ثالث را از دیگر مزیت‌‌‌های این چک عنوان کرد و افزود: چکنو، گزینه مناسبی برای تمام اشخاص است به‌خصوص برای کسانی که از طریق چک پرداخت‌‌‌های مکرر دارند. یاسر مرادی کارمزد کمتر نسبت به چک‌‌‌های کاغذی، تخصیص منابع انسانی آزاد شده در بانک‌ها به سایر واحدها، امکان ارسال درخواست و صدور دسته‌‌‌چک بدون نیاز به مراجعه حضوری، امکان صدور و انتقال چک در هر زمان و مکان، تسهیل و تسریع در روند معاملات تجاری و بازرگانی، وصول چک بدون نیاز به مراجعه حضوری و همچنین انتقال چک به شخص ثالث بدون مراجعه حضوری را از دیگر مزیت‌‌‌های این چک عنوان کرد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: