کد خبر: ۲۰۸۰۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۷ - ۲۵ دی ۱۴۰۱ - 15 January 2023
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ورود جنگنده‌های سوخو۳۵ به کشور در اوایل سال آینده خبر داد.

بانکداری ایرانی- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ورود جنگنده‌های سوخو۳۵ به کشور در اوایل سال آینده خبر داد.

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: جنگنده‌های سوخو35 که ایران به روسیه سفارش داده است، اوایل سال آینده وارد کشور می‌شود.

حیدری همچنین گفته است: ما به کشور روسیه سفارش‌هایی نظیر سیستم‌های پدافندی، موشکی و همچنین بالگرد را نیز داده‌ایم و اکثر این سلاح‌ها به‌زودی وارد کشور می‌شوند.

به گزارش تسنیم، طی سال‌های گذشته، گمانه‌زنی‌هایی درباره خرید جنگنده‌های سوخو30 از روسیه مطرح شد و در برخی مقاطع زمانی این گمانه‌زنی‌ها قوت هم می‌گرفت.

این موضوع ادامه داشت تا اینکه شهریور ماه امسال امیر واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی با تأیید خبر خرید جنگنده از روسیه برای نیروی هوایی ارتش تأکید کرد که خرید جنگنده‌های سوخو35 در دستور کار نهاجا قرار دارد و خرید جنگنده سوخو30 در برنامه نهاجا قرار ندارد.

تاکنون اخبار غیررسمی متعددی درباره خرید جنگنده از روسیه، نوع، تعداد و زمان تحویل آنها به ایران منتشر شده است و در جدیدترین اظهار نظر، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید این جنگنده‌ها اوایل سال آینده به ایران می‌آید.

* سوخو35 را بیشتر بشناسید

سوخو35 یکی از قدرتمندترین جنگنده‌های نسل 4++ دنیاست که به رادار پیشرفته آرایه فازی N-035 مجهز است و امکان کشف 30 هدف و درگیری با 8 هدف را به‌صورت هم‌زمان دارد.

حداکثر سرعت این جنگنده در ارتفاع پست 1500 کیلومتر و در ارتفاع بالا 2500 کیلومتر بر ساعت است و عمر عملیاتی موتورهای قدرتمند آن در هر دوره خدمت قبل از نیاز به کنترل و اورهال 4000 ساعت است.

سوخو35 , نیروی هوایی | نیروی هوایی ارتش | نهاجا , مجلس شورای اسلامی ایران , شهریار حیدری ,

این جنگنده به‌صورت همزمان به انواع موشک‌های هوابه‌هوا و هوا‌به‌زمین و ضدکشتی و ضدرادار نیز مسلح می‌شود، علاوه بر آن توانایی پرتاب و شلیک انواع بمب و موشک‌های لیزری و ماهواره‌ای و راداری را نیز در خود دارد.

برخی مشخصات سوخو35

طول 21.9 متر
ارتفاع 5.9 متر
طول بال‌ها 15.3 متر
بیشینه وزن به‌هنگام Take_off با حداکثر ظرفیت بارگذاری 34.5 تُن
بیشترین وزن تسلیحات قابل حمل 8 تُن
سقف پرواز 18کیلومتر
بیشینه سرعت 2.5 ماخ
حداکثر نیروی گرانشی قابل تحمل 9g
سرعت ارتفاع پایین 1500 و ارتفاع بالا 2500 کیلومتر بر ساعت
بُرد با مخزن سوخت 4500 و بدون مخزن 3600 کیلومتر
مسافت موردنیاز برای برخاستن 400 متر
بُرد رادار 350 تا 400 کیلومتر
توان کشف و درگیری کشف 30 هدف و درگیری 8 هدف
سطح مقطع راداری

2 مترمربع

 

برچسب ها: سوخو35 ، جنگنده ، هواپیما
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: