کد خبر: ۲۰۵۹۵۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - 26 September 2022
توزیع جغرافیایی طرح نشان می‌دهد استان فارس با ثبت بیشترین تعداد داوطلب، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده در صدر استان‌های مجری طرح قرار دارد و کمترین میزان استقبال واحدها و انعقاد قراردادها مربوط به استان هرمزگان بوده است.

ایسنا : آمار عملکرد اجرای طرح کارورزی در کشور از رشد تعداد داوطلبان متقاضی و افزایش تعداد بنگاه‌های پذیرنده خبر می‌دهد؛ به نحوی که تاکنون بیش از ۱۵۴هزار نفر از فارغ‌التحصیلان و کارجویان در طرح ثبت‌نام کرده‌ و بیش ‌از ۱۱هزار و ۲۰۰ بنگاه از معافیت بیمه‌ای برخوردار شده‌اند. طرح کارورزی یکی از طرح‌های اثرگذار در توسعه اشتغال و بازار کار است که بستر آشنایی با محیط کار و جذب کارجویان در بنگاه‌های اقتصادی را فراهم می‌کند.

وزارت کار به عنوان مجری طرح در چند سال گذشته تلاش کرده با اجرای این طرح، زمینه‌های لازم برای مهارت‌آموزی و ارائه آموزش‌های شغلی به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخش‌های خصوصی و تعاونی به وجود آید. به گفته کارشناسان، طرح کارورزی زمینه‌ای برای آشنایی فارغ‌التحصیلان با محیط کار است که موجب افزایش قابلیت‌های آنها برای جذب فرصت‌های شغلی در آینده و ورود به بازار کار می‌شود.

بر اساس آخرین گزارش اجرای طرح کارورزی در کشور، تاکنون ۱۵۴هزار و ۲۴۹ نفر متقاضی در این طرح ثبت‌نام و ۲۱هزار و ۴۳۳ بنگاه پذیرنده از این طرح استقبال کرده‌اند. یافته‌های این گزارش حاکی از آن است که ۱۱هزار و ۲۶۷ واحد از معافیت بیمه‌ای بهره‌مند شده و بیش از ۶۳هزار نفر موفق به بستن قرارداد و جذب بازار کار شده‌اند. گزارش مذکور همچنین بیانگر رشد تعداد متقاضیان و بنگاه‌های داوطلب نسبت به ماه‌های گذشته است و تعداد جذب‌شدگان به بازار از افزایش میزان قراردادهای منعقده حکایت دارد؛ به نحوی که تعداد داوطلبان نسبت به ماه‌های قبل ۱۰۷۳ نفر، تعداد واحدهای پذیرنده ۱۶۷ واحد و تعداد بنگاه‌های مشمول معافیت بیمه‌ای ۱۳۰ بنگاه افزایش یافته است.

توزیع جغرافیایی طرح نشان می‌دهد استان فارس با ثبت بیشترین تعداد داوطلب، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده در صدر استان‌های مجری طرح قرار دارد و کمترین میزان استقبال واحدها و انعقاد قراردادها مربوط به استان هرمزگان بوده است. افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب‌و‌کار در دانش‌آموختگان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش‌آموخته به کارگاه و کاهش هزینه به‌کارگماری نیروی کار برای کارفرما از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح به شمار می‌رود. کمک‌هزینه کارورزی مبلغی است که در پایان دوره مقدماتی به کارورز و به تناسب مدت دوره پرداخت می‌شود و کارفرمایان به شرط جذب کارورزان از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت دوسال برخوردار می‌شوند.

طول مدت کارورزی حداکثر سه ماه است که کارورزان طی این مدت بیمه مسوولیت مدنی هستند. داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و سن کمتر از ۳۵سال در زمان ثبت نام از جمله شرایط برخورداری از مزایای این طرح به شمار می‌رود. برای متقاضیان مرد نیز داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه الزامی است. به گزارش ایسنا، آن دسته فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بنگاه‌های اقتصادی که تمایل به ثبت‌نام در این طرح دارند، جهت بهره‌مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه‌ای می‌توانند به سامانه کارورزی به نشانی https:/ / karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: