کد خبر: ۲۰۵۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۵ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - 20 September 2022
قائم‌مقام بانک مرکزی با تاکید بر ورود این بانک به اصلاح نظام بانکی گفت: برای خروج بانک‌‌ها از بنگاه‌داری و واگذاری اموال مازادشان برنامه جدید داریم که طبق سند تحول دولت جلو می‌‌رویم.

چرا بانک‌‌ها بیشتر بنگاه‌‌داری می‌‌کنند تا پرداخت تسهیلات؟قائم‌مقام بانک مرکزی با تاکید بر ورود این بانک به اصلاح نظام بانکی گفت: برای خروج بانک‌‌ها از بنگاه‌داری و واگذاری اموال مازادشان برنامه جدید داریم که طبق سند تحول دولت جلو می‌‌رویم.

 اصغرابوالحسنی هستیانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم که پرسید برخلاف تاکید بانک مرکزی بر پرداخت تسهیلات خرد، نگاهی به آمار و عملکرد بانک‌‌ها نشان می‌‌دهد که سهم سرمایه‌‌گذاری برخی بانک‌‌ها در املاک و مستغلات بسیار بالاتر از تسهیلات خرد پرداختی به مردم است، آیا بانک مرکزی برنامه‌‌ای برای برخورد با بنگاه‌‌داری بانک‌‌ها دارد، گفت: مجموع آمار بانک‌‌ها نشان‌‌ می‌‌د‌‌هد که حدود ۱۵درصد از کل تسهیلات پرداختی در قالب تسهیلات خرد به اشخاص حقیقی و ۸۳درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌‌ها به اشخاص حقوقی پرداخت شده است. او افزود: بخشی از برنامه اصلاح نظام بانکی که یکی از برنامه‌های بانک مرکزی است، به همین موضوع می‌‌پردازد.

ما دنبال این هستیم اموال مازاد و بنگاه‌داری بانک‌‌ها را کنترل کنیم و به تدریج به این هدف می‌رسیم. قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: هدف اول ما کنترل نقدینگی، تورم و پایه پولی بود، دومین هدف کنترل خلق نقدینگی بود که انجام شد، در سومین مرحله وارد اصلاح نظام بانکی می‌شویم که اصلاح نظام بانکی به کفایت سرمایه بانک‌‌ها، ناترازی‌‌های بانک‌‌ها، تسهیلات غیرجاری، اموال مازاد و خالص دارایی‌‌های بانک‌‌ها می‌پردازد.

او در پاسخ به این سوال که در دوره‌های مدیریت قبل بانک مرکزی، بانک‌‌ها اولتیماتوم سه ساله برای واگذاری املاک مازاد و خروج از بنگاه‌داری داشتند آیا در این دوره طبق همان الگو عمل خواهید کرد یا برنامه جدیدی برای خروج بانک‌‌ها از بنگاه‌داری دارید، گفت: برنامه جدید برای اصلاح نظام بانکی داریم که طبق سند تحول دولت جلو می‌‌رویم.

نگار کریمی
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: