کد خبر: ۲۰۴۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - 26 July 2022
معاون فنی مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهادکشاورزی گفت:خردتر شدن اراضی کشاورزی استفاده از شیوه‌های مدرن‌ آبیاری را دشوار می‌کند. یعنی هر چه قطعات کوچکتر می‌شود، هزینه‌ها بیشتر شده و به کارگیری چنین روش‌هایی مقرون به صرفه نیست.

بانکداری ایرانی- معاون فنی مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهادکشاورزی گفت:خردتر شدن اراضی کشاورزی استفاده از شیوه‌های مدرن‌ آبیاری را دشوار می‌کند. یعنی هر چه قطعات کوچکتر می‌شود، هزینه‌ها بیشتر شده و به کارگیری چنین روش‌هایی مقرون به صرفه نیست.

صمدالله ابراهیمی پور در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه از ۸.۷ میلیون هکتار اراضی آبی کشور بیش از ۲.۵ میلیون هکتار یعنی ۳۰ درصد اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند، گفت: اولویت و رویکرد جدید وزارت جهادکشاورزی توسعه کیفی در کنار ارتقای کمی است.

وی ادامه داد: عملیات تجهیز اراضی به سامانه‌های نوین از پایان دهه ۶۰ شروع شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد. در مدت زمان ۳۰ سال ۳۰ درصد رشد را در این بخش شاهد بودیم و هر چه زمان می‌گذرد تکنولوژی‌های بیشتری را در این بخش شاهد هستیم. در حقیقت می‌توان گفت که مجهز شدن ۳۰ درصد اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری عدد رضایت بخش و قابل قبولی است و به بخش کشاورزی در افزایش تولید و بهره‌وری آب کمک بسیاری کرده است. هر چند برای رشد بیشتر نیازمند زیرساخت‌های بیشتری هستیم.

معاون فنی مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهادکشاورزی اضافه کرد: تامین انرژی، تخصیص آب و تقاضای کشاورزی در کنار بحث تامین اعتبار از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی همچنین تصریح کرد: البته باید این نکته را هم بپذیریم که در دهه اخیر شاهد تغییرات اقلیمی هستیم و بارش‌ها نیز به شدت کاهش یافته است. از طرفی رشد جمعیت نیز داریم که طبیعتا این جمعیت به غذا نیاز دارد.

۹۲ درصد تولیدات ما از اراضی آبی حاصل می‌شود

ابراهیمی پور عنوان کرد: در کشور ما ۹۲درصد تولیدات از اراضی آبی حاصل می شود و تولیدات کشاورزی وابستگی زیادی به آب دارد در حالی که در سایر کشورها اینگونه نیست و این عدد به ۴۰ درصد می رسد.

افزایش راندمان آبیاری

وی در ادامه افزود: راندمان آبیاری‌ را سال به سال افزایش‌ داده‌ایم و شاهد افزایش سالیانه یک درصدی آن هستیم. همچنین میزان بهره‌وری نیز به ۱.۴۵ کیلوگرم در مترمکعب رسیده است.

این حقیقت وجود دارد که با کمبود آب مواجه هستیم

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی در پاسخ به این سوال که که بسیاری از فعالان بخش کشاورزی به شیوه سنتی آبیاری انتقاد دارند و معتقدند وزارت جهادکشاورزی هیچ اقدام موثری در این راستا انجام نمی‌دهد و آیا این وزارتخانه برنامه‌ای برای ترغیب و تشویق کشاورزان به استفاده از شیوه‌های آبیاری دارد یا خیر؟ گفت: این حقیقت وجود دارد که کمبود آب داریم. زیرا آب تابع بارندگی است و طبیعتا وقتی بارندگی کم باشد آب در بخش کشاورزی هم کم می‌شود. کمبود آب سالهاست که دغدغه وزارت جهادکشاورزی بوده و این وزارتخانه نیز اقداماتی در این راستا انجام داده است که از جمله این اقدامات می‌توان به اجرای طرح‌های آب و خاک، اجرای طرح‌های سامانه‌های نوین آبیاری، اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی و فرعی و توسعه مکانیزاسیون اشاره کرد.

دولت به کشاورزان کمک بالاعوض می‌کند

معاون فنی مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری در ادامه گفت:در بحث سامانه‌های نوین آبیاری دولت اعتباراتی را به صورت کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار داده که این اعتبارات گاها تا ۸۵ درصد طرح را پوشش می‌دهند. کشاورز هم بایستی ۱۵ درصد مابقی سهم قانونی خود از طرح را بپردازد. گاهی اما مشکلاتی مانند نوسانات قیمت لوازم و تجهیزات یا فراهم نبودن زیرساخت‌ها بار مضاعف به پروژه وارد می‌کند که کشاورز را مجبور به پرداخت بیشتری می‌کند.

وی در ادامه به نحوه ثبت‌نام در سامانه نوین‌آبیاری اشاره کرد و گفت: هر کشاورزی که می‌خواهد زمین‌هایش به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شود باید تقاضای خود را در سامانه نوین آبیاری ثبت کند و بعد از بررسی‌های انجام شده توسط وزارت جهاد در صورت تکمیل بودن مدارک و دارا بودن شرایط این امکان برای او فراهم می‌شود.

روش‌های جدید آبیاری نیاز به تجهیزات مدرن، آموزش و زیرساخت دارد

ابراهیمی پور در پاسخ به این سوال که چرا کشاورزان از شیوه آبیاری مدرن استقبال نمی‌کنند؟ گفت: روش‌های مدرن آبیاری جدید است و از تجهیزات جدیدی استفاده می‌کند که نیازمند آموزش و آگاهی بخشی به بهره‌برداران است. علاوه بر آن خردتر شدن اراضی کشاورزی استفاده از شیوه‌های مدرن‌ آبیاری را دشوار می‌کند. یعنی هر چه قطعات کوچکتر می‌شود هزینه بیشتر و صرفه اقتصادی کمتر می‌شود و بالعکس. از طرفی نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی مانند آب و برق و انرژی هستیم که این مهم همکاری سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نیرو را می طلبد.

به گفته وی تقریبا تمام زمین‌های کشاورزی بزرگ مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری شده‌اند و تنها اراضی خرد باقی‌ مانده‌اند.

معاون فنی مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهادکشاورزی در پایان گفت: وزارت جهادکشاورزی امسال قصد دارد طرح آبیاری هوشمند را به صورت پایلوت با همکاری شرکت‌های دانش بنیان به مرحله اجرا در بیاورد تا بعد از آن این طرح به صورت گسترده در تمام اراضی انجام شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: