کد خبر: ۲۰۴۵۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۵ - ۲۳ تير ۱۴۰۱ - 14 July 2022
ضوابط جدید انتشار اوراق بهادار با استفاده از رتبه اعتباری با هدف تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت‌ها از سوی سازمان بورس ابلاغ شد.

ضوابط جدید انتشار اوراق بهادار با استفاده از رتبه اعتباری با هدف تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت‌ها از سوی سازمان بورس ابلاغ شد.

 مرتضی چشان رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس از ابلاغ ضوابط جدید تامین مالی با تکیه بر رتبه اعتباری شرکت و بدون استفاده از ضامن در راستای تسهیل و تسریع تامین مالی شرکت ها خبر داد و به سنا گفت: طبق این ابلاغیه، شرکت‌ های بورسی و فرابورسی در صورت اخذ رتبه اعتباری BBB به بالا از موسسات رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت، مجاز به تأمین مالی بدون استفاده از رکن ضامن می شوند.

وی افزود: موسسات رتبه‌بندی در گزارش با توجه به وضعیت مالی و نقدینگی متقاضی، ملزم به اظهار نظر در خصوص توانایی پرداخت اصل و فرع اوراق در سررسید مقرر هستند. در صورت احراز تاخیر هر یک از متقاضیان در واریز مبالغ اقساط و اصل اوراق منتشره قبلی در بازار سرمایه بر اساس تکالیف موجود در مقررات، قراردادها، مدارک یا مستندات، انتشار اوراق جدید بدون استفاده از توثیق وثایق یا ضامن معتبر تا زمانی که رتبه اعتباری یک رتبه ارتقاء یابد، امکان پذیر نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: امکان سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول به موضوعات سرمایه‌گذاری در امید نامه نمونه صندوق‌ها افزوده شده و حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در اوراق بهادار فوق به شرح حداکثر ۱۵ درصد از ارزش کل دارایی‌های صندوق مشروط بر اینکه حداکثر ۵ درصد از کل دارایی‌های صندوق در اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر سرمایه گذاری شود، تعیین شد. انتشار اوراق بهادار دارای رتبه اعتباری BBB به بالا برای تمامی اشخاص حقوقی دارای شرایط مندرج در دستورالعمل‌های مربوطه از طریق کاهش درصدی از کل وثایق مورد نیاز (شامل اصل و فرع اوراق) نیز فراهم شد.

به گفته چشان، متقاضیان تامین مالی از طریق بازار سرمایه (ناشر/بانی)، در صورت عدم رتبه‌بندی یا اخذ رتبه اعتباری در سایر طبقات از شرکت رتبه‌بندی اعتباری دارای مجوز فعالیت به‌ منظور انتشار اوراق بهادار بدهی ملزم به استفاده از رکن ضامن (یا ارائه تضمین) مطابق مقررات مربوطه هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: