کد خبر: ۲۰۳۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۲ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - 01 June 2022
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به قانون جهش دانش‌بنیان، گفت: این قانون برای دانشگاه آزاد بسیار کمک‌کننده است؛ چون هر جا که پارک‌های فناوری هستند، سراهای نوآوری را هم مشمول همان حمایت‌ها و امکانات می‌کند

بانکداری ایرانی - معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با اشاره به قانون جهش دانش‌بنیان، گفت: این قانون برای دانشگاه آزاد بسیار کمک‌کننده است؛ چون هر جا که پارک‌های فناوری هستند، سراهای نوآوری را هم مشمول همان حمایت‌ها و امکانات می‌کند. این قانون ۱۲ آیین‌نامه دارد که خیلی از بخش‌های این قانون به آیین‌نامه نیاز ندارد و ابلاغ شده است، برخی باید توسط دستگاه‌ها ابلاغ شود و تنها تعداد کمی از آنها آیین‌نامه‌های چالشی دارند. بقیه موارد قانونی آن هم با مکاتبات ساده قابل پیاده‌سازی است‌.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در بازدید از نمایشگاه عصر امید با بیان اینکه از زمانی‌که دکتر طهرانچی ریاست دانشگاه آزاد را به عهده گرفته اند و با آمدن دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اتفاقات خیلی خوبی از نظر توسعه فرهنگ نوآوری و کارآفرینی در این دانشگاه افتاده است، گفت: اینکه امروز شاهد فعالیت تعداد بالایی از شرکت‌های خلاق و استارت‌آپ‌ها در دانشگاه آزاد هستیم، نتیجه چند سال فعالیت شبانه روزی است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افزود: نکته‌ای که برای دانشگاه آزاد مهم است، این است که منبع درآمدی دیگری در کنار شهریه‌ها برای خود ایجاد کند. قطعا خود دانشگاه آزاد هم به این نتیجه رسیده که تنها با اتکا به پول شهریه نمی تواند دانشگاه را اداره کند. وقتی چنین سرمایه های علمی و دانشی در داخل دانشگاه آزاد است، باید از آنها کسب درآمد و توسعه فناوری داشته باشد و عدد قابل توجهی از درآمد خود را از راه توسعه شرکت های خلاق، شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری، سراهای نوآوری و صندوق ها تامین کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: باید به سمتی پیش رویم که دانشگاه آزاد خود سهام‌دار شرکت های بزرگی در کشور باشد. این کار هم به جوانانی که کسب و کار دارند یا درس می‌خوانند در دانشگاه، انگیزه می دهد تا با دیدن نمونه‌های موفق، به توسعه کارآفرینی تشویق و ترغیب شوند. بچه‌های دانشگاه آزاد نسبت به دیگر دانشجویان، مزایای خاصی دارند؛ مثلا اینکه خودشان پول تحصیلشان را تامین می‌کنند و این یعنی اینکه آنها معنای کسب وکار و ارزش پول را می فهمند و درک می‌کنند.

ستاری معتقد است که باید بر روی نمونه های موفق کسب و کار در دانشگاه آزاد کارهای تبلیغاتی خوبی انجام شود تا قصه موفقیت تیم های بزرگ به گوش بقیه دانشجویان و علاقه‌مندان هم برسد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد زیرساخت‌های زیادی ایجاد کرده که هنوز منطبق با نوآوری نیستند. نیاز است تا در این مورد هم اصلاحات و تحولات جدی ایجاد شود. ما پروژه های مشترک زیادی با دانشگاه آزاد داشتیم و این دانشگاه امکانات خوب و بزرگ و بهترین ساختمان های خود را به این کار اختصاص می‌دهد.

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قانون جهش دانش بنیان، گفت: این قانون که هفته پیش ابلاغ شد، برای دانشگاه آزاد بسیار کمک کننده است چون هر جا که پارک های فناوری هستند، سراهای نوآوری را هم مشمول همان حمایت‌ها و امکانات می‌کند. این قانون ۱۲ آیین نامه دارد که خیلی از بخش‌های این قانون به آیین نامه نیاز ندارد و ابلاغ شده است، برخی باید توسط دستگاه‌ها ابلاغ شود و تنها تعداد کمی از آنها آیین‌نامه‌های چالشی دارند. بقیه موارد قانونی آن هم با مکاتبات ساده قابل پیاده سازی است‌.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: