کد خبر: ۲۰۳۵۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - 26 May 2022
کره‌شمالی روز چهارشنبه ۴ خردادماه سه موشک بالستیک از جمله یک موشک بالستیک قاره‌پیما را به سمت آب‌های ساحل شرقی این کشور پرتاب کرد. این پرتاب درست زمانی انجام شد که رئیس‌جمهور آمریکا سفر خود به منطقه را به پایان رساند.

 بانکداری ایرانی- دنیای‌اقتصاد : ارتش کره‌جنوبی اعلام کرد: کره‌شمالی روز چهارشنبه ۴ خردادماه سه موشک بالستیک از جمله یک موشک بالستیک قاره‌پیما را به سمت آب‌های ساحل شرقی این کشور پرتاب کرد. این پرتاب درست زمانی انجام شد که رئیس‌جمهور آمریکا سفر خود به منطقه را به پایان رساند. بایدن قول داد بازدارندگی را در برابر تهدید فزاینده هسته‌ای کره‌شمالی تقویت کند. «چو سانگ هون» در گزارش ۲۵می در نیویورک‌تایمز نوشت: این هفدهمین آزمایش موشکی کره‌شمالی در سال جاری بود. ارتش کره‌جنوبی گفت: این موشک‌ها در ساعت‌های ۶ صبح، ۶:۳۷ و ۶:۴۲دقیقه از «سونان»، نزدیک پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی شلیک شد. به این ترتیب، کره‌شمالی سه موشک بالستیک را در مدت یک ساعت شلیک کرد. مقامات آمریکایی و کره‌جنوبی در هفته‌های اخیر هشدار داده بودند که کره‌شمالی آماده انجام آزمایش هسته‌ای یا آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما است. گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد که حداقل دو موشک در دریای ژاپن و خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمده است. آمریکا پرتاب این موشک‌‌ها را محکوم کرده و آنها را تهدیدی برای منطقه و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل خوانده است.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته هنگام بازدید از سئول اعلام کرد در صورت نیاز برای منصرف کردن کره‌شمالی از آزمایش موشکی، تجهیزات استراتژیک بیشتری در منطقه مستقر خواهد کرد. اندکی پس از آزمایش‌های کره‌شمالی، ارتش کره‌جنوبی و ایالات متحده هرکدام یک موشک زمین به زمین را در سواحل شرقی کره‌جنوبی پرتاب کردند تا آنچه را سئول «توانایی حمله سریع متحدان برای جلوگیری از تحریکات بیشتر از سوی کره شمالی» خواند، نشان دهد. همچنین توانایی نظامی «فوق‌العاده» ارتش کره‌جنوبی برای انجام «حملات دقیق در مبدأ تحریکات کره‌شمالی» را به رخ همسایه شمالی بکشد. به‌طور جداگانه، ۳۰جت جنگنده «F-۱۵K» کره‌جنوبی مانور «پیاده‌روی فیل» را انجام دادند تا آمادگی پرواز خود را با تسلیحات تمام‌عیار و کامل انجام دهند. مقامات دفاعی کره‌جنوبی گفتند که اولین موشکی که روز چهارشنبه توسط کره‌شمالی پرتاب شد، به نظر می‌رسد یک موشک بالستیک قاره‌پیما بوده است. مقامات گفتند اما این موشک فقط ۲۲۴مایل پرواز کرد که نشان می‌‌دهد کره‌شمالی نمی‌‌خواست موشک را در مسیر کامل قاره‌ای بر فراز اقیانوس آرام حرکت دهد؛ زیرا بایدن در مسیر بازگشت به واشنگتن پس از بازدید از سئول و توکیو بود و هواپیمای وی هنوز در هوا بود. «کیم تائه هیو»، معاون اول دفتر امنیت ملی رئیس‌جمهور «یون سوک‌یول» روز چهارشنبه اعلام کرد: به نظر می‌رسد این موشک از نوع «هواسونگ-۱۷» باشد که بزرگ‌ترین موشک قاره‌پیمای شناخته‌شده کره‌شمالی است که اولین‌بار در جریان رژه نظامی در اکتبر ۲۰۲۰ از آن رونمایی شد. کره‌شمالی آزمایش اجزای این سامانه را در ماه فوریه به بهانه پرتاب ماهواره آغاز کرد و مدعی شد که موشک کامل را در ۲۴مارس آزمایش کرده است. مقامات کره‌جنوبی گفتند که موشک دوم پرتاب‌شده در روز چهارشنبه ظاهرا شکست خورد؛ زیرا پس از رسیدن به ارتفاع ۱۲مایلی «متلاشی» شد. پرتابه سوم یک موشک بالستیک کوتاه برد بود. «فرماندهی هند و اقیانوسیه» ایالات متحده گفت: این پرتاب‌ها تهدید فوری برای ایالات متحده یا متحدانش ایجاد نمی‌کند؛ اما بر «تاثیر بی‌ثبات‌کننده» برنامه تسلیحاتی کره‌شمالی تاکید کرد. کره‌جنوبی این آزمایش‌‌ها را «تهدید جدی» برای صلح خواند و خواستار اجرای قوی‌‌تر تحریم‌‌ها شد و هشدار داد که آزمایش‌‌های تسلیحاتی کره‌شمالی تنها «انزوای آن» را عمیق‌‌تر می‌‌کند.

کره‌شمالی آخرین آزمایش بالستیک خود را در ۲۴مارس انجام داد و مهلت قانونی خودخواسته را که از سال‌۲۰۱۸ اعمال شده بود، شکست. پرتاب موشک در روز چهارشنبه سیگنال قوی بود مبنی بر اینکه کره‌شمالی در حال آغاز چرخه جدیدی از تنش‌ها در شبه‌جزیره کره با وجود گزارش اولین شیوع ویروس کرونا در این کشور است. این مساله همچنین واکنش عمومی کره‌شمالی به سفر بایدن به منطقه بود؛ جایی که او با رهبران کره‌جنوبی و ژاپن دیدار کرد و متعهد شد که اقدامات از جمله تمرین‌‌های نظامی مشترک، برای کمک به جلوگیری از تهدید فزاینده هسته‌‌ای و موشکی کره‌شمالی را افزایش دهد. «کیم تائه هیو»، روز چهارشنبه گفت که کره‌شمالی در هفته‌های اخیر آزمایش‌های انفجاری قوی انجام داده است که نشان می‌دهد آزمایش هسته‌ای ممکن است قریب‌الوقوع باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: