کد خبر: ۲۰۲۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۱ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 24 April 2022
این نتایج از چهار نظرسنجی سالانه بین سال‌های ۲۰۱۶ (۱۳۹۴) تا ۲۰۲۰ (۱۳۹۸) به دست آمده است. حجم نمونه پاسخ‌‌دهندگان این نظرسنجی‌‌ها بین هزار و ۹۸۷ تا سه هزار و ۸۹۳ نفر بوده است. نسخه کامل این تحقیق با نام «آگاهی از بیت کوین، مالکیت و نحوه استفاده از آن: ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰» (Bitcoin Awareness, Ownership and Use: ۲۰۱۶-۲۰) در ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) منتشر شد.

ارزديجيتال : تحقیقات بانک مرکزی کانادا حاکی از آن است که احتمالا کانادایی‌‌های جوان، مرد، شاغل، دارای تحصیلات دانشگاهی و برخوردار از درآمد بالا، سواد مالی نسبتا پایینی از بیت کوین دارند. به گزارش کوین تلگراف، این مطالعه نشان داد بیت‌کوین‌داران غالبا سواد مالی کمتری نسبت به بقیه افراد جامعه دارند.

این نتایج از چهار نظرسنجی سالانه بین سال‌های ۲۰۱۶ (۱۳۹۴) تا ۲۰۲۰ (۱۳۹۸) به دست آمده است. حجم نمونه پاسخ‌‌دهندگان این نظرسنجی‌‌ها بین هزار و ۹۸۷ تا سه هزار و ۸۹۳ نفر بوده است. نسخه کامل این تحقیق با نام «آگاهی از بیت کوین، مالکیت و نحوه استفاده از آن: ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰» (Bitcoin Awareness, Ownership and Use: ۲۰۱۶-۲۰) در ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) منتشر شد.

یکی از عبارات قابل توجه در نسخه کامل این تحقیق این نکته بود: بیت‌کوین‌داران نسبت به دیگر افراد، اطلاعات بیشتری درباره شبکه بیت‌کوین داشتند اما در آزمون سواد مالی، امتیاز کمتری کسب کرده‌‌اند. آزمون سواد مالی مورد اشاره، در واقع تنها سه سوال انتخابی چندگانه درباره نرخ بهره، تورم و درک مفهوم سهام/ سرمایه‌‌گذاری مشترک بوده است. همچنین سه سوال مرتبط با بیت‌کوین نیز ناظر به موضوعاتی چون نحوه عرضه، دفتر کل دیجیتال و برخورداری شبکه از حمایت دولتی بوده است. البته این نکته که با توجه به تعداد سوالات محدود، آیا واقعا سواد مالی به درستی سنجیده شده یا خیر، هنوز مورد بحث است. از طرف دیگر باید توجه داشت که این سوالات بسیار آسان بوده‌‌اند. محققان بانک مرکزی کانادا بر این نکته که حضور در بازارهای مالی نیازمند برخورداری از سواد مالی است، تاکید کردند، زیرا خطرات زیادی می‌تواند افراد آموزش‌ندیده را تهدید کند که از طریق آموزش بیشتر می‌توان بر این تهدیدات فائق آمد.

ویژگی‌‌های بارز بیت‌کوین‌داران کانادایی
این تحقیق نشان داد طی چهار سال مورد بررسی، متوسط تعداد دارندگان بیت کوین ۱۸ تا ۳۴ ساله کاهش یافته‌‌ است و مردان حداقل دو برابر زنان به جرگه سرمایه‌‌گذاران بیت کوین می‌‌پیوندند. البته وجود شکاف جنسیتی موضوعی است که به‌طور گسترده در تاریخ نه چندان طولانی‌‌مدت ارزهای دیجیتال مورد بحث قرار گرفته است. به‌طور کلی، اثرات جانبی با یافته‌های توصیفی مورد بحث سازگار است. در این گزارش آمده است که احتمال مالکیت بیت کوین با ویژگی‌‌هایی از قبیل زن بودن‌‌، مسن بودن و بیکار بودن کاهش می‌‌یابد. این گزارش نشان می‌دهد مردان تحصیل‌‌کرده جوان که بالغ بر ۷۰ هزار دلار درآمد داشته و سواد مالی نسبتا پایینی نیز دارند، بزرگ‌ترین گروه دارندگان بیت‌کوین در کانادا را تشکیل می‌دهند. در گزارش به این نکته اشاره می‌شود: احتمالا کانادایی‌‌های جوان، مرد، شاغل، تحصیل‌‌کرده دانشگاهی و برخوردار از درآمد بالا، سواد مالی نسبتا پایینی از بیت کوین دارند.

سه دلیل عدم سرمایه‌‌گذاری افراد با سواد مالی بالا در بیت کوین
طبق آنچه در این گزارش به آن اشاره شده است در سوی دیگر طیف، کسانی که در امتحان سواد مالی امتیاز بالایی به دست آوردند، احتمالا آگاهی بالایی از بیت کوین داشته اما روی آن سرمایه‌‌گذاری نکرده‌‌اند. قابل ذکر است که دلایل این افراد برای نخریدن بیت کوین، لزوما ضدیت با آن نبوده است بلکه دلایلی مثل عدم درک یا رضایت از روش‌های پرداخت فعلی، از جمله مهم‌ترین دلایل این امر عنوان شده‌‌اند. دلیل سوم این افراد برای سرمایه‌‌گذاری نکردن در بیت کوین نیز این بود که آنان قادر نیستند به ارزی که توسط دولت حمایت نمی‌شود، اعتماد کنند. همچنین در این تحقیق آمده است: ما متوجه شدیم که بین سال‌های ۲۰۱۸ (۱۳۹۶) تا ۲۰۲۰ (۱۳۹۸)، سطح آگاهی مردم کانادا از بیت کوین و همچنین میزان سرمایه‌‌گذاری آنان ثابت مانده است.۹۰ درصد مردم کانادا با بیت کوین آشنا هستند در حالی که تنها ۵ درصد آنان در آن سرمایه‌‌گذاری کرده‌‌اند. پیش از این نیز نتایج یک نظرسنجی دیگر از این مطالعات با نام «نظرسنجی جایگزین نقدی» در کوین تلگراف منتشر و در آن ادعا شده بود که کانادایی‌‌هایی که درک پایین‌‌تری از امور مالی دارند، احتمالا دو برابر بیش از سایرین در ارزهای دیجیتال سرمایه‌‌گذاری می‌کنند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: