کد خبر: ۲۰۲۵۷۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ - 10 April 2022
رئیس‌جمهور در دیدار وزیر و مدیران وزارت اقتصادگفت: شناسایی مؤدیان مالیاتی جدید، دستاورد بزرگی برای تحقق عدالت مالیاتی است.

رئیس‌جمهور در دیدار وزیر و مدیران وزارت اقتصادگفت: شناسایی مؤدیان مالیاتی جدید، دستاورد بزرگی برای تحقق عدالت مالیاتی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار وزیر و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدامات این وزارتخانه را امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: شناسایی مؤدیان مالیاتی جدید، اقدامی در راستای اجرای عدالت مالیاتی است که این اقدام باید تکمیل شده و به خوبی برای مردم تبیین شود.

او با قدردانی از اقدامات انجام‌شده برای اصلاح نظام مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: اینکه تعداد مؤدیان مالیاتی بیش از یک‌سوم افزایش یافته و از ۴/ ۴‌میلیون نفر به ۷/ ۶‌میلیون نفر رسیده، یکی از دستاوردهای مهم دولت در مبارزه با فرار‌مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی کشور بدون فشار به مؤدیان مالیاتی موجود است.

رئیس‌‌‌جمهور تاکید کرد: همه کارگزاران دولت موظف هستند در راستای اجرای عدالت، منافع عمومی مردم را بر منافع خواص و گروه‌‌‌های خاص مقدم بدانند؛ چراکه اجرای عدالت، اقدامی اعتمادساز است که تبدیل به سرمایه اجتماعی می‌شود.

رئیسی، دلیل موفقیت‌‌‌های کسب‌شده در عرصه‌های مختلف فعالیت وزارت امور اقتصادی و دارایی از جمله تلاش در راستای عدالت مالیاتی و راه‌اندازی درگاه ملی صدور مجوزها را انتصاب نیروهای شایسته، انقلابی و مردمی برشمرد و گفت: در گذشته نیز بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌‌‌های متعددی برای اصلاح امور صادر شده اما در اجرا چندان موفق نبوده است.

او افزود: آنچه باعث توفیقات دولت سیزدهم بوده، به‌کارگیری نیروهای شایسته، باانگیزه و متعهد به برنامه‌ها و اهداف دولت تحول‌خواه و عدالت ‌‌‌محور بوده است. پیش از سخنان رئیس‌جمهور، سید‌احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی افزایش بیش از ۳۰‌درصدی مؤدیان مالیاتی جدید در راستای جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی بدون ایجاد فشار روی مؤدیان مالیاتی موجود، اجرای تکالیف و دستورات رئیس‌جمهور در ارائه تسهیلات خرد بانکی و مقابله با معوقات بانکی افراد بدحساب، سامان‌دهی اموال تملیکی و سامان‌دهی امور گمرکی و جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات و راه‌‌‌‌اندازی درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار را از جمله اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی در ۷ماه گذشته عنوان کرد.

همچنین داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش عملکرد سازمان در سال۱۴۰۰، رویکردها، سیاست‌ها و برنامه‌های تحول‌آفرین نظام مالیاتی در سال‌جاری را تشریح کرد. او با تاکید بر اینکه هوشمندسازی مالیاتی، عدالت مالیاتی، مردم‌داری و مؤدی محوری از پایه‌های اصلی تحول آفرینی نظام مالیاتی هستند، تصریح کرد: ایجاد حاکمیت مبتنی بر داده و حکمرانی داده‌محور مالیاتی، پیش‌شرط هرگونه تحول و کارآمدسازی در نظام مالیاتی است که در اولویت برنامه‌های سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: