کد خبر: ۲۰۰۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۹ - ۲۴ دی ۱۴۰۰ - 14 January 2022
اجرای قانون مالیات ستانی از خانه‌های خالی این روزها با حواشی زیادی روبه‌رو شده است از طرفی سازمان امورمالیاتی از قابل اتکا نبودن آمارهای وزارت راه و شهرسازی گلایه می‌کندو از طرف دیگر بسیاری از شهروندان به پیامک‌های ارسالی این وزارت‌خانه معترض هستند.

اجرای قانون مالیات ستانی از خانه‌های خالی این روزها با حواشی زیادی روبه‌رو شده است از طرفی سازمان امورمالیاتی از قابل اتکا نبودن آمارهای وزارت راه و شهرسازی گلایه می‌کندو از طرف دیگر بسیاری از شهروندان به پیامک‌های ارسالی این وزارت‌خانه معترض هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه مسکن و شهرسازی گروه اقتصادی خبرگزاری آنا،دریافت مالیات از خانه های خالی این روزها به کشمکش میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان امورمالیاتی تبدیل شده است و هر یک از این ارگان ها عدم اجرای این قانون را به گردن یکدیگر می اندازند، سازمان امورمالیاتی معتقد است لیست وزارت راه و شهرسازی ناقص است و بر اساس آن نمی توان اقدام کرد اما وزارت راه و شهرسازی نظر متفاوتی در این باره دارد.

با بالا گرفتن اختلاف میان دو ارگان مربوطه در این باره طی روزهای گذشته پیام‌های متعددی به شهروندان مبنی بر تعیین تکلیف در خصوص واحد مسکونی خالی آنها ارسال شده است و برخی از شهروندان معتقدند که این پیامک برای آنها به اشتباه ارسال شده و تا جایی که تعدادی از این پیامک‌ها برای مستاجرین و کسانی که مالک خانه نیستند نیز ارسال شده است.

وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک و اسکان را به منظور مدیریت خانه های خالی و دریافت مالیات از آنها راه اندازی کرده اما استقبال کمی از این طرح توسط مردم صورت گرفت و حتی مسئولین ذی ربط تهدید کردند عدم ثبت نام در این طرح منجر به دریافت مالیات از واحدهای مسکونی آنها شود.

ارسال این پیامک به شهروندان در ابتدا با انکار و عدم موضع گیری وزارت راه و شهرسازی همراه شد اما در ادامه این وزارت خانه با صدور بیانیه‌ای ارسال این پیامک ها را تایید کرد.

وزارت راه و شهرسازی ارسال پیامک را تایید کرد
معاونت مسکن و ساختمان در اطلاعیه‌ای ضمن تایید پیامک ارسال شده از سرشماره V.MASKAN بر تکمیل اطلاعات ملکی سرپرستان خانوار در سامانه ملی املاک و اسکان در تاریخ ۲۱ و ۲۳ دی ماه تاکید کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: بر اساس تکلیف وزارت راه و شهرسازی و همچنین اطلاعات دریافتی از دستگاه‌های مختلف کشور، تعدادی ملک که وجود ساکن در آنها تاکید شده است در سامانه ملی املاک و اسکان شناسایی شد. برای تعیین تکلیف وضعیت سکونت این املاک پیامکی با سرشماره V.MASKAN به مالکان این املاک ارسال شد که متن این پیامک بدین شرح است: «ملک شما به عنوان خانه خالی شناسایی شده است. لطفا تا تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ یا ۲۳ دی ماه ۱۴۰۰ وضعیت املاک خود را در سامانه املاک و اسکان amlak.mrud.ir تعیین کنید. در غیر این صورت مطابق قانون مالیات‌های مستقیم اقدام خواهد شد.»

معاونت مسکن و ساختمان تصریح کرد: در همین راستا مالکان مذکور لازم است تا تاریخ اعلام‌شده در پیامک دریافتی خود به سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir مراجعه کنند و بدیهی است در صورت ثبت وجود سکونت و مالیکت توسط مالکان مذکور بر اساس قانون ملک مذکور از جرگه خانه‌های خالی خارج خواهد شد.

در پایان این اطلاعیه آمده است: مضمون پیامک ارسال شده با سرشماره V.MASKAN کاملا مورد تایید وزارت راه و شهرسازی است و شایعات مرتبط با جعلی بودن این پیامک با این سرشماره صحت ندارد.

۱.۵میلیون پیامک بدون جواب ماند
محمود محمودزاده معاون وزیر راه با اشاره به ارسال پیامک به شهروندان می‌گوید«حدود ۱.۵ میلیون پیامک به مالکان واحدهای خالی از سکنه ارسال شده که پاسخ ندادند و اصلاح وضعیت سکونتی آنها، به منزله خالی بودن واحد مدنظر تلقی می‌شود».

وی ادامه می‌دهد«سامانه املاک و اسکان قابلیت‌های لازم را از نظر زیرساختی دارد، اما قانون تکلیفی بر عهده دستگاه‌ها گذاشته که مکلفند اطلاعات برخط را به سامانه ارائه کنند که امیدواریم دستگاه‌ها اهتمام لازم را در این زمینه صورت دهند ضمن اینکه خانوارها نیز موظفند اطلاعات سکونتی‌شان را در سامانه ثبت کنند».

محمودزاده بیان می‌کند«مسئولیت وزارت راه و شهرسازی هم این است که اطلاعات دریافتی را پالایش و برنامه‌ریزی لازم را در سطوح مختلف بخش مسکن انجام دهد».

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه سامانه مشکل خاصی از نظر فنی ندارد، عنوان می‌کند« بر اساس اطلاعاتی که از دستگاه‌های مرتبط به دست آوردیم و واکاوی (آنالیز) سامانه ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شد که به مالکان آن‌ها پیامک ارسال شد مالکان باید این اطلاعات را اصلاح یا در صورت صحت، تائید می‌کردند؛ عدم تائید به منزله خالی بودن واحد تلقی می‌شود».

محمودزاده ادامه می‌دهد«ما برای بررسی مرحله آخر به مالکان پیامک ارسال کردیم که پاسخ بدهند اگر اعتراضی به نحوه شناسایی وضعیت خانه از سوی سامانه املاک و اسکان دارند باید در اختیار ما قرار می‌دادند. مثلاً عنوان می‌کردند که واحد فروخته شده یا اجاره داده شده است. این رفت‌وبرگشت اطلاعاتی صورت گرفته و برخی افراد پاسخ نداده‌اند؛ بنابراین اطلاعاتی که وجود دارد تقریباً قطعی تلقی شده و به معنای خالی بودن واحد است».

وی عنوان می‌کند«با توجه به اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی که اخیراً انجام شده تفاوت‌هایی با قانون سال ۱۳۹۴ دارد که در حال بررسی تفاوت‌ها هستیم تا متناسب با قانون جدید، مالیات‌ها اعمال شود».

محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی درباره مالیات از خانه های خالی می‌گوید«ر اساس داده‌های موثق ما می‌توانیم بر ۳هزار خانه خالی مالیات ببندیم در حالی که میزان خانه‌های خالی خیلی بیشتر از این میزان است».

وی اظهار می‌کند« شناسایی هویت ملک و مالک بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است. ۱۲ هزار واحد مسکن خالی به ما ارائه شده است، اما تکلیف زیاد روشن نیست؛ چون ملک باید بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد تا خانه خالی به حساب بیاید. داده‌ها از خانه‌های خالی ایراد دارد و باید دوباره بازشناسی شود».

به نظر می رسد اختلاف نظر درباره تعداد واحدهای خالی و عدم اعتماد و اتکای سازمان امور مالیاتی به آمارهای وزارت و راه و شهرسازی موجب شده اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی با اما و اگرهای زیادی مواجه است هر چند مسئولان وزارت راه و شهرسازی تاکید می کنند پایان دی ماه مالیات خانه های خالی اجرایی خواهد شد.

نگار کریمی
برچسب ها: مالیات ، خانه خالی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: