کد خبر: ۲۰۰۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - ۰۴ دی ۱۴۰۰ - 25 December 2021
تورم مصرف کننده ژاپن در ماه نوامبر ماه گذشته میلادی بیشترین افزایش سالانه در 2 سال گذشته را به علت افزایش هزینه‌های سوخت ثبت کرد.

 بانکداری ایرانی- تورم مصرف کننده ژاپن در ماه نوامبر ماه گذشته میلادی بیشترین افزایش سالانه در 2 سال گذشته را به علت افزایش هزینه‌های سوخت ثبت کرد.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، تورم مصرف کننده ژاپن در ماه نوامبر (ماه گذشته میلادی) بیشترین افزایش سالانه در 2 سال گذشته را به علت افزایش هزینه‌های سوخت ثبت کرد؛ که نشانه‌ای از عواقب افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان است.

تحلیلگران می‌گویند، با این حال، بعید به نظر می‌رسد که این افزایش بانک مرکزی ژاپن (BOJ) را وادار کند که محرک‌های پولی را به این زودی حذف کند، زیرا تورم هنوز با هدف 2 درصدی این بانک فاصله دارد.

آمارهای منتشر شده در روز جمعه، چالش جدید سیاست ‌گذاران برای جلوگیری از افزایش هزینه ‌های زندگی به خانوارهای در حال حاضر آسیب دیده و ضعیف و بهبود اقتصادی شکننده ژاپن را نشان می‌دهد.

هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن روز پنج شنبه گفت: کاهش ارزش ین می‌تواند با افزایش قیمت کالاهای وارداتی درد بیشتری به نسبت به قبل به خانوارها وارد کند.

یاسوناری اُئنو، اقتصاددان ارشد بازار گفت: «در مواجهه با افزایش قیمت طیف وسیعی از ملزومات روزانه، مصرف کنندگان ژاپنی ممکن است در افزایش هزینه‌ها محتاط تر شوند.»

آمارهای دولتی نشان داد، شاخص قیمت مصرف کننده ژاپن (CPI) که شامل مواد غذایی نمی‌شود، اما هزینه‌های نفت را در بر می‌گیرد، در ماه نوامبر نسبت به سال گذشته 0.5 درصد افزایش یافت.

این افزایش، بیشترین میزان از فوریه 2020 بوده است. در ماه اکتبر هم 0.1 درصد افزایش را ثبت کرده است.

این افزایش در اثر رشد 15.6 درصدی هزینه‌های انرژی اتفاق افتاده است. هزینه های مواد غذایی نیز 1.4 درصد رشد داشته که نشان می‌دهد خانوارها با وجود پایین ماندن حقوق خود، با افزایش هزینه‌ خواربار مواجهند.

برچسب ها: تورم ، ژاپن ، سوخت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: