کد خبر: ۲۰۰۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۶ - ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - 16 December 2021
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مالیات بر ارز به‌عنوان یک ابزار می‌تواند روند خرید و فروش را از مبادی رسمی منطقی کند و جلوی یکسری سوءاستفاده‌ها را بگیرد.

 یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مالیات بر ارز به‌عنوان یک ابزار می‌تواند روند خرید و فروش را از مبادی رسمی منطقی کند و جلوی یکسری سوءاستفاده‌ها را بگیرد.

به گزارش بانکداری ایرانی ، عباس علوی‌راد، کارشناس مسائل اقتصادی ارز درباره اخذ مالیات از فروشندگان و خریداران ارز گفت: راهکار فوق به‌عنوان ابزاری در راستای اینکه برای انجام هر معامله یک‌رقمی باید مالیات پرداخت شود، موثر است و این احتمال وجود دارد، افراد به سمت انجام معاملات واقعی‌تر سوق یابند.

علوی‌راد در این خصوص تاکید کرد: با این حال نباید انتظار داشت تا زمانی که تنور انتظارات تورمی گرم است، هرکسی که منابع نقدینگی در اختیار دارد، نگران ارزش آن در جریان زمان نباشد. بنابراین تعداد زیادی از این افراد، نقدینگی خود را به یکی از انواع و اقسام دارایی‌ها تبدیل می‌کنند، پس پیش از هر برنامه‌ای برای مدیریت بازار ارز باید برای انتظارات تورمی و مشخصا محیط تورمی کشور و حرکت آن به سمت بهبود فکری کرد؛ زیرا این احتمال وجود دارد که در صورت سخت‌گیری بیشتر معاملات زیرزمینی شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه یادآور شد: بخشی از دلارها و منابع ذخایر ارزی امروزه در خانه‌ها نگهداری می‌شود؛ البته برآورد دقیقی از رقم آن وجود ندارد و رقم‌های مختلفی را در برمی‌گیرد؛ اما این مساله نشان‌دهنده فعالیت‌های غیر شفاف معاملات ارزی است؛ به‌ویژه در خارج از ساختاری که بانک مرکزی بر آن نظارت دارد. با وجود این باید مکانیزم آن را در اجرا دید، سپس درباره آن صحبت به میان آورد.

وی درادامه افزود: شخصا بر این اعتقادم درصورتی‌که دولت آقای رئیسی بنا را بر این گذاشته که فعالیت‌هایی که جنبه سوداگری در تمام صنوف را دارد، ساماندهی شود، باید برای فضای تورمی ۴۰ یا ۵۰ درصد فکری اساسی کند؛ زیرا با وجود کارهایی هم که درحال انجام است یا قصد انجام آن وجود دارد، موفقیت مورد انتظار را به‌دست نخواهد آورد.

این کارشناس اقتصادی در این خصوص تصریح کرد: اگر دولت درباره تورم برنامه‌ای دارد که چنین هم به نظر می‌رسد، زیرا روند تورم در دو ماه گذشته معکوس بوده و سرعت آن کاهش پیدا کرده، ابزارهایی مانند مالیات بر خرید و فروش ارز و مالیات بر مجموع مالیاتی منطقی‌تر خواهد شد.علوی‌راد همچنین بیان کرد: با این اقدام بحث کارت‌های اجاره‌ای هم در کوتاه‌مدت کاهش خواهد یافت؛ ولی بر جریان اصلی ثبات بازار ارز و منطقی کردن مبادلات خیلی تاثیر شگرفی نخواهد داشت؛ مگر اینکه مباحث دیگر که در بالا اشاره شد، درکنار آن دنبال شود. به‌طور کلی در کنار چنین تصمیماتی باید یکسری مسائل دیگر هم حل شود؛ ولی به عنوان یک ابزار و اینکه روند خرید و فروش را حداقل از مبادی رسمی منطقی کند و جلوی یکسری سوءاستفاده‌ها را بگیرد، تاثیر خواهد داشت.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: