کد خبر: ۱۹۹۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - 24 November 2021
روزنامه دولت با اشاره به لزوم تضمین شغلی مناسب نخبگان ، توصیه کرد از نخبگانی که تمایل به مهاجرت دارند، مالیات سنگین گرفته شود !

روزنامه دولت با اشاره به لزوم تضمین شغلی مناسب نخبگان ، توصیه کرد از نخبگانی که تمایل به مهاجرت دارند، مالیات سنگین گرفته شود !

به گزارش بانکداری ایرانی، روزنامه ایران با اشاره به خروج نخبگان اعلام کرد: همه افرادی که به‌ عنوان نخبه ثبت می‌شوند باید از نظر شغلی، وضع تضمین شده‌ای داشته باشند و بنیاد نخبگان و سایر نهادهای ذی ربط باید با استفاده از سهمیه، قبل از اتمام فعالیت علمی مهارتی نخبگان، مقدمات شغلی آنها را متناسب با رشته و سابقه فراهم کرده و در تمام مراحل، مشکلات احتمالی را پیگیری و رصد کند.

اعضای هیأت علمی مراکزی که با نخبگان ارتباط دارند باید در ازای معرفی آنها به مراکز کاری داخلی و همکاری در تثبیت جایگاه متناسب از مشوق‌های جدی برخوردار باشند و در صورت بی‌تفاوتی یا همکاری نامتعارف برای انتقال نخبگان به خارج از کشور، هزینه‌هایی پرداخت کنند.

مشوق‌های قبلی نخبگان از جمله معافیت سربازی باید به‌ شکل کارآمدتری بازنگری شود تا به‌ عنوان مانعی برای آغاز به‌ کار نخبگان تلقی نشود. همچنین دستگاه‌هایی که از نخبگان استفاده می‌کنند باید به ازای جذب آنها از سهم بهتری برای دریافت اعتبار جهت فعالیت‌های توسعه‌ای برخوردار باشند.

نخبگان غیر جوانی که قبلاً از سهم مناسبی برخوردار شده‌اند، مانند پزشکان متخصص معتبر در صورتی که تمایل جدی برای مهاجرت دارند، باید مالیات سنگینی بابت استفاده از امکانات داخل طی سال‌های رشد و اعتبار یابی پرداخت کنند و این مالیات باید به‌ صورت مستقیم صرف توسعه آموزش و پژوهش مراکز خوش سابقه در تربیت نخبگان شود.

بی تردید هیچ مقرراتی در هنگام اجرا، شکل ایده‌آلی نخواهد داشت و همواره امکان افراط و تفریط وجود دارد ولی توجه به‌ همین چند اصل ساده ، می‌تواند اصلی‌ترین دغدغه نخبگان یعنی وجود جایگاه تضمین شده شغلی، متناسب با تخصص و شأن آنها را تأمین کند.

نگار کریمی
برچسب ها: نخبگان ، مهاجرت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: