کد خبر: ۱۹۸۸۹۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۶ - ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - 08 November 2021
به تازگی تصاویری دلخراش از یک کرگدن بدون شاخ که اشک از صورتش جاری شده، همه را اندوهگین کرده. این عکس در پناهگاه حیات وحش در افریقای جنوبی ثبت شده است.

به تازگی تصاویری دلخراش از یک کرگدن بدون شاخ که اشک از صورتش جاری شده، همه را اندوهگین کرده. این عکس در پناهگاه حیات وحش در افریقای جنوبی ثبت شده است.

عکس‌های این کرگدن شاخ بریده برای شرمنده کردن انسان‌ها کافی است!

در عکس‌ها کرگدن جنوبی دو تنی دیده می‌شود که شکارچیان و قاچاقچی‌ها، شاخش‌ای را بریده‌اند، طوری که استخوان جمجمه‌اش هویدا شده.

در عکس دیگری، این کرگدن دیده می‌شود در حالی که از شدت درد می‌گرید و آثار اشک خشک شده در چشم دیگرش مشخص است.

این تصاویر دلخراش در استان شمال غربی آفریقای جنوبی توسط کارگردان و عکاس بریتانیایی به نام سیمون نیدهام گرفته شده. او که با چند مؤسسه خیریه حیات وجش در آفریفای جنوبی کار می‌کند با دوربین Canon R5 خود از فاصله هشت متری این عکس‌ها را گرفته.

موسسه Saving the Survivors تیمی از دامپزشکان حیات وحش هستند که ماموریت آن‌ها نجات حیواناتی است که قربانی شکار غیرقانونی یا حوادث آسیب‌زا شده‌اند.

شکارچی‌ها بعد از جدا کردن شاخ این کرگدن او را به مدت دو هفته ر‌ها کردند زیرا به زعم آنها این جیاندار ارزش یک گلوله را هم نداشت تا برای رهانیدن او از رنج، مصرف شود.

او در حالی که به شدت ضعیف شده بود به بنیاد خیریه سپرده شد. هنور مراقبت‌های پزشکی در حال انجام روی این کرگدن است.

آفریقای جنوبی بیشتر کرگدن‌های جهان را در خود جای داده است و بیشترین آسیب را از مجرمان شکار غیرقانونی دیده است، بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷، سالانه بیش از ۱۰۰۰ کرگدن در این کشور کشته شده‌اند.

۳۹۴ مورد شکار غیرقانونی در آفریقای جنوبی در سال ۲۰۲۰ ثبت شده است که نشان دهنده کاهش است، اما گروه‌های حقوق حیوانات می‌گویند که تعداد این موارد هنوز زیاد است.

آخرین آمار نشان می‌دهد که جمعیت کرگدن‌ها، به‌ویژه در پناهگاه‌های کلیدی مانند پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی، به‌طور چشمگیری کاهش یافته است.

عکس‌های این کرگدن شاخ بریده برای شرمنده کردن انسان‌ها کافی است!

عکاس این عکس‌ها می‌گوید:

«من فقط می‌خواستم چند عکس واضح، صادقانه و واقعی از فاجعه‌ای که در آفریقا در رابطه با شکار غیرقانونی در جریان است را ثبت کنم. مایه تاسف است که مردم نمی‌توانند باور کنند که ما هنوز در این عصر با حیوانات این کارها را می‌کنیم. تا زمانی که انسان از شاخ کرگدن دست نکشد، این امر ادامه خواهد داشت.»

حتی سازمان‌های خیریه مجبور شده‌اند برای حفاظت کرگدن‌ها با رعایت ایمنی شاخ کرگدن‌ها را جدا کنند تا شکارچی‌ها دست از سرشان بردارند!

«شاخ کرگدن برخلاف شاخ بقیه حیوانات (که هسته استخوانی دارد) فقط از کراتین ساخته شده و دقیقاً مشابه مو و ناخن انسان است. از دیرباز شاخ کرگدن را در طب سنتی اروپا و آسیا و برای ساخت دسته خنجر در عمان و یمن استفاده می‌کردند. در سال ۲۰۰۸ تقاضای شاخ کرگدن در ویتنام به شدت افزایش یافته و قیمت آن از ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای هر کیلو تا ۳۰۰ هزار دلار یعنی چندین برابر قیمت طلا رسید. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ هر سال تنها ۱۵ کرگدن در آفریقای جنوبی شکار غیرقانونی می‌شدند اما این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۶۸۸ رسید.

اکنون سه‌چهارم مصرف شاخ کرگدن دنیا در ویتنام است و ظاهراً دلیل اصلی آن شایعه درمان سرطان یکی از سیاستمداران ویتنامی با مصرف شاخ کرگدن بوده‌است. این درحالیست که حتی در طب سنتی چین هم شاخ کرگدن ارتباطی با درمان سرطان ندارد. در منابع طب سنتی چین شاخ کرگدن فقط برای تب و تشنج تجویز شده. تأثیر شاخ کرگدن بر تب و تشنج هم در تحقیقات علمی رد شده و مصرف شاخ کرگدن دقیقاً مشابه مصرف ناخن انسان است. در گزارش کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در خطر دلیل تقاضای شاخ کرگدن با قیمت‌های نجومی را در حالیکه حتی طب سنتی هم آن را اشتباه می‌داند به افزایش سریع شمار میلیاردرها در ویتنام، میزان بالای سرطان و کمبود مراکز درمانی برای سرطان در ویتنام مرتبط دانسته‌است.»

منبع: یک پزشک

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: