کد خبر: ۱۹۷۵۱۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - 14 September 2021
رئیس دیوان محاسبات احکام مغفول مانده مانند واگذاری باقی مانده سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌ها، باز سازی ساختار مالی بانک‌ها ، پوشش نوسانات نرخ ارز و... را به وزیر اقتصاد گوش زد کرد.

رئیس دیوان محاسبات احکام مغفول مانده مانند واگذاری باقی مانده سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌ها، باز سازی ساختار مالی بانک‌ها ، پوشش نوسانات نرخ ارز و... را به وزیر اقتصاد گوش زد کرد.

مهرداد بذرپاش در نامه ایی به احسان خاندوزی اعلام کرد: احکامی از قبیل واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌های مشمول واگذاری به منظور افزایش سرمایه بانک‌های دولتی، بازسازی ساختار مالی و استقرار حاکمیت شرکتی در بانک‌های دولتی، پوشش نوسانات نرخ ارز، اطلاع‌رسانی تغییر سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اقتصادی در زمان مقتضی قبل از اجرا، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، اجرای برنامه آمایش گمرکات، اصلاح سیاست‌های ارزی و تجاری و تعرفه‌ای و ارتقای شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه مسکوت مانده‌اند.

همچنین هیچ یک از اهداف دستیابی به رشد اقتصادی متوسط سالانه 8 درصد، بهبود فضای کسب و کار، افزایش تولید محصولات دانش بنیان و کسب و گسترش سهم بین المللی ایران در صادرات این محصولات، رسیدن ضریب نفوذ بیمه‌های بازرگانی در طول اجرای برنامه به 7 درصد، ارتقای رقابت‌پذیری بین‌المللی و ارتقای شاخص‌ بین‌المللی حقوق مالکیت در میان کشورهای منطقه سند چشم‌انداز به رتبه سوم و تحقق 20 درصد از این هدف در هر سال، به دلیل عدم اجرای احکام قوانین مربوط و وظایف دستگاه‌های مرتبط محقق نشده است.

با توجه به گزارش ارسال نامه به وزیران در راستای تحقق شعار سال "تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها" و براساس یافته‌های استخراج شده از عملکرد 7 قانون مرتبط با تولید مبتنی بر آسیب‌شناسی چالش‌ها و بررسی موانع شناسایی‌شده در حوزه‌ اجرا از بُعد خلاء قانونی و بُعد مقرراتی از جمله آئین‌نامه‌ها و موضوع ترک فعل دستگاه‌های اجرایی، و نیز جهت پیگیری سیاست‌های کلی و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین وظایف قانونی و اختیارات وزارتخانه‌ها، در دستورکار دیوان محاسبات قرار گرفته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: