کد خبر: ۱۹۵۷۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۰۶ تير ۱۴۰۰ - 27 June 2021
پلت‌فرم STC Pay با سرمایه ۵/ ۲میلیاردریال عربستان، به یک بانک دیجیتال محلی با نام STC Bank تبدیل خواهد شد. همچنین موسسه مالی دوم، بانک دیجیتال عربستان، توسط سرمایه‌گذارانی به رهبری عبدالرحمن بن سعد آل راشد و پسران او با سرمایه‌گذاری ۵/ ۱میلیارد ریالی تشکیل می‌شود.

دنیای‌اقتصاد : یزید الشیخ، مدیرکل نظارت بانکی بانک مرکزی عربستان، گفت: بانک‌های دیجیتال دارای مجوز در عربستان سعودی، به بهبود کیفیت خدمات و تجربه کاربری مشتریان در این کشور کمک می‌کنند، از نوآوری حمایت کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند.

به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها، به نقل از عرب نیوز، وی در گفت‌وگو با روزنامه الاقتصادیه عربستان اظهار کرد: این امر مستقیما به تحریک رقابت با بانک‌های محلی و شرکت‌های فناوری مالی کمک خواهد کرد. به گزارش روز سه‌شنبه گذشته آژانس خبری سعودی (SPA)، کابینه عربستان، موافقت خود را با صدور مجوز برای اولین بانک‌های دیجیتال این کشور، STC Bank و بانک دیجیتال عربستان، به وزیر دارایی پادشاهی عربستان اعلام کرد.

پلت‌فرم STC Pay با سرمایه ۵/ ۲میلیاردریال عربستان، به یک بانک دیجیتال محلی با نام STC Bank تبدیل خواهد شد. همچنین موسسه مالی دوم، بانک دیجیتال عربستان، توسط سرمایه‌گذارانی به رهبری عبدالرحمن بن سعد آل راشد و پسران او با سرمایه‌گذاری ۵/ ۱میلیارد ریالی تشکیل می‌شود. محمد‌الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی در توییتر خود گفت تصویب هیات وزیران مطابق با برنامه توسعه مالی عربستان است که بخشی از برنامه عظیم اصلاحات اقتصادی پادشاهی سعودی است که به عربستان سعودی چشم‌انداز ۲۰۳۰ معروف است. وی گفت این اهداف ضمن تشویق به کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش مالی، به دنبال ایجاد زیرساخت دیجیتالی کارآمدتر است. آقای یزید الشیخ در این خصوص اظهار کرد: بین شرکت‌های فناوری مالی و بانک‌های دیجیتال تفاوت وجود دارد. شرکت‌های فناوری مالی اساسا مبتنی بر نوآوری در استفاده از فناوری‌های جدید برای یک فعالیت خاص و ارائه یک محصول یا خدمات مالی خاص به بخش هدف ذی‌نفعان خود هستند که از طریق پلت‌فرم‌های دیجیتال یا برنامه‌های هوشمند، خدمات خود را ارائه می‌دهند.

وی در ادامه افزود: اما مفهوم بانک‌های دیجیتال در ارائه محصولات و خدمات یکپارچه بانکی، مانند پذیرش سپرده، تامین مالی و سایر خدمات بانکی، از طریق کانال‌های دیجیتال صورت می‌پذیرد که این خدمات به‌طور انحصاری، گسترده‌تر و جامع‌تر انجام می‌گیرد و ازنظر قوانین نظارتی نیز متفاوت است. دو بانک دیجیتال جدید در عربستان سعودی پس از کسب مجوز نهایی برای فعالیت، از نظر سرمایه در رتبه ۱۲ و ۱۳ بین بانک‌های ملی فعال در پادشاهی قرار خواهند گرفت.

اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی شامل توسعه اقتصاد دیجیتال و امکان شرکت‌های مالی برای حمایت از رشد بخش خصوصی است. سال گذشته، بانک مرکزی عربستان (SAMA) به ۱۶ شرکت فناوری مالی مجوز ارائه خدمات پرداخت، سرمایه خرد و کارگزاری بیمه الکترونیکی را داد. این در حالی است که بانک‌های دیجیتالی مشابهی قبلا در امارات متحده عربی و بحرین نیز راه‌اندازی شده بودند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: