کد خبر: ۱۸۸۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - 09 December 2020
موسسه ملل برای پایان سال مالی 1398 توانست به هر سهم 140 ریال سود تخصیص دهد. سود محقق یافته این شرکت در پایان سال 98 معادل 558 ریال برای هر سهم بود که این شرکت 140 ریال را توزیع و مابقی را در سود انباشته خود نگه داشته تا بتواند در آینده برای سهامداران خود دست به اقدامات مثبتی بزند.

موسسه اعتباری موسسه ملل از جمله موسسه های موفقی است که در صنعت بانکداری ایران جایگاه خود را یافته و دارای اعتبار خوبی است.


به گزارش بانکداری ایرانی ،موسسه ملل از زمان تاسیس تاکنون فقط در یک دوره زیان ده بوده و در بقیه صورتهای مالی این چند سال اخیر سود ساخته و توانسته به سهامداران خود سود مناسبی تخصیص دهد.


موسسه اعتباری ملل برای پایان سال مالی 1398 توانست به هر سهم 140 ریال سود تخصیص دهد. سود محقق یافته این شرکت در پایان سال 98 معادل 558 ریال برای هر سهم بود که این شرکت 140 ریال را توزیع و مابقی را در سود انباشته خود نگه داشته تا بتواند در آینده برای سهامداران خود دست به اقدامات مثبتی از جمله افزایش سرمایه از محل اندوخته بزند.


هرچند که این موسسه در یکسال گذشته دو بار صحبت از افزایش سرمایه زده است. یک بار را محقق کرده و 66 درصد سرمایه خود را افزایش داده و به گفته قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل، محمدرضا مروجی ، این موسسه در دی ماه 98 حدود 66 درصد افزایش سرمایه داده و سرمایه خود را به 606 میلیارد تومان رسانده که حدود 100 میلیارد تومان از محل سود انباشته و حدود 100 میلیارد تومان نیز آورده نقدی سهامداران محقق کرد.


نکته جالب تر اینکه در مرداد 99 که دقیقا مهلت حق تقدم افزایش سرمایه قبلی که در سال 98 انجام شده بود، به پایان رسید موسسه ملل خبر از افزایش سرمایه جدید داده و سهامداران خود را هیجان زده کرد و اعلام کرد که با اخذ مجوز از بورس و بانک مرکزی، موسسه ملل برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها اقدام خواهد کرد. افزایش سرمایه این شرکت در این مرحله از 606 میلیارد تومان به یک‌هزار میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 394 میلیارد تومان بود که 19 مرداد، مهلت استفاده از حق تقدم به اتمام رسید.

 

 

موسسه ای که از ابتدای تاسیس سود ساخته نه زیان
موسسه ملل از جمله شرکت هایی بوده که در طول سالهای اخیر هرگز با زیان مواجهه نشده است.

نکته جالب توجه اینکه موسسه ملل در 15 دی ماه 1390 ، اولین صورت های مالی خود را برای عموم منتشر کرد و در آن اعلام کرده بود که 88 میلیارد ریال سود ساخته است. این روند افزایشی بوده و در پایان سال 1392 اعلام کرده که موسسه یک هزار و 15 میلیارد ریال سود ساخته که به هر سهم نیز 338 ریال اختصاص یافت.


علاوه براین ، پایان سال مالی 1394 نیز اعلام کرد که یک هزار و 637 میلیارد ریال سود محقق کرده که به هر سهمی 324 ریال اختصاص یافت. در سال 98 نیز این موسسه سه هزار و 386 میلیارد ریال سود ساخته که به هر سهم 140 ریال تخصیص یافت بنابراین در سالهای مورد بررسی شاهد بودیم که موسسه با زیان مواجه نشده هرچند در دوره ای به دلیل سخت گیری های بانک مرکزی و اعمال برخی از تغییرات شرکت با دست انداز سوددهی مواجه شد اما بلافاصله در سال بعد آن را جبران کرد و جز این در هیچ سالی شرکت با زیان مواجه نشده و همواره سودآوری داشته است.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: