کد خبر: ۱۸۶۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۰ - ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - 03 November 2020
قیمت برق در نقاطی از نروژ روز دوشنبه برای دومین بار در تاریخ به زیر صفر رسید و ساکنان جنوبی این کشور برای مصرف برق پول گرفتند.

به گزارش ایسنا، گزارش پایگاه نروژی E۲۴ نشان داد قیمت برق در شهرهای اسلو و کریستیان ساند و اطراف آنها در ساعات اولیه روز دوشنبه به مدت چهار ساعت منفی شد. وقتی قیمتها منفی می شوند تولیدکنندگان برق باید برای مصرف به مشترکان پول پرداخت کنند.

برای دومین بار در تاریخ است که قیمتهای برق در نروژ به زیر صفر سقوط می کند. قیمتهای برق اوایل ژوئیه در نروژ به مدت یک ساعت منفی شد. بخشی از دلایل سقوط مصرف در آن زمان، برف زیاد کوهستان، صادرات محدود برق و آغاز تعطیلات تابستانی بود که طی آن مصرف برق نروژ کمتر از حد معمول می شود. اما منفی شدن اخیر قیمت برق نتیجه بارندگی و باد شدید در هفته های اخیر و همچنین واردات بالاتر نیروی هسته ای از سوئد بوده است. دمای فصلی بالاتر از حد معمول هم در تقاضای کمتر برای برق در بخشهای جنوبی نروژ نقش داشته است.

به گفته کارشناسان، انتظار می رود قیمت برق در زمستان این کشور اسکاندیناوی افزایش پیدا کند.

نروژ که بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز اروپای غربی است، عمده برق خود را با استفاده از هیدروپاور تولید می کند. طبق اعلام شرکت نروژی استات کرفت، هیدروپاور ۹۹ درصد از تولید برق در نروژ به حساب می آید. در سطح جهانی سهم هیدروپاور از مجموع تولید برق حدود یک ششم است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، طبق آمار رسمی نروژ، هیدروپاور در سپتامبر امسال در ۹۱.۲ درصد تولید برق این کشور سهم داشت و پس از آن انرژی بادی با سهم ۷.۱ درصدی و نیروی حرارتی با سهم ۱.۶ درصدی قرار گرفت. جدیدترین آمار رسمی سالانه نروژ نشان می دهد که هیدروپاور ۹۵ درصد در تولید برق این کشور در سال ۲۰۱۸ سهم داشته است.

برچسب ها: برق ، نروژ ، مصرف برق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: