کد خبر: ۱۸۴۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۹ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ - 07 September 2020
معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون با گازرسانی به نیروگاه‌ها ۷۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شده است.

به گزارش ایسنا، حسن منتظرتربتی امروز در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های گازرسانی در استان کرمانشاه با اشاره به تصویب بند «ق» تبصره دو قانون بودجه سال ۹۳ و کمک آن به شتاب‌بخشی در پروژه‌های گازرسانی گفت: گازرسانی به نیروگاه‌ها تا سال ۹۲ طوری بود که حدود ۳۰ درصد نیاز آنها با سوخت مایع تأمین می‌شد.

وی افزود: از ۶۲ میلیارد مترمکعب مصرف نیروگاه‌ها، ۲۷ میلیارد مترمکعب سوخت مایع بود و ۳۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی که اگر همان روند ادامه می‌یافت و افزایش تولید در پارس جنوبی نیز اتفاق نمی‌افتاد، تا امروز حداقل ۱۵۰ میلیارد لیتر سوخت مایع باید در نیروگاه‌ها مصرف می‌شد، از این رو با افزایش مقدار خوراک گاز نیروگاه‌ها معادل ۷۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: اگر این جایگزینی‌ها انجام نمی‌شد فقط معادل ۲ میلیون کامیون حمل‌ونقل نفت سفید، نفت کوره و نفت گاز و ۳.۲ میلیون کپسول گاز باید حمل و مصرف می‌شد که همه این صرفه‌جویی‌ها با افزایش گازرسانی انجام شده است.

به گفته تربتی، مجموع منافعی که از تصویب بند «ق» حاصل شده (بدون در نظر گرفتن صرفه‌جویی در نیروگاه‌ها) ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

وی با اشاره به بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی به استان کرمانشاه، اظهار کرد: در طول سال‌های اخیر گازرسانی به شهرها و روستاهای استان شتاب خوبی گرفته، هرچند واقعیت این است که درصد بهره‌مندی استان کرمانشاه به‌طور حتم باید بالاتر می‌بود.

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: تاکنون حدود هزار و ۳۵۵ میلیارد تومان در استان کرمانشاه در بخش گازرسانی هزینه شده و ۳۰۰ میلیارد تومان هم پروژه جاری است و تلاش می‌شود مابقی منابع استان هم بدون محدودیت به‌طور حتم تأمین شود.

تربتی با اشاره به پویش استان سبز در کشور، تصریح کرد: امسال ۲۲ استان کشور با ۹۵ درصد بهره‌مندی سبز شدند و این روند تا پایان امسال ادامه دارد. با این روند تا پایان امسال ۳ هزار روستا و سال آینده هم ۳ هزار روستای دیگر گازرسانی می‌شوند که با توجه به اینکه کلنگ همه آنها زمین زده شده هیچ‌کدام برنامه نیست و همگی در حال اجرا هستند، بحث گازرسانی به روستاها که رئیس‌جمهوری از آن با عنوان انقلاب گازرسانی یاد کردند ادامه می‌یابد و در پایان دولت خبرهای خوبی خواهد داشت.

۲۸ استان تا پایان امسال سبز می‌شوند

معاون وزیر نفت در امور گاز همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تا پایان امسال ۲۸ استان سبز و از ضریب نفوذ ۹۵ درصدی گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند، گفت: پویش سبز استان‌ها از چند هفته پیش آغاز شده است و استان‌هایی که در بحث گازرسانی به مرز ۹۵ درصد بهره‌مندی می‌رسند را به عنوان استان سبز معرفی کردیم که کرمانشاه هم امروز به مرز ۹۵ درصد نزدیک شد.

وی ادامه داد: گازرسانی به تعداد زیادی از روستاهای این استان در حال اجراست که تا پایان امسال و سال آینده به شبکه گازرسانی متصل می‌شوند، اکنون گازرسانی به بسیاری از شهرها پایان یافته و اجرای طرح‌های گازرسانی به روستاها نیز تداوم دارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: گازرسانی به شهرها و روستاها از این جهت اهمیت دارد که همه منابع مالی آن از محل صرفه‌جویی و جایگزینی گاز طبیعی به جای گاز مایع بوده و هیچ بار مالی برای دولت نداشته است، ضمن آنکه حدود ۱۰ میلیارد دلار برای کشوردرآمد داشته که این درآمد مستدام و پاربرجاست.

تربتی یادآور شد: به جز استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان که از جهت بهره‌مندی از گاز طبیعی از میانگین کشوری عقب هستند بقیه ۲۸ استان‌ با همین روند تا پایان سال سبز می‌شوند.

وی با اشاره به صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه، گفت: هم‌اکنون به ترکیه، عراق، ارمنستان و آذربایجان گاز صادر می‌کنیم و مجموع اتفاق‌هایی که در سال های اخیر افتاده شامل امضای قرارداد عراق و همچنین توسعه پارس جنوبی سبب شده است از سال ۹۲ تاکنون صادرات گاز حدود ۸۸ درصد رشد داشته باشد.

معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار کرد: قرارداد صادرات گاز به ترکیه دارای ظرفیت انتقال روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب و عراق حدود ۵۵ میلیون مترمکعب است و در این روزهای تابستان صادرات گاز به بیش از ۷۵ میلیون مترمکعب رسید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: