کد خبر: ۱۷۹۳۳۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۸ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - 14 June 2020
ریس کمیسیون قاچاق انجمن واردکنندگان لوازم خانگی ضمن تشریح دلایل افزایش قیمت لوازم خانگی، گفت: کالای قاچاق خلا کمبود در بازار را پر کرده است از این رو باید دولت از واردکنندگان حمایت کند.
 
 
حمیدرضا منصفی در گفت و گو با  مهر، در مورد دلایل افزایش قیمت لوازم خانگی، اظهار داشت: واردات لوازم خانگی بیش از یک سال است که ممنوع شده، از این طرف هم با کمبود کالا در بازار مواجه هستیم. عرضه از سوی واردکنندگان رسمی کالاهایی که با گارانتی و پرداخت عوارض و مالیات اقدام به فعالیت می‌کردند با توجه به ممنوعیت واردات متوقف شده است و این مساله منجر به کاهش عرضه کالای رسمی در بازار و بروز کمبود در بازار شده است؛ زیرا بخشی از نیاز بازار از طریق واردات رسمی لوازم خانگی تأمین می‌شد.

رئیس کمیسیون قاچاق انجمن واردکنندگان لوازم خانگی افزود: یک بخشی از ممنوعیت واردات لوازم خانگی برای حمایت از تولید داخل و بخشی از ممنوعیت هم به دلیل تحریم بود؛ اما نکته این است که قبل از بسترسازی و ایجاد زمینه برای افزایش توان تولید داخل، واردات ممنوع شد و عرضه کالای رسمی در بازار کاهش یافت. از طرف دیگر تولیدکنندگان داخلی به جای استفاده از این فرصت، برخی با کم کردن عرضه کالا به بازار باعث افزایش قیمت کالاهای تولید داخل شدند و این خلائی که در بازار به دلیل کمبود کالا ایجاد شده بود، بیشتر شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر واردکنندگان کالا ندارند و تولیدکنندگان داخلی نیز، قیمت کالایی که وارد بازار می‌کنند را معادل قیمت کالاهای خارجی کرده‌اند؛ در حالی که باید حد عرف بازار را حفظ کنند تا سهم بازار پر شود و مصرف کننده توان خرید داشته باشد.

قاچاقچیان جای واردکنندگان رسمی را گرفته‌اند

منصفی با بیان اینکه خلأ بازار را قاچاقچی پر می‌کند، تصریح کرد: کالای قاچاق فاقد هر گونه نظارت قیمت، گارانتی و خدمات است و قاچاقچی عوارض و مالیات هم به دولت نمی‌دهد، از این رو قیمت کالا را دلبخواهی بالا می‌برد. وقتی قیمت دلار بالا برود، قاچاقچی نرخ کالا را افزایش می‌دهد اما وقتی قیمت دلار کاهش یابد دیگر نرخ کالا پایین نمی‌آید زیرا لوازم خانگی کالایی است که همیشه تقاضا دارد و قاچاقچیان و کسانی که به صورت غیررسمی کالا را وارد می‌کنند این چرخه را ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: درست است که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات مناسبی برای مقابله با قاچاق انجام داده است اما با توجه به کمبود کالا در بازار، لازم است دولت از واردکنندگان رسمی که کالاهای با کیفیت و دارای گارانتی وارد می‌کردند حمایت و پشتیبانی کند؛ دولت حتی می‌تواند به صورت محدود یا سهمیه‌ای اجازه واردات به واردکنندگان رسمی بدهد؛ در این صورت هم قیمت‌هایی که قاچاقچیان روی کالاهای بدون گارانتی عرضه می‌کنند شکسته خواهد شد و دیگر توزیع کالاهای قاچاق مقرون به صرفه نباشد؛ هم خلائی که در بازار به دلیل کمبود کالای باکیفیت وجود دارد، پر می‌شود؛ در این فاصله دولت می‌تواند با حمایت از تولیدکنندگان داخلی زمینه افزایش و ارتقای خطوط تولید را فراهم کند.

رئیس کمیسیون قاچاق انجمن واردکنندگان لوازم خانگی در مورد تأثیر جریمه کردن متخلفان در بازگشت آرامش به بازار و ایجاد تعادل قیمتی، گفت: اگر صرف جریمه کردن باشد درست نیست زیرا فرد جریمه می‌شود و در دفعه بعدی، فرد هزینه‌هایی که بابت جریمه داده است را روی قیمت کالا می‌گذارد تا آن جریمه را پوشش دهد. ضمن اینکه رقم جریمه‌ها بازدارندگی لازم را ندارد.

تبدیل تقلبی کالاهای بی کیفیت به کالاهای برند

منصفی همچنین با اشاره به کالاهای تقلبی، اظهار داشت: با توجه به قیمت لوازم خانگی، سودجویانی وجود دارند که کالاهای بدون کیفیت را از چین و یا کالاهای بدون کیفیت و دست دوم را از کشورهای اطراف به صورت ته لنجی یا ملوانی وارد کشور می‌کنند و در نقاط صفر مرزی یا حتی مرکز شهرها، با تعویض کارتن و پلاک‌های شناسایی و حتی درست کردن کارت گارانتی جعلی، این کالاها را با ظاهر و بسته بندی کالای برند و اصلی به فروش می‌رسانند؛ مثلاً یک یخچال چینی بی کیفیت را به برندهای معروفی همچون بوش، ال جی و … تبدیل می‌کنند و به عنوان مثال اگر قیمت واقعی این یخچال ۱۰ میلیون تومان باشد، این کالا را به اسم و قیمت آن کالای برند می‌فروشند و سود بسیار زیادی بدست می‌آورند.

وی افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، وزارت صمت، اتحادیه‌ها، تعزیرات و کلیه نهادهای درگیر با قاچاق کالا باید درسطح عرضه، جلوی این سودجویی غیرمنصفانه را بگیرند.

منصفی گفت: بخش خصوصی با توجه به شناختی که از محصولات لوازم خانگی دارد می‌تواند با قرارگیری کنار بخش دولتی، به مبارزه با این موضوع کمک کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: