کد خبر: ۱۶۸۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - 30 November 2019
هفته گذشته نرخ ارز به اوج ۴ ماهه خود رسید و رشد هفتگی ۲/ ۵درصدی را تجربه کرد. شاخص ارزی کشور پنج‌شنبه اخیر به سطح ۱۲ هزار و ۵۵۰تومان رسید. به عقیده برخی کارشناسان پس از برقراری تدریجی دسترسی به اینترنت در کشور، مقداری تقاضای جامانده از دو هفته قبل توانست هفته گذشته وارد بازار شود. 

همچنین بخشی از تقاضای حواله‌ای هم به دلیل تعطیلی هفته جاری در امارات، زودتر روانه بازار شد. با وجود این، بازارساز روند افزایشی دلار را ناشی از رفتار آن دسته از صادرکنندگانی دانست که برای فروش در نرخ‌های بالاتر، از عرضه ارز در مقطع فعلی دست نگه داشته‌اند. 

انتشار جزئیات لایحه بودجه سال ۹۹ از عواملی است که می‌تواند بر نرخ دلار در هفته پیش‌رو اثر بگذارد.


اوج‌گیری سکه در تعقیب دلار

قیمت سکه پنج‌شنبه قبل به سطح 4 میلیون و 360 هزار تومان (بیشترین قیمت طی 20 هفته اخیر) رسید. سکه این رشد  را مدیون افزایش نرخ دلار است. اونس طلای جهانی هفته گذشته با حبس بازه‌ای بین 1452 و 1462 دلار، نتوانست بر قیمت سکه اثرگذار باشد.  توافق تجاری آمریکا و چین بیش از هر زمان دیگری محتمل به نظر می‌رسد و در صورت نهایی شدن اثر منفی بر قیمت طلای جهانی و سکه در بازار داخلی خواهد داشت. با وجود این به عقیده برخی کارشناسان، اقدام ترامپ درباره امضای قانون مصوب کنگره درباره هنگ‌کنگ، حرکتی سمبلیک بود که سیگنالی منفی برای مذاکرات تجاری محسوب می‌شود. قانون مذکور چین را در درگیری‌های اخیر هنگ‌کنگ مقصر می‌داند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: