کد خبر: ۶۸۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 25 April 2016
مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه با اعلام ویژگی های نخستین صکوک اجاره دولتی که درتاریخ بازار سرمایه کشور سابقه نداشت گفت: دولت در سال جاری توجه ویژه ای به بازارسرمایه و تسویه حجم زیادی از بدهی ها به این روش خواهد کرد.
مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه با اعلام ویژگی های نخستین صکوک اجاره دولتی که درتاریخ بازار سرمایه کشور سابقه نداشت گفت: دولت در سال جاری توجه ویژه ای به بازارسرمایه و تسویه حجم زیادی از بدهی ها به این روش خواهد کرد.

ولی نادی قمی در گفتگو با تسنیم با اشاره به پذیره نویسی نخستین صکوک اجاره دولت به ارزش 500 میلیارد تومان که در فرابورس عرضه اولیه و انجام شد اظهار داشت: با توجه به موفقیت سال گذشته عرضه اسناد خزانه اسلامی و استقبال سرمایه گذاران از این اوراق جدید که فصل نوینی در بازارهای مالی را رقم زد، دولت در تدارک استفاده بیشتر از ظرفیت های بازار سرمایه برای تامین مالی و تسویه بدهی ها شده است.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد دولت به نقش مهم بازار سرمایه واقف شده است ادامه داد: بر همین اساس برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه، اوراق اجاره دولت به میزان 500 میلیارد تومان در فرابورس عرضه اولیه شد که در کسری از ثانیه هم به فروش رسید تا از این طریق بخشی از بدهی‌های دولت به هواپیمایی ماهان و صندوق حمایت و بازنشستگی آینده‌ساز تسویه شود.

این مقام مسئول افزود: این اوراق که با مشاوره تامین سرمایه نوین و عاملیت کارگزاری تامین سرمایه نوین عرضه شده، دارای ویژگی هایی از جمله اولین اوراق اجاره دولتی، نقش و ضمانت سازمان مدیریت و برنامه ریزی، استفاده از دارایی های طلب کاران دولت برای تسویه بدهی، تضمین سود 18 درصدی و پرداخت هر 6 ماه یکبار، سررسید4 ساله و امکان معامله ثانویه است.

نادی قمی در برابر این پرسش که دلیل عدم بازار گردانی این اوراق چه بود توضیح داد: دولت در بودجه سال 94 کارمزد چندانی برای بازارگردانی اوراق اجاره لحاظ نکرده بود. به همین دلیل نخستین اوراق اجاره دولت فاقد بازار گردان است ولی در سال جاری این موضوع لحاظ شده و به نظر می رسد اوراق جدید با بازارگردانی عرضه خواهند شد.

وی در واکنش به این پرسش که دولت چه میزان از بدهی ها را می تواند از این روش تسویه کند اظهار داشت: برآورد دقیقی از میزان بدهی های دولت وجود ندارد و اعداد غیر رسمی حکایت از بدهی 400 هزار میلیارد تومانی دارند. در این صورت دولت به راحتی می تواند حداقل 10 درصد از بدهی ها را از طریق اوراق اجاره و کارکردهای متعدد و متنوع بازار سرمایه تسویه کند.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین ادامه داد: در این حالت علاوه بر اینکه زمینه انتقال اقتصاد از بازار پول به بازار سرمایه فراهم می شود ، امکان ایفای تعهدات دولت به پیمانکاران مهیا شده و بدون افزایش حجم نقدینگی ، رشد اقتصادی بیش از گذشته می شود.

نادی قمی ادامه داد: علاوه بر این با توجه به ضمانت اوراق توسط دولت و علاقه سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران آن هم با بازدهی های قابل توجه، زمینه جذب سرمایه ها و تنوع بخشی به محصولات مالی اقتصاد ایران فراهم خواهد شد.

وی افزود: شرط موفقیت دولت در استفاده از ظرفیت های بالقوه بازار سرمایه، ایفای منظم تعهدات است که دولت با تسویه به موقع مرحله نخست اسناد خزانه اسلامی، گام نخست را در این راه برداشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: