کد خبر: ۲۱۸۴۸۴
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۶ - ۱۷ تير ۱۴۰۳ - 07 July 2024
رئیس کل بانک مرکزی همچنین اظهار کرد: «مرحله دوم این اتصال برای بهره‌مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت‌های شتاب ایران در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.»

محمدرضا فرزین، درنشستی دوجانبه با رئیس کل بانک مرکزی روسیه، از پیمان پولی ایران و روسیه خبر داد.

پنج‌شنبه گذشته محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در نشست دوجانبه‌ای با رئیس کل بانک مرکزی روسیه در سن‌پترزبورگ شرکت کرد و بعد از این نشست، از عملیاتی شدن توافقات مشترکی که بین بانک‌های مرکزی ایران و روسیه رخ داده بود، خبر داد.

فرزین ضمن تاکید بر ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه گفت: «در پایان دیدار دوجانبه با رئیس بانک مرکزی روسیه، قرارداد پیمان پولی دوجانبه برای تامین (معاوضه) نقدینگی به پول‌های ملی برای تبادلات تجاری امضا شد. به زودی با افتتاح زیرساخت معاملات توافقی ریال برون‌مرزی (ریال آفشور) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دستورالعمل‌های لازم به شبکه بانکی و بازرگانان ابلاغ خواهد شد.»

او افزود: «با پیمان پولی، مبادلات براساس ارزهای محلی ریال و روبل خواهد بود و نیازی نیست از ارز دیگری استفاده شود و شروعی برای جهش در مبادلات تجاری کشور خواهد بود و بسیاری از خطرات ناشی از تبدیل ارز و این امر مبادلات با سایر ارزها را پوشش می‌دهد. لذا این مهم برای تجار ایرانی و سرمایه‌گذاران روسی بسیار مطلوب است.»

دریافت روبل از خودپرداز‌های روسیه با کارت بانکی ایرانی
فرزین ضمن تاکید بر اهمیت اتصال شبکه پرداخت کارتی میر روسیه به شبکه شتاب ایران، از عملیاتی شدن مرحله اول این اقدامات خبر داد و گفت: «در این مرحله، کارت‌های بانکی شبکه شتاب ایران، در قالب طرح کارت هوشمند همراه بانکی (کهربا) در کلیه خودپردازهای کشور روسیه قابل استفاده خواهد بود و اتباع ایرانی خواهند توانست با کارت‌های بانکی خود، از خودپردازهای روسیه اسکناس روبل دریافت کنند.»

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اظهار کرد: «مرحله دوم این اتصال برای بهره‌مندی اتباع روسیه در ایران خواهد بود و در مرحله سوم کارت‌های شتاب ایران در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه پردازش خواهد شد.»

تخصیص ۲۰۰هزار دینار به زائران اربعین امسال
فرزین همچنین درخصوص تخصیص ارز اربعین به زائران حرمین شریفین تاکید کرد: «در سال گذشته تلاش ما این بود که این ارز را تهیه کنیم. سال گذشته ۲۰روز مانده به اربعین ارز را در اختیار متقاضیان قرار دادیم. البته برخی مردم معتقد بودند اگر این امر زودتر رخ می‌داد بهتر بود.

لذا امسال نیز این آمادگی را داریم که بعد از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و در راستای تکریم زائران محترم، عرضه ارز اربعین را به‌صورت دینا در شعب منتخب شبکه بانکی آغاز کنیم.»

او در پایان افزود: «در اربعین امسال نیز به هر زائر متقاضی به میزان ۲۰۰هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود و هیچ کامزدی هم نخواهد داشت از طریق شعب منتخب شبکه بانکی در شهرها و روستاها پرداخت خواهد شد تا زوار محترم اربعین حسینی دچار مشکل نشوند.»

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: