کد خبر: ۲۱۷۶۰۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۱ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - 21 May 2024
رئیس بنیاد مسکن در این خصوص می‌گوید اگر متقاضیان وام مسکن بخواهند منتظر افزایش سقف تسهیلات بمانند فرصت را از دست خواهند داد. پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی را به دولت ارائه خواهیم کرد اما معتقد هستیم که متقاضیان فرصت را از دست ندهند و همین وام ۳۵۰ میلیون تومانی کنونی را دریافت کنند و هر چه سریع‌تر اقدامات ساخت مسکن خود را آغاز کنند.

بازار: غلامرضاصالحی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی به دولت ارائه شده است گفت: احتمال اینکه سقف وام مسکن روستایی به دلیل محدودیت مالی بانک‌ها افزایش نیابد وجود دارد.

رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی باعث شده تا قیمت تمام شده ساخت مسکن در شهرها و به‌خصوص روستاها افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. نوسازی و ساخت مسکن روستایی که از سال‌های قبل با اعطای تسهیلات بانکی روند بهتری داشته است از اواخر سال گذشته به یکباره سقف ۳۵۰ میلیون تومان را پیش روی خود دید.

افزایش سقف وام مسکن برای اولین بار در سال گذشته از ۲۰۰ میلیون تومان به ۳۵۰میلیون تومان و از ۲۰۰‌هزار فقره به ۳۵۰‌هزار فقره خبری خوشحال کننده برای متقاضیان وام مسکن و ساکنان روستاها بود. اما تاخیر در ابلاغ این مصوبه تا حدودی شیرینی این مصوبه را از تسهیلات گیرندگان کاست. کارشناسان معتقدند که رونق ساخت‌وساز در روستاها به‌دلیل مهاجرت معکوس این روزها باعث شده تا متقاضیان تسهیلات مسکن روستایی به شدت پیگیر مباحث مربوط به وام مسکن باشند.

به همین منظور بنیاد مسکن در ماه گذشته پیشنهادی را تدوین و آماده کرد تا تقدیم دولت کند. اگر چه گفته می‌شود بنیاد مسکن علاقه‌مند است تا در خرداد ماه تمام این ۳۵۰‌هزار فقره پرداخت و جذب شود تا در ادامه آن مسیر راحت‌تری را برای پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی دنبال کند اما به‌نظر می‌رسد امسال مانعی به‌نام محدودیت منابع مالی بانک‌ها باعث شود تا بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی قید افزایش سقف به ۴۰۰میلیون تومان را بزنند.

افرادی که به هر دلیلی متقاضی ساخت مسکن در روستاها هستند به خوبی به این موضوع واقف هستند که اگر بخواهند در ساخت مسکن فرصت و زمان را از دست بدهند از تورم جا مانده و باید در نهایت با هزینه‌های بیشتری به تکمیل و نوسازی واحد مسکونی خود اقدام کنند. حال ساکنان در روستاها و حتی افرادی که به هر دلیلی متقاضی ساخت مسکن در روستاها هستند به خوبی به این موضوع واقف هستند که اگر بخواهند در ساخت مسکن فرصت و زمان را از دست بدهند از تورم جا مانده و باید در نهایت با هزینه‌های بیشتری به تکمیل و نوسازی واحد مسکونی خود اقدام کنند.

رئیس بنیاد مسکن در این خصوص می‌گوید اگر متقاضیان وام مسکن بخواهند منتظر افزایش سقف تسهیلات بمانند فرصت را از دست خواهند داد. پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی را به دولت ارائه خواهیم کرد اما معتقد هستیم که متقاضیان فرصت را از دست ندهند و همین وام ۳۵۰ میلیون تومانی کنونی را دریافت کنند و هر چه سریع‌تر اقدامات ساخت مسکن خود را آغاز کنند.

«غلامرضا صالحی» رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری بازار در پاسخ به این پرسش که از پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی چه خبر؟ آیا این پیشنهاد در دولت در حال بررسی و رسیدگی است؟ گفت: همه ساله پس از ارائه پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی، تصویب و ابلاغ آن به روزهای پایانی سال می‌رسید. به هر حال ما پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی را به دولت ارائه خواهیم کرد اما معتقد هستیم که متقاضیان فرصت را از دست ندهند و همین وام ۳۵۰ میلیون تومانی کنونی را دریافت کنند و هر چه سریع‌تر اقدامات ساخت مسکن خود را آغاز کنند.

او ادامه داد: آنچه که مشخص است این است که ساکنان و متقاضیان وام مسکن روستایی نباید در انتظار افزایش سقف وام مسکن روستایی باشند. نباید فرصت را از دست بدهند و با گذشت زمان هزینه‌های تمام شده آنها در ساخت مسکن افزایش یابد. اگر متقاضی وام مسکن هستند و شرایط دریافت وام را دارند از همین الان اقدام کرده و وام ۳۵۰ میلیون تومانی را دریافت کنند. از اول دی ماه سال ۱۴۰۲ پرداخت تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی آغاز و در این مدت حدود ۵ ماه بیش از ۲۷۰‌هزار نفر به بانک‌ها برای وام مسکن روستایی معرفی و برای ۱۵۰‌هزار واحد مسکونی هم عقد قرارداد صورت گرفته است.

او در پاسخ به این پرسش که از ۳۵۰‌هزار فقره وام ۳۵۰ میلیون تومانی چه تعداد متقاضی به بانک‌ها معرفی و چه تعداد وام پرداخت شده است؟ گفت: از اول دی ماه سال ۱۴۰۲ پرداخت تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی آغاز و در این مدت حدود ۵ ماه بیش از ۲۷۰‌هزار نفر به بانک‌ها برای وام مسکن روستایی معرفی و برای ۱۵۰‌هزار واحد مسکونی هم عقد قرارداد صورت گرفته است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادآوری کرد: به هر حال همان‌طور که مستحضر هستید احتمال اینکه سقف وام مسکن روستایی در سال‌جاری همان سقف پارسال باشد و افزایش نیابد وجود دارد، چرا که به هر حال بانک‌ها با محدودیت منابع مواجه هستند و همان‌طور که می‌دانید از ۲۳‌درصد نرخ سود وام مسکن روستایی ۵‌درصد را مردم و متقاضیان و مابقی آن را دولت در قالب یارانه اعطا می‌کند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: