کد خبر: ۲۱۶۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۱ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - 02 April 2024

رئیس مجمع نمایندگان کارگران تهران گفت: کارگران بارها گفته‌اند در صورتی که قیمت‌ها به گذشته برگردد به دنبال افزایش مزد نیستیم، ولی متاسفانه تورم روزافزون و افسارگسیخته افزایش‌ها را بی‌اثر کرده است. محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع کارگران استان تهران، با اشاره به حقوق سال ۱۴۰۳ گفت: باز هم در تعیین دستمزد قانون نادیده انگاشته شد.

نماینده مجمع نمایندگان کارگران در خصوص تعیین دستمزد و ابلاغ آن گفت: با توجه به عدم رعایت قانون و اختلاف به‌وجودآمده درآمد دریافتی با دستمزد ابلاغی، باز هم سفره کارگران کوچک‌تر از گذشته شد. افزایش ۳۵درصدی حداقل مزد کارگری، با احتساب کسورات، فقط ۶۰درصد معیشت کارگران را پوشش می‌دهد. سایر سطوح، یعنی شامل کارگران متخصص‌تر و بازنشستگان، درصد خیلی کمی افزایش حقوق دارند.

شرایط موجود می‌تواند بر تهی شدن بخش تولید از نیروی کار و شکل‌گیری پدیده مهاجرت کارگران به کشورهای همسایه منجر شود. او گفت: اگر دقیقا مبالغ مزایای مزدی و خود پایه مزد و درصد افزایش را جمع بزنیم، بدون کسورات نیز به ۳۵درصد افزایش نسبت به مزد سال قبل نمی‌رسد. باوجود اینکه مالیات بر دریافتی هنوز بر مبنای کمتر از ۱۰میلیون تومان معافیت می‌گیرد، بدین ترتیب اکثریت قاطع مزدبگیران ما هنوز باید ۱۰درصد مالیات از حقوقشان کسر شود.

این فعال کارگری گفت: منظور از افزایش دستمزد این است که قدرت خرید کارگران بالا رود. در دستمزد تعیین‌شده نه تنها فریز مزدی صورت نگرفته است بلکه با ابلاغ دستمزد سال ۱۴۰۳، کارگران نسبت به گذشته فقیر‌تر شده‌اند. رئیس مجمع نمایندگان کارگران تهران اضافه کرد: گروه کارگری بارها در جلسه تعیین دستمزد عنوان کرده است که در صورتی که قیمت‌ها به گذشته برگردد کارگران به دنبال افزایش دستمزد نیستند ولی متاسفانه تورم روزافزون و افسارگسیخته افزایش‌ها را بی‌اثر و کارگران را شرمنده خانواده کرده است./تسنیم

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: